Sobota, 7. 2. 2009, 22.32
9 let, 2 meseca
Zmago Jeraj pripoveduje zgodbe naše vsakdanjosti - mini portret

Sprva se je uveljavil kot ekspresivni figuralik, ob koncu 70-ih let se je zapisal t. i. novi podobi. Uveljavil se je z upodabljanjem naravne, urbane in industrijske krajine ter izseki iz bivalnih okolij.
Jeraj je dobitnik številnih nagrad in priznanj, med drugim je leta 1972 prejel nagrado zlata ptica, leta 1985 nagrado Prešernovega sklada, leta 1991 Jakopičevo nagrado in lani nagrado Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU).
Prof. Nadja Zgonik je zapisala: "Zmago Jeraj daje s svojim delom slovenskemu slikarstvu ob vsej svoji slikarski velemojstrskosti odrešilni in osvežilni impulz s protiestetizacijo in uporabo likovnega slenga, ne le v ikonografskem, pač pa tudi v formalnem smislu."
Likovni kritik dr. Jure Mikuž: "Jerajevo delo je odprto za vse pobude, prebliske in ustvarjalne impulze, kozmopolitsko in poliglotsko. Vendar težko dojemljivo in še težje razložljivo, saj sam odreka gledalcu kakršnokoli pomoč. Njegove podobe so dosledno brez naslova in to kljub temu, da za vsako čutimo bogato zasebno ikonografijo in mitologijo. To otežuje komunikacijo in ustvarja psihično opno, ki zaslanja interpretativne možnosti, saj razlagalci in občinstvo dojemajo slike, risbe in fotografije predvsem kot sestavne dele celotnih (včasih naslovljenih) serij, ne pa kot avtonomna dela."
Kustosinja Milojka Kline: "(Umetnik) pripoveduje zgodbe naše vsakdanjosti, ki so tako zelo navadne, da jih prezremo. Ko nam jih ponudi skozi optiko svojega pogleda, nizane kot epizode in povezane na izvirno subjektiven način, smo očarani in presenečeni, ker je vse znano in vendar vse drugačno. Človekova razklanost, osamljenost, odtujenost in njegova izgubljenost v urbanih prostorih industrijske civilizacije je tema, ki ga od nekdaj zanima."