Petek,
9. 12. 2011,
13.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 12. 2011, 13.10

8 let, 8 mesecev

Gradišnik: Če sem se hotel odzvati na svinjarijo, nisem mogel več odlašati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Izstopil sem, ker je po objavi Mazzinijeve izstopne izjave in molku društva postalo jasno, da je prevladal sindrom slovenske gluhe loze*," svoj izstop iz DSP pojasnjuje pisatelj Branko Gradišnik.

Gradišnik: Moj izstop ni bil tempiran Branko Gradišnik, ki je svojo odstopno izjavo poslal včeraj, veljati pa začenja z današnjim dnem, zanika, da bi bil njegov izstop "tempiran" na dan nastopa novega predsednika Društva slovenskih pisateljev (DSP). "Izstopil sem, ker je po molku društva po objavi Mazzinijeve izstopne izjave in pozneje njegove analize stanja in metod delovanja v društvu postalo jasno, da je prevladal sindrom slovenske gluhe loze," nam je po elektronski pošti sporočil iz Lizbone, kjer živi in dela že dlje časa.

Kot pravi, je njegov izstop iz društva odziv na "svinjarijo", katere bistvo je v tem, da so ljudje, kot so Tatjana Kokalj, Jaroslav Skrušny, dr. Igor Saksida, Karolina Kolmanič in France Vurnik, ki jih Gradišnik označuje za pisateljske minorneže, Mazzinijevo delo ocenili z vsega petimi točkami od 55 možnih. "Odlašati pač nisem več mogel," pravi Gradišnik.

"Taufer je poštenjak in sposoben mož" Novega predsednika Tauferja ima za poštenjaka in sposobnega moža, vendar izstopne izjave ne namerava preklicati. "Če pa pride v društvu do kakega samoočiščenja (ne v stalinskem smislu besede), bom morda kdaj zaprosil za ponoven vstop."

Gradišnik poudarja, da živimo v časih, ko bo treba ponovno definirati cilje in smisel obstoja društva. "Po eni strani recesija, po drugi kindle in konec vezane knjige." Verjame, da bo klasična knjiga v naslednjih desetih letih postala odveč, saj jo bo zamenjala e-različica, s tem pa bo padlo tudi današnje klasično založništvo. "Država se bo morala odločiti, ali naj financira 'neproduktivne rudnike' – pazite, govorim o obsežnem sektorju založnikov, tiskarjev, knjižničarjev – ali pa naj končno sprejme premik in začne (kolikor ji gre za slovensko kulturo) financirati ustvarjalce neposredno za njihovo delo in na temelju njihovega dela."

"Društvo ne more na natečajih dajati prednosti nekakovostnemu besedilu zgolj zato, ker ga je napisal pijanček, ki se ne znajde" Gradišnik ne more napovedati, kje se bo društvo v spremenjenih razmerah znašlo. Meni sicer, da je socialna skrb za člane hvalevredna reč, ki pa je ne gre mešati s potrebo "Nacije" po kakovostni kulturni produkciji. "Ne more na natečajih dajati prednosti nekakovostnemu besedilu zgolj zato, ker ga je napisal pijanček, ki se ne znajde." Gradišnik verjame, da si bo društvo ugled pridobilo le, če si bo upalo zastaviti svojo besedo takrat, ko bosta to od njega terjala državljanski pogum in etika in pri tem izpostavlja potrebo po izrekanju o "romskem vprašanju", do katerega se DSP še ni opredelilo.

Mazzini: Tudi s Tauferjem bo stanje v DSP ostalo nespremenjeno Miha Mazzini, ki ga je včerajšnja Gradišnikova poteza ganila, novega izstopnega vala ne pričakuje. Kljub "novim" obrazom na vrhu Društva slovenskih pisateljev in navkljub spoštovanju, ki ga goji do novega predsednika Vena Tauferja, pa je Mazzini prepričan, da bo stanje ostalo nespremenjeno. "Gospodu Tauferju želim veliko sreče in moči, sam pa o svojem izstopu ne bom več pisal (če bo le mogoče)."

"Jasno mi je bilo, da bodo DSP politiki odvrgli kot odslužene gate" Mazzini meni, da je društvo v obdobju pred in med osamosvajanjem Slovenije igralo zelo pomembno vlogo, vendar mu je bilo povsem jasno, da ga bodo politiki po osamosvojitvi odvrgli kot odslužene gate. Ko so se na DSP po nekaj letih začeli spraševati, kaj naj društvo pravzaprav počne, saj je svoj državotvorni cilj izpolnilo, je Mazzini predlagal ustanovitev sindikalno-stanovske organizacije, ki bi postala močno orožje za zaščito pisateljev, predvsem pa bi morala služiti kot ostra pravna pomoč. "Prav neverjetno je, kakšne pogodbe na svojo škodo podpisujejo pisatelji in se nimajo na koga obrniti," je osupel Mazzini. Pri tem omenja tudi nujnost vzgoje in izobraževanja, saj veliko slovenskih pisateljev sploh ne ve, kaj so avtorske pravice in dodaja: "Da o stalni divji privatizaciji, ki jo na hrbtih pisateljev izvajajo založniki, ne govorim."

Treba je spremeniti javno podobo slovenskega pisatelja kot jamrača parazita Mazzini je prepričan, da je treba spremeniti javno podobo slovenskega pisatelja kot jamrača parazita, saj je ustvarjalno delo največ, česar je človek sposoben in po čemer se v mnogo pogledih meri uspešnost narodov. "Nekateri člani so se mojemu predlogu ostro uprli, češ, še naprej bomo vodili politike in narod v svetlo prihodnost, večina je molčala, skratka, predlog je pogorel."

Društvo ni svetilnik naroda in ne ščiti svojih članov "Društvo ni nikakršen svetilnik naroda, niti ne ščiti svojih članov. Ker pa razdeljuje del denarja v obliki štipendij, je seveda postalo vir, okoli katerega se borijo razne klike," je kritičen Mazzini, ki priznava, da je bil zadnja leta kot član precej pasiven, kadar pa je pripravil kak predlog, so ga predsedniki poklicali, pohvalili, zgodilo pa se ni nič. Ko so na društvu (podpovrečno) ocenili njegovo delo, se je posvetil pravilnikom in statutom ter se pozanimal, kakšno je stanje v Društvu. "Na tej točki sem imel dve možnosti: izstop ali priprava seznama sprememb, ki jih predlagam in kandidatura za predsednika Društva. Pa naj glasujejo, ali so za spremembe ali ne." Ker bi taka preusmeritev društva zahtevala celega človeka, se je Miha Mazzini odločil za izstop.

DSP: Mazzinijevo nastopanje je zavajajoče Na Društvu slovenskih pisateljev so se na Mazzinijev novembrski izstop danes odzvali s pojasnilom glede obravnave njegove vloge za štipendijo iz knjižničnega nadomestila v letu 2011, ki je bil razlog za to dejanje. Na DSP menijo, da je njegovo javno nastopanje glede njegove vloge "nekorektno in javno zavajajoče".

Kot so zapisali, se Mazzini ne more opredeliti za avtorja, ki bi se mu doslej v sistemu dodeljevanja štipendij iz knjižničnega nadomestila dogajale sistematične krivice, kakor bi bralec oziroma gledalec lahko razumel iz njegovih medijskih nastopov. Od leta 2004 do leta 2010 je bil namreč vsako leto prejemnik ene od štipendij iz knjižničnega nadomestila, skupaj je v teh letih prejel preko 25.000 evrov bruto javnih štipendijskih sredstev, poudarjajo na DSP.

Društvo: Prejel je 12 točk Trdijo tudi, da predstava o ozki skupinici avtorjev, ki naj bi bila deležna dodeljevanja strokovnih štipendij iz knjižničnega nadomestila nikakor ne drži, saj je od leta 2004 do leta 2011 štipendije iz tega naslova prejelo preko 100 različnih avtorjev. Prav tako ne drži njegova navedba, ki jo sporoča javnosti, da je njegova vloga na javnem razpisu dobila oceno zgolj 5 točk v kategoriji "vrhunskost", saj je v navedeni kategoriji prejel 12 točk.

Ob tem na DSP dodajajo, da je tedanji predsednik Milan Jesih izrazil obžalovanje, da izstopa tako sijajen avtor in pronicljiv mislec in Mazzinija pozval, naj vendar pretehta svojo odločitev. Opravičila, kakršnega je pričakoval Branko Gradišnik - ta je iz društva izstopil danes zaradi "moralne dolžnosti", ker se društveno vodstvo ni opravičilo Mazziniju - "pa seveda ni moglo biti, saj komisija očitno ni naredila nobene napake. Zato je bila tudi njegova formalna pritožba zavrnjena", so še zapisali na DSP.

*Gluha loza = opis slovenske kulturne scene, kjer te nihče ne sliši in ni nobenega odmeva.