Torek, 1. 1. 2013, 14.29
9 let
V Milanu vnovič zavrnili Verdija

Verdijev rojstni datum je 9. oziroma po nekaterih dokumentih celo 10. oktober 1813. Opernemu velikanu so se ob bližnji 200. obletnici rojstva ponekod po svetu poklonili že v letošnjem letu. V Metropolitanski operi v New Yorku so na primer novembra premierno uprizorili njegovo opero Ples v maskah, sicer pa v januarju 2013 napovedujejo tudi novo produkcijo opere Rigoletto. V Kraljevi operni hiši Covent Garden v Londonu bodo skladateljev jubilej obeležili marca s premiero Nabucca, medtem ko bo Angleška nacionalna opera (English National Opera) februarja premierno uprizorila Traviato.
V madridski operni hiši Teatro Real so v decembru na oder na novo postavili opero Macbeth, v Bavarski državni operi v Münchnu pa so v nedeljo po televiziji prenašali Verdijev Rigoletto, ki je bil premierno uprizorjen 15. decembra. Poleti bo Verdijevo obletnico obeležil tudi Salzburški poletni festival, in sicer z operami Falstaff, Don Carlos, Devica Orleanska in Nabucco.
Spomin na skladatelja bodo oživili tudi v Milanu. V milanski Scali bo na ogled šest novih produkcij: La Traviata, Falstaff, Nabucco, Macbeth, "Oberto conte di San Bonifacio" in Ples v maskah. V italijanskih medijih je nedavno nemalo prahu dvignilo odprtje nove sezone milanske opere, ki si je za to priložnost izbralo opero Lohengrin Richarda Wagnerja. Ta sicer prav tako letos obeležuje 200. obletnico rojstva. Ob tem se je med drugimi pojavilo tudi ironično vprašanje, ali bodo Nemci morda Wagnerjevo leto obeležili z Verdijevo opero.
Verdi je pozneje v milanski Scali uspel že s prvo opero "Oberto conte di San Bonifacio". Njegova druga opera je propadla, saj jo je skladal ob umirajoči ženi in otrocih, nato pa se je začel njegov skladateljski vzpon vse do velikega trojčka - Rigolleto, Trubadur in La Traviata. Skladatelj je bil vseskozi izredno pozoren na librete, ki so nastajali po predlogah velikih literarnih mojstrov, kot so Hugo, Byron, Voltaire, Dumas in Shakespeare.
Verdijev drugi trojček tvorijo opere Ples v maskah, Moč usode in Don Carlos, ki se jim je pozneje pridružila še Aida. Skladatelj je v tem obdobju zapisal: "Umetnost, ki ji manjka neposrednosti, naravnosti in preprostosti, ni več umetnost". To mnenje ponuja razmislek o njegovem sodobniku Wagnerju. Skupaj sta zaznamovala 19. stoletje. Oba sta bila na začetku ustvarjalne poti še trdno zasidrana v tradiciji, nato pa sta našla svoj izvirni operni izraz. Prav tako sta bila oba slavna in velika ljubljenca občinstva že za časa življenja. Za razliko od Wagnerja pa je Verdi vse življenje ostal skromen kmet, ki je upravljal svoje posestvo.