Torek, 2. 8. 2011, 12.59
9 let, 2 meseca
Top 10 zasebnih umetniških zbirk

3. Fundacija Cartier za sodobno umetnost, Pariz, Francija
Podjetje prestižnih ur in nakita vodi fundacijo za sodobno umetnost od leta 1984, leta 1994 pa so v stavbi Jeana Nouvela razstavili zbirko, ki vključuje več kot tisoč del, med njimi tudi dela Wima Delvoyea, Williama Kentridga, Mathewa Barneyja in Rona Muecka.
4. Fundacija Francois Pinault, Benetke, Italija
Direktor dražbene hiše Christie's in skupine Gucci, francoski magnat Francois Pinault, je svojo zbirko sodobne umetnosti preselil v Palazzo Grassi v Benetkah leta 2005, štiri leta pozneje pa kupil še Punta della Dogana, nekdanjo beneško carino, ki jo je preoblikoval Tadao Ando. V hiši, ki je v bližini slovenskega paviljona na beneškem bienalu, so razstavljena dela Piotra Uklanskega, Takašija Murakamija, Cindy Sherman in drugih.
5. Fundacija za sodobno umetnost DESTE, Atene, Grčija
Fundacijo DESTE so ustanovili v Ženevi leta 1983, leta 1998 pa so jo preselili v Atene. Zbirka Dakisa Joannouja, grškega velepodjetnika in distributerja Coca Cole, vključuje dela Tima Nobla in Sue Webster, kot tudi nekaj del Jeffa Koonsa, zadnji je poslikal tudi bogataševo jahto.
6. Center za sodobno umetnost Ullens, Peking, Kitajska
Prvi neprofitni umetniški center na Kitajskem sta leta 2007 ustanovila belgijska zbiratelja Guy in Myriam Ullens. V nekdanjem skladišču streliva so danes razstavljena dela sodobne kitajske umetnosti kot tudi kasnejša dela umetnikov, kot so Yong Ping, Zhang Huan in Yan Pei Ming.
7. Fundacija Beyeler, Basel, Švica
Fundacija Beyeler je nastala iz obsežne umetniške zbirke prodajalca umetnin Ernsta Beyelerja in njegove žene Hildy. Fundacijo sta ustanovila leta 1982, leta 1997 pa sta zbrana dela razstavila v stavbi Renza Piana. Zbirka vključuje dela Paula Cezanna, Vincenta Van Gogha, Pabla Picassa, Andyja Warhola, Roya Lichteinsteina in Francisa Bacona.
8. Mathaf: Arabski muzej sodobne umetnosti, Doha, Katar
Muzej je ustanovil šejk Hasan bin Mohamed bin Ali Al Thani, ki je arabsko umetnost začel zbirati pred 20 leti. Šejk je med desetimi največjimi zbiratelji, lani je kupil največ umetniških del na svetu, muzej pa je odprl v nekdanji šoli, ki jo je preuredil arhitekt Jean-Francois Bodin. V njem so razstavljena dela iz arabskih dežel od leta 1840 do danes.
9. Zbirka Zabludowicz, London, Velika Britanija
Zbirka Zabludowicz, ki jo je leta 1994 ustanovil par milijarderjev Poju in Anita Zabludowicz (finančnik Poju je med najbogatejšimi ljudmi, ki živijo v Veliki Britaniji), vsebuje več kot dva tisoč del sodobne umetnosti. Dela so razstavljena v Londonu, New Yorku in na otoku Sarvisalo pri Helsinskih, zbirka pa vključuje dela od leta 1970 do danes, z osrednjimi imeni sodobne umetnosti.