Ponedeljek,
28. 1. 2008,
12.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 1. 2008, 12.44

8 let, 7 mesecev

V Cankarjevem domu letos v ospredju kultura Egipta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Cankarjev dom je že šestič zapovrstjo pripravil festival tuje kulture.

Za Avstralijo, Zahodno Afriko, Japonsko, Argentino in Turčijo bo od danes do 20. julija razkril Egipt skozi glasbo, ples, gledališče, literarne prireditve, predavanja in fotografsko razstavo, osrednji dogodek pa bo arheološka razstava Faraonska renesansa.

Začetek s koncertom Sheikha Ahmeda al-Tunija Festival Egipt v Ljubljani bo drevi ob 20.15 odprl koncert enega zadnjih velikih gornjeegipčanskih pevcev obrednega in sakralnega repertoarja Sheikha Ahmeda al-Tunija. Glasbeni del festivala bo obsegal še koncert tolkalca Mahmouda Fadla s skupino Cairosonic 8. februarja ter koncert enega največkrat nagrajenih skladateljev in pianistov Bližnjega vzhoda Omarja Khairata, ki bo 1. marca nastopil s svojo 16-člansko zasedbo, v kateri prevladujejo tolkala. Za njegovo glasbo je značilen preplet arabske in afriške ljudske melodike, evropske klasične tradicije ter prvin jazza, popa in bluesa.

Arheološka razstava Faraonska renesansa od 4. marca do 20. julija Arheološka razstava Faraonska renesansa - arhaizem in pomen zgodovine v starem Egiptu avtorja, egiptologa Francesca Tiradrittija bo na ogled od 4. marca do 20. julija. Razstava bo zasnovana kot splošen pregled egipčanske civilizacije, prikazala pa bo tudi glavna (klasična) obdobja egipčanske zgodovine (staro, srednje in novo kraljestvo). Razstavne eksponate bodo posodili najpomembnejši zahodnoevropski egipčanski muzeji: londonski Britanski muzej, pariški Louvre, Umetnostnozgodovinski muzej na Dunaju, berlinski, münchenski in firenški egipčanski muzej, zajeti bodo tudi muzeji in zbirke iz Italije ter z Madžarske in Hrvaške.

Razstavo bo pospremilo nekaj predavanj: med drugim bo ena največjih raziskovalk in poznavalk mumij na svetu Salime Ikram 6. marca spregovorila o mumifikaciji in opremljanju umrlih za večnost, gradbena inženirka iz Egipta Dina Ishak Bakhoum pa bo 20. marca nanizala ugotovitve o stanju v grobnicah srednjega in novega kraljestva v Dolini kraljev.

Od 19. marca do 20. aprila fotografska razstava Matjaža Kačičnika Od 19. marca do 20. aprila bo odprta fotografska razstava Matjaža Kačičnika, ki je skoraj dve leti fotografiral faraonske grobnice v Dolini kraljev, eno najslavnejših arheoloških najdišč na svetu.

V gledališkem delu festivala bo 5. marca na ogled predstava "Trieste - Alessandria Embarked, Štorja od lešandrink" avtorice in režiserke Nede R. Bric, zgodba o "lešandrinkah", ki so konec 19. in začetek 20. stoletja odhajale v Egipt kot dojilje, guvernante, sobarice in kuharice.

Sestavni del kulturnega projekta Egipt v Ljubljani bodo Dnevi egipčanskega filma od 25. do 30. aprila. Predstavili bodo enajst filmov te kinematografije, ki je leta 2007 praznovala stoletnico. Ker gre za eno redkih predstavitev egipčanskega filma v Sloveniji, bo Cankarjev dom predstavil tako moderno egipčansko kinematografijo kot najvidnejše klasike "Hollywooda na Nilu".

Festival bo med drugim ponudil še literarni večer in pogovor z Al Asvanijem ob izidu njegove knjige Jakubianova hiša, ki bo predvidoma prvi teden v aprilu, ter nastop folklorne skupine Al-arish s Sinaja 21. junija.