Sobota,
8. 11. 2008,
7.46

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 8. 11. 2008, 7.46

9 let, 2 meseca

Van Gogh na Dunaj privabil 350.000 obiskovalcev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Van Goghova razstava v dunajski Albertini pritegne povprečno 5500 obiskovalcev na dan.

Za zadnje štiri tedne trajanja razstave je muzej zato podaljšal odpiralni čas, tako si je njegove slike moč ogledati vsak dan med 9. in 21. uro, z izjemo 18. in 25. novembra. Vstopnice za ogled razstave pa je možno kupiti tudi preko uradne spletne strani dunajskega muzeja in se tako izogniti množici ljudi, čakajočih v vrsti pred vhodom.

Najbolj dragocena razstava morda tudi najbolj obiskana

Dela, ki si jih lahko ogledamo v muzeju, so zavarovana na tri milijarde evrov, kar naredi razstavo za najbolj dragoceno v Avstriji doslej. Če se bodo pričakovanja uresničila in bo torej do 8. decembra razstavo videlo pol milijona obiskovalcev, pa bo van Goghova razstava na Dunaju tudi najbolj obiskana razstava, kar si jih je bilo kdajkoli moč ogledati v Avstriji.

Van Goghova dela zbrana iz celega sveta

Jesenska razstava je produkt sodelovanja preko 60 zasebnikov in ustanov, med drugimi so dela zanjo posodili van Goghov muzej iz Amsterdama, newyorški Metropolitanski muzej, Musée d'Orsay, Guggenheimov muzej v New Yorku, moskovski Puškinov muzej in Narodna galerija v Washingtonu.

Ne le slikar, pač pa tudi risar

Dunajska razstava del Vincenta van Gogha, z naslovom Narisane slike, je po ogromni razstavi leta 1990, ki so jo pripravili ob stoletnici slikarjeve smrti, največja do sedaj. Tako je razstavljenih več kot 50 slik in več kot 100 risb, s slednjimi so opozorili, da je van Gogh sprva nameraval postati risar in ilustrator. Ta želja je močno zaznamovala način, kako je barve nanašal na platno, tako je z barvnimi tubami kar direktno poudaril nekatere dele umetnine. Na njegovo ustvarjanje je vplivalo tudi okolje, v katerem je ustvarjal. Tako je Pariz, še bolj pa Provansa v njem prebudila simpatijo do intenzivnih barv. Še več, barve so se izpod njegovega čopiča končno osvobodile okovov imitacije resničnosti, tako je Zvezdnato nebo postala skladovnica barvne paralelnosti.