Četrtek,
27. 3. 2008,
9.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 3. 2008, 9.50

8 let, 7 mesecev

Virtualna Palčica bo oživela stotič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Mini teatru na Ljubljanskem gradu bo drevi ob 18. uri stoto ponovitev doživela svetovna festivalska uspešnica, virtualna lutkovna predstava Palčica, ki jo je režiral Robert Waltl.

Palčica, ki je premiero doživela leta 2003, bo v zgodovino zapisana po novem multimedijskem pristopu v lutkovni animaciji in po različnih jezikovnih interpretacijah. Waltl je predstavo do sedaj odigral v slovenščini, hrvaščini, angleščini, nemščini, italijanščini, španščini, francoščini, flamščini, poljščini, romunščini, češčini, francoščini, turščini, farsiju in urduju. Zanimivost predstave je tudi ta, da niti ena izvedba zaradi aktivne vloge občinstva ni enaka prejšnji.

Vizionarski lutkovni projekt Palčica je že na premieri prejela ugodne kritike občinstva in strokovne javnosti, vzbudila pa je tudi zanimanje različnih ustvarjalcev sodobnega svetovnega gledališča. Prav zaradi tega je Palčica postala vizionarski lutkovni projekt, ki je bila do sedaj predstavljena na mnogih mednarodnih festivalih po svetu.

Kombinacija računalniške animacije in gledališke predstave Palčica je nastala po motivih pravljice Hansa Christiana Andersena. Gre pa za kombinacijo računalniške animacije z lutkovno oziroma gledališko predstavo, ki poteka v virtualnem okolju. Animatorji prenesejo pravljične junake na platno, s pomočjo občinstva pa nato rešujejo junakinjo iz različnih situacij. Odprtost in gnetljivost virtualnega prostora omogoča Andersenovi pravljici bogato kreativno okolje, kar navdušuje najmlajše gledalce, saj predstavo lahko tudi sami aktivno soustvarjajo.

Vsaka situacija je sestavljena iz dveh ali več različnih rešitev. Otroci skupaj z animatorjem določijo potek in izberejo značaje za ustrezno situacijo. Ker avtorji predstave želijo približati delovanje zahtevne tehnologije otrokom, se otroci po predstavi lahko sami preizkusijo v vlogi animatorjev in obudijo v življenje glavne junake pravljice, so sporočili iz Mini teatra.

Avtorja koncepta za predstavo, ki je nastala v produkciji Foruma Ljubljana in Cankarjevega doma, sta Darij Kreuh in Tadej Fius, za vizualno podobo je poskrbela Ana Košir, za glasbo Špela Avsenak, za dramaturgijo Ivica Buljan.