Torek,
16. 10. 2012,
16.52

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 10. 2012, 16.52

8 let, 8 mesecev

Narodna galerija kmalu popolnoma obnovljena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
S prenovo Narodnega doma, ki jo bodo začeli v prihodnjih mesecih, se bo sklenila gradnja kompleksa Narodne galerije.

S prenovo Narodnega doma, ki se bo začela v prihodnjih mesecih, se bo po gradnji novega krila leta 1993 in steklene vhodne avle leta 2001 sklenila tretja faza gradnje Narodne galerije. Ta se je, kot je na današnji novinarski konferenci povedala direktorica galerije Barbara Jaki, začela pred več kot 26 leti.

Nedelja, 28. oktober, bo tako predvidoma zadnji dan, ko bo poslopje Narodnega doma še gostilo stalno zbirko slovenske umetnosti v zdajšnji obliki. Izbor iz zbirke bodo nato preselili v razstavne prostore v novem krilu, preostanek pa v depoje. Za zadnji konec tedna, od 26. do 28. oktobra, zato v galeriji napovedujejo prost vstop v prostore zbirke, ob tem pa pripravljajo tudi bogat spremljevalni program. V Narodnem domu nič več telovadnica Tretja faza po besedah Dušana Benka, ki bedi nad projektom, obsega rekonstrukcijo objekta Narodnega doma s pripadajočo zunanjo in komunalno ureditvijo. Z njo bodo izkoriščene vse razpoložljive prostorske zmogljivosti palače za potrebe galerije, saj je povezana tudi z izselitvijo Športnega društva Narodni dom. S prenovo bodo rešili vprašanje razstavnih prostorov za stalne in specialne zbirke ter depojev, prostorov za restavratorje in konservatorje ter za izobraževanje in animacijo in pomožnih prostorov. Projekt za gradbeno dovoljenje in izvedbo je izdelal biro API arhitekti. Novi razstavni prostori, depoji in restavratorski prostori V sklopu prenove bodo poglobili kletni nivo v telovadnici na nivo preostalega dela kleti v stari stavbi. S tem bodo med drugim pridobili dva velika depoja. Pod dozdajšnjo vhodno avlo v stari hiši bodo pridobili novi večnamenski prostor – kripto. V pritličju bodo v zdajšnji telovadnici uredili razstavno dvorano, ob Prežihovi ulici so predvideni prostori za restavratorje, obstoječi razstavni in drugi servisni prostori na vzhodni oziroma južni strani pa bodo ostali.

V prvem nadstropju bodo s povezovanjem prostorov na vzhodni strani stavbe omogočili krožno galerijsko pot, v drugem nadstropju pa je nad osrednjim stopniščem oziroma nad steklenim stropom na novi jekleni konstrukciji predvidena nova površina za demo postavitev razstav ali za morebitno drugo funkcionalno uporabo. Projekt, vreden skoraj 14 milijonov evrov Projekt prenove v 15 odstotkih financirajo iz državnega proračuna in v 85 odstotkih iz namenskih nepovratnih sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. Skupni ocenjeni znesek prenove je 13,2 milijona evrov po stalnih cenah oziroma 13,8 milijona evrov po tekočih cenah, je povedal Benko.

Priprave na prenovo so se začele sredi leta 2008, gradbeno dovoljenje zanjo pa je bilo izdano oktobra lani. Začetek gradbeno-obrtniških del je predviden za konec letošnjega ali začetek prihodnjega leta, prenova naj bi bila končana sredi leta 2015. Narodni dom odprt leta 1986, galerija tam od leta 1925 Poslopje Narodnega doma so zgradili po načrtih češkega arhitekta Františka Edmunda Škabrouta. Odprtje je bilo oktobra 1896, v njem pa so prostore dobila razna društva. Društvo Narodna galerija, ki je bilo ustanovljeno leta 1918, je Narodni dom pridobilo leta 1925, od prvotnih naseljencev pa je tedaj v njem ostalo le telovadno društvo Sokol.

Leta 1989 je bil objavljen natečaj za izdelavo projekta preureditve prostorov Narodne galerije in objekta Kluba poslancev z namenom gradnje upravno-razstavnega poslopja ob Puharjevi ulici s kletno povezavo s staro stavbo Narodnega doma ter pokritega vmesnega prostora. Upravno-razstavno poslopje ob Puharjevi ulici so leta 1993 zgradili po načrtih Edvarda Ravnikarja, steklena vhodna avla pa je nastala leta 2001 po načrtih biroja Sadar Vuga Arhitekti.