Torek, 4. 3. 2008, 7.57
8 let, 7 mesecev
V CD prva egipčanska razstava v Sloveniji
Na njej je na ogled 140 del iz najpomembnejših evropskih muzejskih zbirk, najpomembnejši eksponat je "kamen iz Palerma", ki velja za enega ključnih virov za zgodovinsko rekonstrukcijo najstarejših obdobij egipčanske zgodovine. Razstavo je posebej za Cankarjev dom v okviru festivala Egipt v Ljubljani zasnoval italijanski egiptolog Francesco Tiradritti. Po mnenju organizatorjev jo je zasnoval znanstveno, a hkrati za širšo javnost, izbral pa si je eno najzahtevnejših tem v egiptologiji - obravnavo arhaizmov in pomena zgodovine v starem Egiptu.
Razstava obsega čas od začetka 7. do sredine 6. stoletja pr.n.št, poleg faraonske renesanse pa so predstavljena klasična obdobja egipčanske zgodovine - Staro, Srednje in Novo kraljestvo.
Kamen iz Palerma
Najpomembnejša "pridobitev" na razstavi prihaja iz arheološkega muzeja "Antonio Salinas" iz Palerma. Gre za fragment amfibolitičnega diorita, visok 43 in širok 30 centimetrov. Najdba je tako slavna, da je splošno znana kot "kamen iz Palerma". Izvorno je bil del večjega spomenika, ki naj bi bil širok več kot dva metra.
Čeprav gre le za fragment večjega spomenika, je bil "kamen iz Palerma" od začetka 20. stoletja eden najpomembnejših virov za zgodovinsko rekonstrukcijo najstarejših obdobij egipčanske zgodovine. Pozneje so odkrili še šest fragmentov tega spomenika, ki jih zdaj hranita Egipčanski muzej v Kairu in Petrijev muzej v Londonu.
Na obeh ploskvah kamna so vklesani hieroglifski napisi z letopisi vladarjev Egipta od začetka zgodovine pa vsaj do Neferirkareja Kakaija, kralja iz V. dinastije (2446-2426 pr.n.št.). Kamen je posebej za ljubljansko razstavo prvič zapustil Palermo, odkar je sredi 19. stoletja postal del tamkajšnje arheološke zbirke.