Sreda,
19. 11. 2008,
8.22

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 11. 2008, 8.22

9 let, 2 meseca

200. obletnica rojstva Janeza Bleiweisa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Kranju se bodo spomnili velikega rojaka - publicista, politika in zdravnika Janeza Bleiweisa, ki se je rodil natanko pred 200 leti.

Na obletnico njegovega rojstnega dne bo kranjski župan danes dopoldne k Bleiweisovemu spomeniku položil cvetje, v Gorenjskem muzeju pa bodo drevi odprli muzejsko vitrino, posvečeno očetu slovenskega naroda. "Prav je, da se "očeta naroda", kot so ga poimenovali ob njegovi sedemdesetletnici, dostojno spomnimo tudi v njegovem rojstnem kraju," je pojasnil kranjski podžupan Igor Velov in dodal, da so v Kranju še posebej ponosni, da ga je Mestno županstvo v Kranju ob njegovi 70-letnici imenovalo za častnega meščana. "S svojim delovanjem, kot predavatelj in pisec številnih znanstvenih in strokovnih del, učbenikov in poljudnih člankov s področja veterine in zdravstva, je ime mesta Kranj ponesel tudi na mednarodno strokovno področje," je poudaril Velov.

V Gorenjskem muzeju odprli Muzejsko vitrino

"Kot prepoznavnega Kranjčana, Slovenca, Evropejca, je prav, da se dr. Janeza Bleiweisa spominjamo tudi danes, na njegovo 200. letnico rojstva," je še dodal predstavnik vodstva kranjske občine. To bo danes ob 9. uri k spomeniku velikemu rojaku v parku ob križišču Bleiweisove in Koroške ceste v Kranju položilo cvetje. Ob 18. uri pa bo Gorenjski muzej v Mestni hiši odprl Muzejsko vitrino, posvečeno očetu slovenskega naroda.

Kot je v spremnem besedilu k razstavi pojasnila muzejska svetovalka Beba Jenčič, se je Janez Bleiweis rodil 19. novembra 1808 v Kranju, kjer je obiskoval tudi slovensko osnovno šolo. Gimnazijo in licej je obiskoval v Ljubljani, medicino in veterino pa je študiral na univerzi na Dunaju. Tam je spoznal tudi svojo bodočo ženo Karolino Fellner, ki mu je rodila edinega sina Karla. Leta 1841 se je družina nato preselila v Ljubljano, kjer se je začela Bleiweisova strokovna in politična kariera.

Pripomogel k izboljšanju higienskih razmer na Kranjskem Poklicna pot je Bleiweisa vodila od predavatelja živinozdravilstva in veterine na Medikokirurškem zavodu ljubljanskega liceja, prek ustanovitve Živinozdravilske in podkovske šole v Ljubljani, na kateri je poučeval fiziko, kemijo, živinorejo, porodništvo, mesoogledništvo in sodno medicino do funkcije deželnega živinozdravnika na Kranjskem. Sodeloval je v številnih komisijah, ki so pripomogle k izboljšanju higienskih razmer na Kranjskem ter v prizadevanjih za preprečevanje epidemij, zlasti kolere.

1843 postane urednik Kmetijskih in rokodelskih novic

Vodilna politična osebnost je Bleiweis postal leta 1843, ko je postal urednik tedaj edinega slovenskega časopisa Kmetijskih in rokodelskih novic, ki jih je izdajala Kmetijska družba do leta 1902. Urejal je tudi popularni Veliko in Malo pratiko. Prav po njegovi zaslugi se je v črkarski pravdi uveljavila gajica, v polemikah okrog ilirizma pa je Bleiweis zagovarjal slovenski jezik in spodbudil veliko manifestacijo za Zedinjeno Slovenijo ter imel v Kranjskem deželnem zboru pomembno politično vlogo.

Bleiweis postal plemeniti Trsteniški Vse do smrti, 29. novembra 1881, je bil Bleiweis tudi pisec številnih znanstvenih in strokovnih del, učbenikov in poljudnih člankov s področja veterine in zdravstva ter zagovornik kmetijskega šolstva. Udejstvoval se je pri ljubljanski Narodni čitalnici in pisal krajša dramska dela. Pomemben pa je tudi njegov doprinos v Slovenski matici. Nekaj mesecev pred smrtjo mu je priznanje za njegovo delo izrekel celo cesar Franc Jožef I., ki mu je podelil viteški naziv in grb - plemeniti Trsteniški.