V središču Maribora bodo v četrtek odprli prvo galerijo ateljejskega nakita v Sloveniji.
Galerija Holc je nadaljevanje uspešne razstave ateljejskega nakita, ki so jo lani ob 40. obletnici Zlatarne Holc pripravili v okviru Evropske prestolnice kulture (EPK).
Uspešna rzstava Bistvo je očem (ne)vidno
Idejo za razstavo in galerijo je razvila diplomirana oblikovalka in direktorica Zlatarn Holc Ana Holc, ki v projektu združuje različne ustvarjalce, ki oblikujejo nakit z umetniškim pristopom. Zaradi uspešne lanske razstave Bistvo je očem (ne)vidno, ki so jo Zlatarne Holc v okviru EPK postavile v prostorih Probanke, se je odločila, da v mestu najde večji prostor, ki bo omogočil razstavljanje umetniških kosov nakita tudi v prihodnje.
Nakit z umetniško vrednostjo
"Ateljejski nakit nastaja v ateljejih umetnikov. V sebi nosi zgodbo, koncept ali vizijo ustvarjalca. Ta velikokrat na prvi pogled ni takoj opazna, saj je v primerjavi z običajnimi umetniškimi izdelki nakit precej majhen," je pojasnila. "Avtor se giblje zunaj nenapisanih pravil in meja, ki so značilne za klasičen nakit. Je unikat v ožjem pomenu besede ali narejen v zelo majhnih serijah unikatov. Namenjen ni le temu, da se nosi na telesu, ampak ima svojo umetniško vrednost tudi v prostoru," je še dodala Holčeva.
V stalnem galerijskem prostoru na Gosposki ulici 27 bodo predstavljena dela različnih umetnikov na področju nakita. Ponudba ateljejskega nakita in umetniških del se bo nenehno spreminjala in dopolnjevala.
Trenutno se pod izdelke podpisuje deset avtorjev, med njimi Petra Bole, Huberto Široka, Helena Umberger, Nataša Grandovec, Olga Košica, Irena Zupan Ambrožič, Christoph Steidl Porenta in Jasmina Weiss.
V galeriji bo poleg umetniškega nakita na voljo tudi stalna ponudba nakita Zlatarn Holc, katerih tradicija sega v leto 1972. Holčeva je leta 2007 prejela študentsko Prešernovo nagrado za delo Oblikovanje ateljejske kolekcije nakita.