Petek, 23. 1. 2009, 10.37
9 let
Pozimi koža srbi

Prav tako se včasih olupimo po obrazu in hodimo okoli z »zategnjeno« kožo. Zima torej ni ena sama zimska radost …
Izberite pravo mazilo
Na trgu je ogromno krem, mlek, losjonov, olj, ki vsak po svoje vpije – vzemi me. Seveda vsakemu ustreza druga znamka, druga struktura ipd. Je pa dobro v grobem vedeti, kako se mazila razlikujejo. Prva so vlažilna mazila, ki so največkrat najbolj mastna, vendar hkrati najbolje zadržijo vlago v koži (velikokrat vsebujejo vazelin). Oljni vlažilci so tudi bolj mastni in zato dobro zadržujejo vlago v telesu. Olja je priporočljivo vtreti v kožo, ko je še rahlo vlažna. Vlažilne kreme se hitro vpijajo, zato so tudi bolj prodajane in popularne. Zadnji in vsako leto bolj iskani so losjoni, ki se zelo hitro vpijejo v kožo. Čeprav jih je zaradi sestave lahko nanašati, so lahko precej varljivi. Losjoni velikokrat vsebujejo alkohol, ki kožo izsušuje, in spet se vrtimo v začaranem krogu. Učinkoviti losjoni morajo biti tudi na otip mastni, saj bodo le tako zadrževali vlago v telesu. Vsi vlažilni izdelki se bodo bolje vpijali, če bodo naneseni na čisto kožo. Vsaj enkrat tedensko s telesa in obraza s pilingom odluščite odmrle celice.
Pomoč doma
Če je vaša koža suha, ji lahko pomagate oziroma blažite njeno stanje. - Kopajte oziroma prhajte se le enkrat dnevno in ne več kot deset minut. Pozimi prija vroča voda, vendar ta še dodatno izsušuje kožo, saj pospešeno izpira naravna olja s telesa. Umivajte se z mlačno vodo. - Namilite le tiste dele, kjer se najbolj nabirajo bakterije: pazduhe, genitalije in noge. Varčujte z milom, saj milo izsušuje kožo. Izbirajte med nežnimi, neodišavljenimi mili in takšnimi, ki vsebujejo glicerin. - Po umivanju kože ne drgnite z brisačo, ampak samo popivnajte vodo s telesa. Čim prej na kožo nanesite vlažilno mleko ali losjon. Na dele, ki so še posebej suhi, večkrat dnevno nanašajte vlažilno mleko. - Če vam nova krema povzroča srbenje ali rdečico, takoj prenehajte z uporabo. To pomeni, da vsebuje kemikalije, ki jih vaša koža ne prenese.
- Takoj ko opazite, da je vaša koža bolj suha kot navadno, povečajte uporabo vlažilnih sredstev. - Bodite pazljivi, kaj vsebuje vaša krema. Nekatere sestavine povzročajo alergične reakcije, npr. dišave, prezervativi, alfa hidroksi kisline, zaščitni faktorji … - Nogam in rokam, ki največkrat najbolj trpijo v zimskih mesecih, čez noč pripravite izdatno nego – na debelo jih namažite z mazilom in oblecite bombažne rokavice in nogavice. - Ustnice že naravno vsebujejo manj vlage, kot ostali deli telesa, zato jih redno mažite z vazelinom.Če je vaša koža suha, ji lahko pomagate oziroma blažite njeno stanje. - Kopajte oziroma prhajte se le enkrat dnevno in ne več kot deset minut. Pozimi prija vroča voda, vendar ta še dodatno izsušuje kožo, saj pospešeno izpira naravna olja s telesa. Umivajte se z mlačno vodo.
- Namilite le tiste dele, kjer se najbolj nabirajo bakterije: pazduhe, genitalije in noge. Varčujte z milom, saj milo izsušuje kožo. Izbirajte med nežnimi, neodišavljenimi mili in takšnimi, ki vsebujejo glicerin. - Po umivanju kože ne drgnite z brisačo, ampak samo popivnajte vodo s telesa. Čim prej na kožo nanesite vlažilno mleko ali losjon. Na dele, ki so še posebej suhi, večkrat dnevno nanašajte vlažilno mleko. - Če vam nova krema povzroča srbenje ali rdečico, takoj prenehajte z uporabo. To pomeni, da vsebuje kemikalije, ki jih vaša koža ne prenese. - Takoj ko opazite, da je vaša koža bolj suha kot navadno, povečajte uporabo vlažilnih sredstev. - Bodite pazljivi, kaj vsebuje vaša krema. Nekatere sestavine povzročajo alergične reakcije, npr. dišave, prezervativi, alfa hidroksi kisline, zaščitni faktorji … - Nogam in rokam, ki največkrat najbolj trpijo v zimskih mesecih, čez noč pripravite izdatno nego – na debelo jih namažite z mazilom in oblecite bombažne rokavice in nogavice. - Ustnice že naravno vsebujejo manj vlage, kot ostali deli telesa, zato jih redno mažite z vazelinom.