Petek,
11. 1. 2008,
8.02

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 1. 2008, 8.02

7 let, 2 meseca

Avantgarda v Tobačnem muzeju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V četrtek, 17. januarja 2008, bo ob 19. uri v Tobačnem muzeju otvoritev razstave Avantgarda, fotografinje in akademske kiparke Polone Demšar.

S to razstavo se v Tobačnem muzeju pričenja nov cikel razstav v letu 2008, na katerih se nam bodo predstavljali umetniki mlajše generacije, ki se uveljavljajo v slovenskem in mednarodnem prostoru.

Rok Bogataj, Miha Boljka, Iztok Brodnjak, Jasmina Cibic, Jernej Humar, Duša Jesih, Damjana Stopar ter Živa Žitnik, so mlajši umetniki, ki so se v zadnjih dveh letih predstavili v Tobačnem muzeju.

Letošnjo sezono bo odprla fotografinja in akademska kiparka Polona Demšar, ki je doslej pripravila številne samostojne razstave v Sloveniji, predstavila pa se je tudi že v Beogradu, Benetkah in Avstriji. Razstavo Avantgarda bo v Tobačnem muzeju odprl Vid Lenard, otvoritev pa bo popestrila solistka Nataša Jan. Na prihodnji, spomladanski razstavi pa se bo predstavil slikar Viktor Bernik.

Avantgarda v delih Polone Demšar Polona Demšar s humorno distanco, a ne brez kritičnega naboja, vzpostavlja odnos do dominantne kulture in z avantgardnimi umetniškimi postopki ustvarja specifične objekte. Tridimenzionalni predmeti preprostih geometrijskih oblik so izdelani ročno in obdelujejo popolnoma sodobne materiale, kot so karton, glina in steklo. Odločitev za geometrična telesa (polkrog, pravokotnik, kvadrat) nima vzroka v simbolični vrednosti, ampak v dejstvu, da niso organska tako kot večina drugih umetniških oblik. Njihova poudarjena materialnost jih loči od drugih predmetov.

Avtoričini objekti in instalacije imajo skladno strukturo, razdelano uporabo barve in izbran odnos do osvetlitve. Z mešanjem tehnik se avtorica upira Greenbergovemu visokemu modernizmu, ki jasno razdvaja in razlikuje slikarstvo, kiparstvo in fotografijo ter duschampovski tradiciji antiumetnosti in ready madea, ki se realizira v neodadi in fluksusu. V primerjavi z Duschampom avtorica ready made (cigaretne škatlice) sestavlja ali kopira in v odlitkih odtisnjen prototip razstavi kot umetnost. Njeno delo je pragmatično in internacionalno. Pragmatično v tem smislu, da verjame v neposredno izkušnjo materialno prostorskega oblikovanja, konstruiranja in percepcije ter ne v ideje transcendence umetniškega dela v simbolno ali duhovno. Internacionalno pomeni, da se avtorica razlikuje od evropskega geometrijskega racionalizma in se izogiba slovenskemu regionalizmu. (povzeto po recenziji Vida Lenarda)

Tobačna Ljubljana v kulturi in umetnosti Tobačna Ljubljana podpira številne kulturne in umetnostne dogodke ter ustanove v mestu Ljubljana. Že vrsto let tesno sodeluje s Cankarjevim domom, še posebej kot podpornica Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala – LIFFe. Dolgoletno sodelovanje s Festivalom Ljubljana pa Tobačna Ljubljana uresničuje predvsem v okviru Ljubljanskega poletnega festivala in Virtualnega muzeja na Ljubljanskem gradu. Konec preteklega leta je Tobačna Ljubljana podprla tudi poseben umetnostni dogodek – festival Exodos.