Kostja Gatnik, letošnji dobitnik Prešernove nagrade za življenjsko delo, je posegel na različna področja, od slikarstva, grafičnega oblikovanja in ilustracije do fotografije.
Na vprašanje, katera likovna disciplina mu je najbližja, je povedal: "Nimam preferenc, vse rad delam. Se pa seveda najde kakšen dan, ko je vse težko."
Slika samo zase
Če je bil nenehno navzoč v grafični in knjižni produkciji s karikaturo, stripom, plakatom, ovitki nosilcev zvoka, knjižni opremo in ilustracijo, pa je slikarski opus pokazal le izjemoma. Na vprašanje, kje so razlogi za takšno odločitev,je dejal: "Verjetno zato, ker slikam samo zase." Sam sicer na slikarstvo znotraj svojega opusa gleda kot na "en tak majhen, dokaj miren privaten kotiček, kjer odgovarja samo sebi".
V prvi vrsti sijajen risar
Gatnik je, kot je zapisano v utemeljitvi nagrade, v prvi vrsti sijajen risar, kar mu je omogočilo izjemno učinkovito izražanje na številnih področjih. Kot je povedal, svinčnik prime v roke skoraj vsak dan. "Če nimam pri roki svinčnika, načečkam kaj s kulijem," je dodal.
Oče škrata Gala iz galerije
Kot ilustrator se je podpisal pod številne slikanice, ki jih danes pozna skorajda vsak. Tako je denimo likovno podobo dal junakom slikanice Jure Kvak kvak Saše Vegri in ustvaril škrata Gala. Ta preko slikanice, za katero je verze napisala Svetlana Makarovič, najmlajše obiskovalce spremlja na sprehodu skozi Narodno galerijo v Ljubljani. In kako se loteva knjižne ilustracije? "Berem tekst, si vrtim svoj film in narišem najbolj zanimive prizore," pravi Gatnik.
Brez strahu za prihodnost ročne ilustracije
V času vedno večje uporabe računalniških orodij na področju likovne umetnosti se za prihodnost ročno izdelane ilustracije ne boji. Sam meni, da je s pojavom novih orodij likovna umetnost vedno le pridobivala.
"Nisem napravljen za timsko delo"
Čeprav ustvarja na različnih področjih, se animiranega filma ni lotil. Kot pravi, je že večkrat pomislil, da bi se preizkusil tudi na tem področju, a si je vedno takoj premislil. "Največkrat ob pogledu na kilometrske filmske špice ob najkrajših risankah. Zgleda, da nisem napravljen za timsko delo," je dodal.
Leta 2008 prvič razstavil svoje fotografije
V letu 2008 je Gatnik prvič razstavili tudi svoje fotografije, izbor iz opusa, ki je bil do tedaj javnosti nepoznan. Na vprašanje, od kod odločitev za korak, je povedal: "Dolgo sem bil zadovoljen s tem, da je bila slika zabeležena na filmu ali na kartici. Ne maram dela v temnici. Ko je s pomočjo novih tehnologij postal prenos na papir enostavnejši, sem se lažje odločil za razstavo." Sicer pa na sprožilec pritisne "vedno, ko zagleda dovolj zanimiv motiv", je dodal.