Sreda,
10. 10. 2012,
8.11

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 10. 2012, 8.11

9 let

Bolečine in simptomi, ki jih ne smete prezreti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Človek se lahko vedno pritožuje nad počutjem in zdravjem, a vendar obstaja meja, kdaj je stokanje tako resno, da se je treba odpraviti k zdravniku.

Nepričakovana izguba telesne teže Čeprav je ponavadi dobro izgubiti kakšen kilogram, ne da bi se posebno trudili, pa je treba biti pozoren, kadar kazalec na tehtnici prehitro in prestrmo pade. Če ste shujšali za deset odstotkov svoje telesne teže v nekaj mesecih brez diete, zdravil in drugih pripomočkov, se posvetujte z zdravnikom, saj lahko gre za hipertiroidizem (povečano delovanje ščitnice), diabetes, depresijo ali bolezen jeter, zaradi katere vaše telo slabo absorbira hranilne snovi. Akutna utrujenost Ni tiste vrste utrujenost, ki jo čutimo vsak dan, jo prespimo in se počutimo bolje, ampak izčrpanost, ki ne mine sama od sebe. Če traja več kot dva tedna, se odpravite na pregled k zdravniku, saj gre morda za pomanjkljivo delovanje ščitnice in je potrebno zdravljenje, lahko pa za anemijo oziroma slabokrvnost, ki se jo zdravi z železom in vitaminom B12. Rektalne bolečine in krvavenje To je pogosto znak za hemeroide, neprijetno in bolečo nadlogo, lahko pa je znak resnejšega črevesnega obolenja, na primer raka. Če imate v blatu kri, se takoj odpravite k zdravniku, ki vam bo predpisal ustrezno zdravljenje, nikakor pa težav ne ignorirajte. Če kri spremljajo še bolečine v spodnjem delu trebuha, boleče izločanje blata in spremembe pri odvajanju, morate prav tako čim prej obiskati zdravnika, saj so tudi to simptomi, ki spremljajo razdražljivo črevesje, raka na jajčnikih in divertikulitis – pojav mešičkov na notranji steni debelega črevesa.

Bolečine v prsih Pekoča bolečina v prsnem košu lahko pomeni gastrološke težave, kot je refluks, zaradi katerega se želodčna kislina ne obdrži zgolj v želodcu. Te kisle kopeli lahko ovirajo dihala in sčasoma pripeljejo do napadov astme, pljučnice ali celo razvoja rakavega obolenja. Ukrepajte takoj, izogibajte se mastnih in ogromnih obrokov, ki poslabšajo stanje, ugotovite, katera hrana ga povzroča in jo izločite iz prehrane. Poskrbite, da se vam okoli pasu ne bo nabirala odvečna maščoba in vzdržujte primeren indeks telesne teže. Vztrajna ali visoka vročina Vročina ni vedno znak za alarm, saj se telo z njo bori proti okužbi, ko pa traja dalj kot tri dni, je vseeno treba poiskati zdravnika. Vročina, ki ne pade, kaže na (skrito) vnetje v telesu, ki ga je treba zdraviti, predvsem pa odkriti vzrok zanj – teh pa je lahko veliko! Pomanjkanje sape Ne gre za težave, ki jih imate pri dihanju, ko je vaš nos zamašen, ampak za nenehen občutek, da vam na pljučih sedi slon, da se ne morete nadihati in da ste zadihani, ne da bi se naprezali ali celo ko samo počivate. Nujno je obiskati zdravnika, saj gre lahko za resno ali kronično pljučno obolenje, astmo, pljučnico, krvni strdek v pljučih … Še posebej ogrožena skupina so kadilci, ki morajo biti na zdravje svojih pljuč še bolj pozorni. Nezbranost, spremembe razpoloženja Včasih je zelo težko ugotoviti, ali imamo samo slab dan in smo raztreseni ali pa gre za resnejše težave. Kadar se nezbranosti pridruži še zmanjšana sposobnost orientacije, razmišljanja in pomnjenja ter razdražljivost ali celo napadalnost, morate obiskati zdravnika. Morda gre za težave psihičnega izvora, njihov resnični vzrok pa se lahko skriva v vnetju, anemiji, nizki količini sladkorja v krvi, dehidraciji telesa, jemanju drugih zdravil …