Petek,
8. 2. 2008,
12.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 2. 2008, 12.10

8 let, 7 mesecev

Prešernova nagrajenca - obrazložitve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Prešernovi nagradi za življenjsko delo sta prejela književni prevajalec in književnik Janez Gradišnik ter oblikovalec Miljenko Licul.

Gradišnik je vsestransko ustvarjalna osebnost, ki je v slovenskem prostoru navzoč že več kot šest desetletij. Liculovo delo je izstopajoče soustvarjalo slovenski prostor grafičnega oblikovanja v zadnjih desetletjih.

Gradišnikov opus izjemno obsežen Gradišnikov opus zaznamujejo izjemna obsežnost, mnogovrstnost in dognanost ter odpiranje kulturno-jezikovnega vpliva v dve smeri: iz območij tuje kulturne ustvarjalnosti na domače, slovensko, in obenem delovanje navzven, predstavitev slovenske literature v svetovnem prostoru, zlasti angleškemu in nemškemu bralstvu.

Osrednje področje Janeza Gradišnika, ki je tudi sam pisal opažene knjige novel in povesti za otroke, je njegovo vrhunsko književno prevajalstvo. Pri predstavitvah besedil nepreseženih piscev, kakršni so James Joyce, Thomas Mann, Robert Musil, Andre Malraux, Franz Kafka, Albert Camus in drugi, ni bilo prostora za cincavost, estetsko mlahavost ali kakršen koli kompromis, najsi bo tekstualne, kontekstualne, konotativne ali denotativne narave. Zanje je bila potrebna simbioza intuitivnega dojema in poglobljene refleksije vseh pomenski plasti, kar pa terja znanje, a v nič manjši meri ustvarjalni zagon.

Več kot sto prevodov leposlovnih del V slovenski jezik je Janez Gradišnik prevajal iz francoske, angleške, ameriške, nemške, avstrijske, srbske in hrvaške književnosti, pa tudi iz zakladnice ruske, poljske in danske literature. Prevedel je več kot sto leposlovnih del, romanov, povesti in novel klasičnih in modernih avtorjev za bralce vseh starosti, je o nagrajencu zapisala Miriam Drev.

Licul eden najbolj prepoznavnih grafičnih oblikovalcev

Miljenko Licul je eden najbolj prepoznavnih slovenskih grafičnih oblikovalcev vse od osemdesetih let prejšnjega stoletja do danes. Je del generacije oblikovalcev, ki je analogno govorico uspešno prelevila v digitalno. Je človek, ki je slovenskemu grafičnemu oblikovanju pomagal utirati sloves v mednarodnem prostoru.

Oblikoval tako tolarje kot tudi evro kovance Licul deluje tako na področju predstavitve umetnosti kot na področju vizualne identitete komercialnih, pa tudi državnih subjektov. Širša javnost ga verjetno bolje pozna po delih, s katerimi je v zadnjih petnajstih letih pomembno prispeval k ustvarjanju vizualne identitete slovenske države. Njegov avtorski napor na tem področju je nemogoče spregledati, saj posega v dokumente, ki jih državljani Slovenije uporabljamo vsak dan, vse od potnega lista, osebne izkaznice, kartice zdravstvenega zavarovanja do orožnega lista. Oblikoval je tudi tolarje in evrokovance.

Slovenija je, po njegovi zaslugi, dobila vizualne elemente državne identitete, oblikovane na najvišji možni kakovostni ravni. Na videz vsakdanje, a funkcionalno in tehnološko zahtevne izdelke je uspelo Liculu z izjemno občutljivo in ustvarjalno naravo ter veliko duhovno kulturo povzdigniti na visoko kulturno in umetniško raven, je o lavreatu zapisal Milan Pajk.