Petek,
14. 3. 2014,
15.20

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 3. 2014, 15.20

8 let, 9 mesecev

Lepa Brena o protestih v BiH: Človek je lačen in hoče službo!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lepa Brena, najuspešnejša pevka nekdanje Jugoslavije, pionirka na področju pop folk glasbe, ki ima za seboj že več kot 30 let uspešne glasbene kariere, 12. aprila znova prihaja v Ljubljano.

Z Lepo Breno, ki bo slovenske oboževalce počastila s koncertom na Gospodarskem razstavišču, smo se pogovarjali v predsedniškem apartmaju hotela Westin v Zagrebu dan pred njenim koncertom za dan žena v Karlovcu. Žena nekdanjega jugoslovanskega teniškega asa Slobodana Živojinovića je svoje čase s helikopterjem pristajala na stadionih, kjer jo je pričakalo več kot sto tisoč ljudi, uspelo ji je izvesti 31 koncertov zapored, preživela je ugrabitev svojega starejšega sina leta 2000 in – brez policije, ki, kot je povedala za Planet Siol.net pred dvema letoma, zadeve ni nikoli preiskala – ugrabiteljem plačala 2,5 milijona nemških mark, da so ji ga vrnili. Izdala je 18 albumov, produkcijska hiša Grand produkcija, katere solastnica je, pa uspešno predstavlja stare in išče nove pevske talente.

Na Hrvaškem po dolgem času Na Hrvaškem je že precej časa ni bilo, a Brena opravičilo za to najde v obilici drugega dela. "Veste kaj, koncerte prirejam takrat, ko so dobro pripravljeni in organizirani. Zadnje čase sem delala precej drugih stvari, imela sem koncerte po Ameriki, v Avstraliji, potovala sem po svetu. Minili pa so dnevi, ko smo delali koncerte iz dneva v dan, ker smo to morali početi, predvsem pa to ni moje edino delo. Kot je znano, imamo tudi Grand produkcijo, kjer sem kot solastnica obvezana, da se pojavljam v oddajah. Torej sta koncert ali dva na mesec povsem dovolj," za Planet Siol.net pojasni 53-letna pevka.

Slovenci ali delajo ali pa se zabavajo Slovenija jo fascinira od nekdaj, saj je "bila to država, ki je bila že v stari Jugoslaviji prozahodno usmerjena. Že leta 1982 sem ugotovila, da slovenska publika ali dela ali pa se zabava. Ko je zabava, se zabavajo brez zadržkov, brez političnih insinuacij, ko se dela, se dela".

Na svojih koncertih opaža veliko nostalgije za minulimi časi, a nostalgična je tudi sama, pri tem pa omeni pesem Jugoslovenka, ki je nastala še v nekdanji Jugoslaviji: "To pesem ima moja publika neizmerno rada. To je bila neke vrste moja osebna izkaznica, vsi pa so imeli pravico, da so nacionalno, versko usmerjeni. Jaz se nisem menjala, moja publika ima rada to zgodbo, hrepeni po teh minulih časih. Moram priznati, da sam tudi sama velik nostalgik. Imeli smo državo, kjer je 24 milijonov ljudi živelo bolj sproščeno. Imeli smo veliko manj, vendar smo bili srečni. Vedno pa je bilo nekaj odstotkov ljudi, ki so delali posel, imeli denar. Tisto, kar se je izgubilo v tej novi državi, je srednji razred, ostal je samo delavski, ki se iz dneva v dan bojuje za preživetje."

In čeprav sama poudari, da ni več dvajsetletna smrklja, za katero je bilo pomembno le to, katero obleko ali čevlje bo nadela, temveč je mati treh otrok, žena, ki lahko naredi "primerjavo med prejšnjimi in sedanjimi političnimi, ekonomskimi in socialnimi razmerami", ji ni pogodu, ko ji pripišejo kakšno politično konotacijo, saj je, kot sama pravi, predvsem pevka in mama. Brena: Države nekdanje Jugoslavije delujejo po načelu filma Balkanski špijon Dotakneva se tudi nedavnih demonstracij v Bosni in Hercegovini, o katerih ima, kot je pojasnila, svoje stališče. "Po vojni vsa regija deluje, čeprav je tako delovala vsa stara Jugoslavija, po načelu filma Balkanski špijon, kjer so se ustvarjali umetni sovražniki, ki so to bili ali pa ne, gre predvsem za psihologijo politike, ki so jo vodili takrat. Po vojni je država začela delovati tako, da smo vsi drug drugemu sovražniki, da je treba očrniti tako vratarja kot pastirja. Pa lepo vas prosim, če obstajajo dokazi, naj ta nekdo odgovarja, ampak te insinuacije … S tem se ustvarja umetno sovraštvo med državami, medtem ko je narod nezaposlen, ko ne obstaja ekonomski napredek, ko ne gradimo infrastrukture," je jasna Brena.

Čemu izobraževanje mladih, ki odlično govorijo tuje jezike, ki se učijo zato, da bi postali metropoliti, se sprašuje Brena in dodaja, da se človek najprej nauči spoštovati sebe, svoje poreklo, družino, raso, veroizpoved in da spoštuje tuje znanje, torej da spoštuje razlike. "To je alfa in omega vsake normalne države na svetu. Pri nas pa v 21. stoletju te razlike izkoriščajo za to, da se ljudje sovražijo. To je povsem nelogično, zato me ne preseneča, da so na ceste odšli mladi, ki so lačni, ki si želijo ekonomskega napredka, predvsem pa delo. Mislim, da imamo mi vsi prek glave te zgodbe o sovraštvu. Človek je lačen in hoče delo, to je bistvo vse zgodbe," je prepričana Brena. Brena in 19 sevdalink Brena je konec leta izdelala CD z 19 pesmimi izvorne bosanske glasbe, tako imenovanih sevdalink, ki jih bo predstavila tudi slovenskim oboževalcem na koncertu v Ljubljani. "Ko ste mladi, hočete delati glasbo za mlade, torej nekaj v slogu popa, rocka, diska, nekaj za ples. Moja mama je fenomenalna pevka sevdalink, to je ljubezen, ki se je prenesla z geni. Vsak pevec iz teh krajev, torej nekdo, ki je Bosanec, kot sem jaz, preprosto mora imeti rad sevdah. Res je tudi, da z leti to gledam na drug način. Ta glasba je tako romantična, polna čustev, nežnosti, neke ljubezni, ki je izpolnjena s hrepenenjem. Te pesmi so izvajalsko tudi izredno težke, jaz pa sem v tej luči nekako dozorela."

Živela estetska kirurgija! Brena pred dvema letoma v intervjuju za naš medij ni skrivala navdušenja nad lepotnimi posegi, čeprav se takrat še ni podala pod nož. Pa danes? Tudi tokrat naravnost ne pove, kaj na njej je popravila ali izpopolnila lepotna kirurgija. Pravzaprav jo moti, da se javnost čudi nad temi posegi, "če pa v Ameriki ali Evropi že vsaka gospodinja naredi kakšno estetsko korekcijo. Sama nisem za pretiravanje, nikoli mi niso bila všeč pretirano polne ustnice, verjemite, da tega ne marajo niti moški, sem pa hvaležna za to, da lahko človek na sebi popravi kakšno malenkost, saj to, da se človek uredi, neguje, pomeni osebno higieno tako ženske kot moškega, ne glede na leta. Poglejte samo ameriške predsednike, nimajo starostnih peg, gub, saj so videti kot balzamirani, zato – živela estetska kirurgija!"

Februarja umrl zaščitni znak Slatkega greha Lepi Bora Februarja je zaradi bolezni nepričakovano umrl najbolj prepoznaven del benda Slatki greh Dušan Trifuničević oziroma Lepi Bora, ki je Breno dolga leta spremljal na njenih koncertih. To je bila velika izguba tako zanjo kot za vse, ki so mu bili blizu, pravi Brena: "Kot bend smo kot mojo protiutež na odru želeli videti nekoga, ki bi ustvarjal vtis, da je noro zaljubljen vame, češ Brena pa ga ni opazila. Ustvarjali smo naivno sceno s simpatičnim debeluhcem, s katerim sem posnela kar nekaj duetov in neskončno uspešnih koreografij. Vedno nas je nasmejal, zato ga bom vedno pogrešala."