Torek,
19. 2. 2008,
15.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 2. 2008, 15.57

8 let, 7 mesecev

Obeta se združitev ljubljanskih knjižnic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ljubljanski mestni svet bo 10. marca obravnaval predlog za združitev ljubljanskih knjižnic v Mestno knjižnico Ljubljana. Obeta se enotna članska izkaznica in še več gradiva.

Kot je na novinarski konferenci pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, bo Ljubljana z združitvijo knjižnic dobila boljšo storitev, znižali pa bodo stroške poslovanja. Največji javni zavod na področju knjižničarstva Na združitev petih splošnih ljubljanskih knjižnic in Slovanske knjižnice se v mestni občini Ljubljana pripravljajo od julija lani. Po besedah načelnika mestnega oddelka za kulturo Uroša Grilca bo z ustanovitvijo Mestne knjižnice Ljubljana nastal največji javni zavod na področju knjižničarstva v Sloveniji in tudi eden največjih javnih zavodov s področja kulture. Mestni svet naj bi na predlog oddelka z kulturo 10. marca prižgal zeleno luč za združitev Knjižnice Bežigrad, Knjižnice Jožeta Mazovca, Knjižnice Otona Župančiča, Knjižnice Prežihov Voranc, Knjižnice Šiška in Slovanske knjižnice.

5 do 10 odstotkov več knjižničnega gradiva Temeljni namen združevanja je po besedah Grilca racionalizacija poslovanja in upravljanja knjižnične mreže na območju mesta. Pričakuje pa tudi, da bo združena mestna knjižnica oblikovala enotno nabavno službo in tako z istimi proračunskimi sredstvi kupila pet do 10 odstotkov več knjižničnega gradiva.

Enotna članska izkaznica Združevanje knjižnic bo uporabnikom prinesla enotne usluge. Uvedli bodo enotno člansko izkaznico, izposojene knjige bo mogoče vrniti v katerikoli enoti knjižnice, je prednosti združitve naštel Grilc. Poleg poenotenja nabavne politike bo združitev prinesla enotni informacijski sistem v knjižnični mreži, bolje bo mogoče uskaljevati prireditve in dejavnosti ter podobno.

Janković: Odpuščanja ne bo V ljubljanskih knjižnicah je 225 zaposlenih, od tega 20 administrativnih delavcev, ostalo je strokovni kader. Kot je zagotovil Janković, odpuščanja ne bo. Uporabili bodo "mehko" metodo, saj naj bi se zdajšnje direktorice ukvarjale s strokovnim delom, nekateri zaposleni naj bi se upokojili. Če bi se izkazal višek zaposlenih v administraciji, pa je po županovih besedah za dobre delavce vedno mogoče najti zaposlitev v mestni upravi in drugih javnih zavodih.

Letno dva milijona obiskovalcev Grilc je dejal, da ljubljanske knjižnice letno beležijo dva milijona obiskovalcev, ki si izposodijo šest milijonov kosov knjižničnega gradiva, organizirajo pa okoli 3000 prireditev. Zatrdil je, da zaradi združitve ne bodo posegali v knjižnično mrežo.

Projektna skupina za pripravo strokovnih podlag za izvedbo združitve je julija lani pripravila osnovno gradivo in ga oktobra predstavila zaposlenim v ljubljanskih knjižnicah. Na podlagi njihovih pripomb so oblikovali akt o ustanovitvi Mestne knjižnice Ljubljana.

Mestna uprava ga je usklajevala z ministrstvom za kulturo in Inštitutom za delovna razmerja ter ga posredovala tudi primestnim občinam, za katere ljubljanske knjižnice izvajajo knjižnično dejavnost, je pripravo omenjenega akta predstavil načelnik oddelka za kulturo.