Četrtek,
28. 2. 2008,
12.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 28. 2. 2008, 12.14

8 let, 7 mesecev

Na Goriškem se predstavlja Prešernov nagrajenec Licul

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V paviljonu Hitovega poslovnega centra v Novi Gorici bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo izbranih del priznanega grafičnega oblikovalca Miljenka Licula.

Z oblikovalcem, ki je v začetku meseca prejel Prešernovo nagrado za življenjsko delo, si je slovensko grafično oblikovanje utrdilo mednarodno veljavo, je ob razstavi zapisala Nelida Nemec. Postavitev, ki bo na Goriškem na ogled do 30. aprila, je uvod v enajsto sezono likovnih dogodkov Hitovega paviljona, povzema pa življenjsko delo priznanega slovenskega oblikovalca Licula.

V današnjem svetu se je treba posvetiti tudi najbolj banalnim vsebinam Liculov obsežni oblikovalski opus sporoča, da je današnji svet ob vsej tehnologiji - ali pa prav zaradi nje - prostor, v katerem se je potrebno z vsemi napori posvetiti tudi najbolj banalnim vsebinam. Bistvo oblikovanja vidi tudi v ustvarjanju nove vizualne vrednosti, ki nastane s prepletanjem že znanih vrednosti, risb, črk, barv in odnosov, meni likovna kritičarka Nemčeva, ki bo avtorja in njegovo delo predstavila na drevišnjem odprtju.

Leta 1946 rojeni Licul je eden najbolj prepoznavnih slovenskih grafičnih oblikovalcev vse od osemdesetih let prejšnjega stoletja do danes in del generacije oblikovalcev, ki je analogno govorico uspešno prelevila v digitalno, so med drugim zapisali v obrazložitvi letošnje Prešernove nagrade. Že pred tem je Licul, ki se lahko pohvali z mnogimi razstavami doma in v tujini, prejel nagrado Prešernovega sklada za dosežke na področju grafičnega oblikovanja (1985) in Plečnikovo nagrado (1987).

V svoji karieri je Licul, ki danes dela kot kreativni direktor studia Diptih, ustvaril številne celostne grafične podobe, znake in simbole ter druga orodja vizualnih komunikacij. Je soavtor podobe prvih slovenskih bankovcev in tolarskih kovancev, avtor prvega slovenskega potnega lista, osebne in zdravstvene izkaznice ter soavtor nacionalnih strani slovenskih evrskih kovancev.