Ponedeljek,
11. 2. 2008,
9.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 2. 2008, 9.08

8 let, 7 mesecev

V Krškem predstavljajo Tihožitja Nikolaja Beera

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V preddverju Kulturnega doma Krško bodo danes ob 17. uri odprli razstavo Tihožitja akademskega slikarja Nikolaja Beera.

Umetnika in njegovo delo bo predstavila Katja Ceglar, razstava bo v času kulturnih prireditev v kulturnem domu na ogled do 31. marca.

Kot je zapisala direktorica Kulturnega doma Krško in likovna kritičarka Katja Ceglar, se Nikolaj Beer uvršča v tako imenovano skupino prekmurskih slikarjev, ki sicer ne delujejo kot skupina in nimajo enotnega stilnega izraza, povezuje pa jih odslikavanje prekmurskega duha in značaja. Zdi se, da je v tej skupini prav Beer s svojim značilnim upodabljanjem goričke krajine bistveno likovno označil brazdasto težo zemlje, ki jo v krajinskih podobah izrazito povzemajo tudi nekateri drugi prekmurski slikarji.

Nikolaj Beer, ki s preprosto motiviko govori o osnovnih, mnogokrat prikritih eksistencialnih temah in dilemah, po mnenju Ceglarjeve v ustvarjanju izhaja iz doživljanja zemeljske vsakdanjosti, katere cikličnost in ponovljivost opozarjata na minljivost.

Tihožitja hrušk in cvetlic Po napovedih Ceglarjeve bodo v Krškem predstavili njegova tihožitja hrušk in cvetlic. Motiv hruške, zrele, prezrele in odpadle z drevesa, je Beer postavil v središče svojega najnovejšega niza slik, ki po njeni sodbi s pridihom trpkosti opominjajo na pomembnost majhnih zadovoljstev, skromnosti in hvaležnosti. Likovno izrazno je Beer izrazit ekspresionist. Z izredno pastoznimi in barvno premišljenimi ter usklajenimi nanosi na svojih slikah dosega učinek neverjetne materialne otipljivosti in živosti, nekakšnega migetanja povrhnjice.

Poleg oljnih tihožitij tudi risbe

V krškem Kulturnem domu bodo poleg oljnih tihožitij na ogled tudi risbe, ki imajo v Beerovem ustvarjanju pomembno mesto. Vseskozi so prisotne kot samostojna zvrst ali kot skice oziroma predloge, opremljene z besednimi komentarji, po katerih nastaja slika, je med drugim zapisala Ceglarjeva.

Nikolaj Beer se je rodil leta 1945 v Križevcih v Prekmurju, leta 1973 je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorju Gabrijelu Stupici diplomiral iz slikarstva. Po akademskem obdobju se je naselil v Izlakah, kjer deluje kot svobodni umetnik, v zadnjem obdobju tudi kot umetniški vodja slikarske kolonije Izlake - Zagorje.