Četrtek, 7. 2. 2008, 14.36
8 let, 7 mesecev
V Celju predstavili knjigo Alme M. Karlin Moji zgubljeni topoli
Knjigo sta uredili Nela Malečkar in Marija Počivavšek, spremno besedo je napisal Tone Kregar, slikovno gradivo pa je izbrala direktorica muzeja Andreja Rihter.
Rokopise v nemškem jeziku so v muzeju hranili od leta 1971, v sodelovanju z Mladinsko knjigo pa so jih prevedli in izdali v knjižni obliki. V knjigi Karlinova ne opisuje daljnih dežel in svojih potovanj, ampak domače Celje, kraje in ljudi v času druge svetovne vojne.
Človek mnogih svetov
Po besedah Kregarja je bila Karlinova, ki se je rodila v Celju leta 1889, umrla pa je leta 1950, človek mnogih svetov. To so slutili tudi njeni sodobniki in to so že dolgo vedeli dobri poznavalci njenega življenja in dela. Poudaril je tudi, da "okorelo" staroavstrijstvo Karlinove ni nikoli imeli posluha za velikonemško nacionalno idejo, tudi antisemitizmu ni nikoli podlegla. Javno je kritizirala nacionalsocializem, kar ji je prineslo sovraštvo celjskih Nemcev.
Na podlagi "priporočil" svojih sovražnikov - celjske pete kolone se je tako Karlinova že v prvih mesecih nemške okupacije znašla med aretiranimi ter za izgon predvidenimi Slovenci v prehodnem zaporu oz. taborišču, sprva v celjskem kapucinskem samostanu, nato pa v meljski kasarni v Mariboru. Čeprav je Karlinova veliko let preživela v slovenskem okolju, se je šele v zaporu zares srečala s Slovenci.
Partizanskih dni ne obžaluje
Karlinova je v svojih zapiskih doživeto pričarala zaporniške razmere, v katerih so se znašli aretirani Slovenci. Ko ji je uspelo priti iz zapora, se je Karlinova pridružila partizanom, čeprav je imela neprijeten občutek, da jo ne bodo nikoli popolnoma sprejeli za svojo. Tik pred koncem svojega "vojnega" potopisa Karlinova poudari, da kljub trpljenju svojih partizanskih dni ne obžaluje.