Ob 110-letnici rojstva slovenskega olimpionika Leona Štuklja v sredo ob 18. uri v Dolenjskem muzeju v Novem mestu odpirajo spominsko razstavo Leon Štukelj 1898-1999-2008.
Z dokumentarno razstavo in zloženko se ob rojakovem rojstnem dnevu spominjajo njegove športne in življenjske poti, je povedal direktor Dolenjskega muzeja Zdenko Picelj.
Razstava prikazuje življenjsko in športno pot staroste slovenskega olimpizma
Po njegovih besedah je kot avtor razstave po obsežni razstavi in katalogu ob Štukljevi 100-letnici rojstva - kot enem osrednjih dogodkov slovesnosti ob olimpionikovi 100-letnici, ko je bila v Novem mestu s Štukljevo pomočjo razstavljena njegova celotna zbirka medalj, diplom, priznanj, odlikovanj, plaket, daril in drugih osebnih predmetov - za tokratno obletnico pripravil dokumentarno razstavo, ki prikazuje življenjsko in predvsem športno pot staroste slovenskega olimpizma.
Postavitev na temelju razstave iz leta 1998
Picelj, ki je v Dolenjskem muzeju zaposlen tudi kot zgodovinar, je dokumentarno razstavo postavil na temelju razstave iz leta 1998, novost pa, kot je dejal, predstavljajo nova uvodna panoja in dodani panoji s Štukljevimi športnimi dosežki, olimpijskimi medaljami, diplomami in dogodki, povezanimi z obeleženjem njegove 100-letnice rojstva v Novem mestu.
"Dosežen namen ohranitve spomina na velikega in plemenitega človeka"
"S tem, ko je bila leta 2000 s strani družine Leona Štuklja sprejeta odločitev o stalni postavitvi predmetov iz Štukljeve športne zapuščine na Univerzi v Mariboru in sedaj še dokumentarne razstave v Novem mestu, ki bo tudi stalna razstava našega muzeja, je zagotovo dosežen poglavitni namen ohranitve spomina na velikega in plemenitega človeka, ki je dobesedno združeval zdrav duh v zdravem telesu, za športne dosežke pa je bil nagrajevan izključno in samo z osvajanjem prvih mest," je poudaril Picelj.
Možnost doumevanja Štukljevega časa
Picelj je prepričan, da bo dokumentarna razstava, ki jo poleg kataloga iz leta 1998 spremlja nova zloženka, le ob fotografijah in brez predmetov, ponudila možnost doumeti Štukljev čas, ki ga je označil za obdobje, ko je ideja olimpizma živela brez žvenketa dolarjev in evrov, vladal pa je žlahtni amaterizem, ki se ga je Štukelj rad in s ponosom spominjal.
"Štukelj je simbol celotnega olimpijskega gibanja"
Zaradi njegovih uspehov, tako Picelj, je 110-letnica Štukljevega rojstva čas, da se ob odprtju posebne stalne razstave še enkrat poklonijo spominu na človeka, ki je dokazal, da se lahko v športu in življenju kljub nadarjenosti uspe le z velikimi željami po uspehu in dokazovanju samemu sebi, s trdim delom, močno voljo, samodisciplino, vztrajnostjo, natančnostjo, doslednostjo, strpnostjo in skromnostjo. "Zato je starosta slovenskega olimpizma simbol celotnega olimpijskega gibanja," je povzel Picelj.
Razstavo bo odprl predsednik Slovenske olimpijske akademije Miroslav Cerar.