Ponedeljek,
13. 8. 2012,
9.10

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 8. 2012, 9.10

9 let

Londonski olimpijski objekti so preskok v miselnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Stavbe z letošnjih olimpijskih iger v Londonu niso tako bahave kot so bile pred štirimi leti v Pekingu, še vedno so zelo lepe, a njihova posebnost so okolju prijazni materiali in razstavljivost.

Olimpijski štadion

Olimpijski štadion tako ne izstopa zaradi vizualne podobe, ampak pomeni preskok v miselnosti. Priljubljen ni zaradi vizualne podobe, ampak zato, ker se ga da razstaviti in ker je iz do okolja prijaznih materialov. Tribuno z osemdeset tisoč sedeži so si namreč zamislili tako, da jo bodo po igrah lahko zmanjšali na petindvajset tisoč sedežev. Štadion je sestavljen iz petih delov, vse razen osnovne konstrukcije pa je mogoče sneti, kot bi natikali prstane na prst.

Glavni štadion je videti kot ogromen lovorjev venec. Najnižji del štadiona leži v jarku, ki je bil ustvarjen z izkopavanjem 800 tisoč ton umazanije. Edinstveno pri štadionu je tudi to, da je z vodo obdan z treh strani.

Center za vodne športe

Center za vodne športe je oblikovala kontroverzna Zaha Hadid. Kontroverzna in posebna je predvsem zaradi eksperimentiranja v arhitekturi, saj si prizadeva posnemati naravo in jo prenesti v objekte. Center je bil zgrajen posebej za olimpijske igre in zanj je prav tako značilno, da po igrah ne bo obdržal trenutne podobe. Sestavljen je iz stalne strukture, ki sta ji dodani dve začasni sedežni areni. Obe strukturi imata skupaj 17.500 sedežev, ko pa bodo začasni areni odstranili, bo center za vodne športe imel pet tisoč sedežev.

Arhitekturna zasnova Centra za vodne športe se zgleduje po gibanju vode. Zahina posebnost so strehe in center, pokrit z aluminijasto streho, posnema vodni val.

Velodrom

Verjetno najlepši objekt na letošnjih olimpijskih igrah je velodrom. Za velodrom bi lahko rekli, da je oblikovan navihano, seveda na tisti dober način.

Kolesarske dirke se bodo oziroma so se dogajale znotraj stoodstotno naravnega ventilacijskega sistema brez klime. Zasnovali so ga v britanskem biroju Hopkins in je eden redkih objektov, ki bo tudi po koncu OI ostal v enaki podobi. Objekt, ki sledi liniji hiperbole, je oblečen v les.

Z naravnim hlajenjem, spravljanjem vode in dnevno svetlobo stavba daje dober primer zelenega oblikovanja kot varčevanja z energijo. Velodrom je tako za polovico lažji od pekinškega velodroma.

Arena za košarko in odbojko

Arena za košarko in odbojko je prav tako začasen objekt, ki je videti kot ogromen bel penast bombon. Zasnova je klasična šotorska ponjava, ki jo bodo po igrah sneli. Voluminozno strukturo so si zamislili v biroju Sinclair Knight Merz.

Dvorana ima 12 tisoč sedežev, ki so kot košarkarska žoga obarvani v oranžno in črno.

Strelska arena

Začasna londonska strelska arena je inovativno zasnovana kot šotorska ponjava z 18 tisoč kvadratnimi metri PVC-membrane, ki zunanji strukturi daje edinstveno podobo.

Rožaste odprtine na belo fasado pomagajo napenjati šotorsko membrano, ob tem pa zagotavljajo naravno prezračevanje in svetlobo.

Pri snovanju strelske arene so mislili tudi na to, da bi stavba s svojo zunanjo podobo na prizorišče pritegnila obiskovalce, saj moramo priznati, da strelstvo samo po sebi ni najbolj zanimiv šport. A če je arena videti kot hiška za telebajske, potem jo morajo videti odrasli in otroci.