Torek, 8. 3. 2011, 12.47
7 let, 2 meseca
FOTO: Fotografska smetana ob zaključku natečaja Slovenia Press Photo
O zmagovalcih smo poročali že včeraj, danes pa objavljamo še nekaj izjav zmagovalcev posameznih kategorij in predsednika žirije, mednarodnega urednika fotografije revije Time in direktorja Zavoda za promocijo fotografije SPP.
Ljubljanski župan Zoran Janković je bil nad videnim navdušen: "Slovenski fotografi s svojim delom dokazujete, da ste v samem svetovnem vrhu. Ni vam treba biti nerodno pred nikomer," ni skoparil s pohvalami in za konec dodal: "Mi odhajamo, a slike ostajajo."
Člani žirije so bili nad fotografijami navdušeni, in če je to mnenje ljudi z mednarodnimi referencami, je to za nas velik kompliment," poudarja Leskovšek, ki bi si med nagrajenci želel videti kakšno žensko ime, ampak "očitno še ni napočil čas za to". Najbolj podhranjena kategorija je bila kategorija šport – zgodba, največ fotografij pa je kandidiralo v kategoriji novice, kamor je prispelo največ fotografij delavcev in utrinkov s študentskih demonstracij pred parlamentom.
Največ nagrad za Luko Daksoblerja
Luka Daksobler je domov odnesel priznanje za reportažo leta (ribiška reportaža iz Istanbula), za najboljšo reportažo v kategoriji novic in najboljšo fotografijo v kategoriji narava in okolje. "Zmaga na SPP je precejšnja referenca, ker je festival uveljavljen, žirija pa mednarodno priznana," pravi. Tujina ga sicer mika, a verjame, da je za fotografiranje s kriznih žarišč še čas. "Za to je treba imeti precej izkušenj. Treba je začeti s socialnimi reportažami," ugotavlja freelancer, ki še išče pravo delovno mesto, kjer bi njegove reportaže prišle najbolj do izraza. Tudi on se je odločil za fotografije v črno-beli tehniki, ki se mu zdi primernejša, saj barve kaj rade gledalca odvrnejo od sporočila samega.
Fotografija leta: Delavci Vegrada avtorja Mateja Družnika
Zmagovalno fotografijo z naslovom Delavci Vegrada je posnel fotoreporter časnika Delo Matej Družnik. Fotografijo je poslal zadnji dan natečaja, odločil pa se je za črno-belo tehniko, ki najbolj poudari ujeti trenutek. "Fotografija je nastala v temni izbi samskega doma, pod neonskimi lučmi, kjer sta edini barvi zatohlo rumena in rdečkasta. Pri fotografiji so v ospredju obrazi in izrazi na obrazu delavcev v trenutku, ko jim stečajni upravitelj in vodja sindikata sporočata novico o stečaju podjetja in vrnitvi delovnih knjižic."
Jošt Franko: Tradicionalna dokumentarna fotografija mi je zakon.
Sedemnajstletni perspektivni fotograf Jošt Franko, sicer dijak "šubiške" gimnazije, je dobil nagrado za najboljšo fotografijo v kategoriji ljudje in najboljšo reportažo v kategoriji narava in okolje.
Njegove ambicije v svetu fotografije so že zdaj precej visoke. "Po srednji šoli bi rad začel resno fotografirati v eni od fotografskih agencij in ne bi rad izgubljal časa s fakulteto. Sem pa v precepu, ker me čas že dohiteva. Po Evropi je več kakovostnih fakultet, kjer je mogoče študirati fotografijo." Zanimajo ga socialne zgodbe, "a da bom lahko to normalno delal, moram še malo odrasti," razmišlja realno. Predsednik žirije Patrick Witty Frankove fotografije ocenjuje kot izredno vizionarske. "Nisem mogel verjeti, da je star šele 17 let! Saj se še sam ne more odpeljati do kraja fotografiranja." (smeh)
Razstava nagrajenih fotografij bo v Zgodovinskem atriju ljubljanske Mestne hiše na ogled do konca marca 2011.