Ponedeljek,
18. 4. 2011,
14.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

arhitektura

Ponedeljek, 18. 4. 2011, 14.48

8 let, 7 mesecev

V Narodni galeriji podelili Plečnikova odličja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Plečnikovo nagrado so prejeli Matjaž Bolčina, Ernest Milčinovič in Teja Savelli za prenovo Škrateljnove domačije v Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači.

Prenova Škrateljnove domačije v Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači je po mnenju žirije izpeljana izjemno kakovostno, s ciljem ohranitve, oživitve in nove predstavitve njene identitete ter značilnosti. Avtorji so sredi trškega jedra Divače sooblikovali celoto kompleksa domačije, od večjega 'urbanističnega' merila in vpetosti v morfologijo kraške vasi pa do zadnjih detajlov notranjosti posameznih objektov. V utemeljitvi nagrade je še zapisano, da nagrajena rešitev lahko predstavlja model, kako lokalna okolja s strokovnim pristopom in kulturnimi vsebinami, ki izhajajo iz lastnega prostora, spodbudijo vsebinsko in notranjo revitalizacijo celotnega kraja.

Žirija opazila tudi "strokovno sporno početje" Ob tem pa je žirija še opozorila, da je bila ob ogledu domačije priča "strokovno spornemu početju, ki bi znalo okrniti integriteto celote", in sicer postavljanju stalne razstave, katere previsoke in pregosto postavljene vitrine zakrivajo odprte prehodi in najzanimivejše vedute v interieru.

Medalja za prenovo Vetrinjskega dvora v Mariboru Plečnikovo medaljo za uspešno realizacijo sta prejela Maruša Zorec in Matjaž Bolčina za prenovo Vetrinjskega dvora v Mariboru. Žirija je enotna, da projekt odlikuje izredna arhitekturna občutljivost, ki se kaže tako pri obravnavi različnih zgodovinskih, prostorskih in arhitekturnih aspektov obstoječega dvorca, kot pri novih posegih v stavbo. Največji dosežek tega projekta je ravno v uspešni artikulaciji stika med starim in novim, še piše v utemeljitvi nagrade.

Za uspešno realizacijo sta medaljo prejela še Matija Bevk in Vasa J. Perović za projekt Stanovanjska soseska Sotočje v Kranju. Trije stanovanjski objekti na sotočju med rekama Kokro in Savo so neločljivo vpeti v prostorski kontekst, saj so kljub veliki gostoti pozidave omogočeni nemoteni pogledi proti ozelenjenem obrečnem prostoru na eni strani in srednjeveškem mestnem središču na drugi.

Tudi s strogo nadzorovanimi sredstvi je možno zgraditi visoko kakovostna stanovanja Po prepričanju žirije avtorja s projektom, grajenim pod okriljem Javnega stanovanjskega sklada Republike Slovenije, dokazujeta, da je tudi s strogo nadzorovanimi sredstvi možno zgraditi visoko kakovostna in nadstandardna stanovanja.

Plečnikovo medaljo je prejel tudi arhitekt in alpinist Miha Kajzelj. Stroko je prepričal z uspešno realizacijo bivaka pod Grintovcem. V utemeljitvi nagrade je zapisano, da avtor s svojo svežo arhitekturo demonstrira, da sodobna tehnika ni nezdružljiva z občutljivim naravnim okoljem, saj upošteva načela varstva okolja, energetsko učinkovitost, lahko aluminijasto konstrukcijo, taktilno toplino interiera in nenazadnje tudi domišljenost oblikovanja celote.

Študentski Plečnikovi priznanji za diplomsko delo sta prejela Tomaž Budkovič za Vodnik po arhitekturi Eda Mihevca in Ajdin Bajrović za delo Idejna zasnova večgeneracijske stanovanjske soseske v Ljubljani in idejni načrt za stanovanjski blok.

Na letošnji razpis za podelitev Plečnikovih odličij je prispelo 29 del, žirija v sestavi Tomaž Krušec, Živa Deu, Jože Peterkoč, Aleksander Ostan in Petra Čeferin pa je dodatno predlagala še sedem del.