Sreda,
29. 10. 2008,
14.45

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 10. 2008, 14.45

9 let, 2 meseca

Gostiša v monografijo ujel Miheličevo stvarnost fantastike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pri Mohorjevi družbi Celovec je izšla dvojezična slovensko-nemška monografija o slikarju, grafiku in ilustratorju Francetu Miheliču z naslovom Stvarnost fantastike/Die Wirklichkeit der Phantastik.

Umetnostni zgodovinar Lojze Gostiša je v delu predstavil Miheličevo fantastično umetnost, ki še danes velja za "neprecenljivo avtorsko signirano celoto". Mihelič zavezan gozdni in rastlinski fantastiki "Za Miheliča velja, da ostaja ves čas intimno enovit in nekoliko poenostavljeno rečeno zavezan gozdni in rastlinski fantastiki. Z njo po potrebi naseljuje vsakdanja človekova prebivališča, nedoločene domišljijske prostore ali kar brezkončno vesolje," je o umetnikovem delu na današnji novinarski konferenci povedal Gostiša.

Skozi svoj fantastični opus ostaja Mihelič zvest pogozdenemu repertoarju. Med slovenskimi umetniki mu po besedah avtorja monografije ni pravih naslednikov. "Ni ustvaril šole, ne načina izražanja, ki bi ga kot kategorični imperativ ponudil vrstnikom. Njegova fantastična umetnost je skupaj z njegovo osebno poslanico neprecenljiva avtorska signirana celota," je povedal Gostiša.

O Miheliču še posamezniki, ki so ga poznali O Miheliču so spregovorili še drugi posamezniki, ki so imeli čast umetnika osebno poznati ali iz drugih razlogov občudujejo in spoštujejo Miheličevo delo. Umetnostni zgodovinar Milček Komelj je dejal, da je Mihelič pri svojem delu sicer izhajal iz likovne govorice, a je bil v bistvu pesnik - pesnik podob.

Gostiša se je Miheliču preprosto zgodil, in obratno, je presodil akademik Ciril Zlobec. "Mihelič je bil strastno zaverovan, da je bil pravi, veliki, resni umetnik in da je bilo to, kar je počel, smisel njegovega življenja. Gostiša je bil prepričan, da se ukvarja z umetnikom, ki si zasluži, da mu posveti velik del svojega življenja. Javnost pa ni ostala neravnodušna ne do Miheliča ne do njegovega razlagalca in interpreta Gostiše," je dejal.

Literarni zgodovinar Kajetan Gantar je menil, da mu je Miheličeva monografija blizu, ker tudi sam goji posebno ljubezen do Ptuja in okoliških lepot. V tem mestu "do izraza pride dionizična ekstaza, ki diha iz vsake Miheličeve umetnine," je povedal Gantar in dodal, da "ta dionizična ekstaza premaga tudi grozo smrti in se spremeni v triumf življenja".

Ob predstavitvi knjige še razstava grafičnih del na Dunaju Monografija je po besedah direktorja Mohorjeve družbe Celovec Antona Korena zbudila veliko zanimanja na nedavnem Frankfurtskem knjižnem sejmu, predstavili pa jo bodo še v času Dunajskega knjižnega sejma, in sicer 18. novembra v slovenskem kulturnem centru Korotan, kjer bo tudi razstava Miheličevih grafičnih del.