Četrtek,
18. 8. 2011,
9.59

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 18. 8. 2011, 9.59

8 let, 9 mesecev

Zapuščena mesta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Veliko je razlogov, zakaj je neko mesto postalo zapuščeno in pozabljeno. Nekatera so postala turistične atrakcije, druga ostajajo srhljiva mesta duhov.

Vzroki so različni, vojne, jedrske nesreče, naravne katastrofe, ekonomski razlogi in drugo.

Pripjat (Ukrajina)

Pripjat je mesto blizu Černobila, ki ga je prizadela do zdaj najhujša jedrska katastrofa na svetu. Mesto so v nekaj urah po katastrofi izpraznili in zapustili. Danes je po navedbah ukrajinskih oblasti že varno za oglede, zato agencije ponujajo turistične oglede mesta duhov.

Kolmanskop (Namibija)

Kolmanskop je mesto duhov na jugu Namibije in je le nekaj kilometrov oddaljeno od pristanišča Lüderitz. Povod za ustanovitev mesteca je bil diamant, najden leta 1908. Ljudje so začeli mrzlično dreti v puščavo, da bi na hitro obogateli. V dveh letih je tako v puščavi zraslo mesto s šolo, bolnišnico, igralnico in drugimi zgradbami, ko pa je diamantna mrzlica minila in se je po prvi svetovni vojni sesul trg, so rudarji mesto zapustili in ga prepustili pesku.

San Zhi (Tajvan)

Na severu Tajvana so zgradili futuristično mestece San Zhi. Hoteli so zgraditi luksuzno letovišče, vendar so se med gradnjo zgodile številne nesreče, zato so jo začasno zaustavili. Ko jim je nato še zmanjkalo denarja, so projekt ustavili. Nenavadne zgradbe so tako ostale v spomin na številne žrtve, ki jih je terjala gradnja. Okoliški prebivalci pa so celo prepričani, da v mestu straši.

Craco (Italija)

Mesto na konici italijanskega škornja so prebivalci zapustili zaradi revščine, ki je sledila slabim letinam, požarom, potresom in vojnam. V srednjeveškem mestecu, katerega korenine segajo v leto 1060, je nekoč živelo okoli dva tisoč ljudi.

Oradour-sur-Glane (Francija)

Majhna vas z imenom Oradour-sur-Glane ima grozljivo zgodovino, saj so nemški vojaki med drugo svetovno vojno pobili vse njene prebivalce, nato pa so jo še požgali. Zapuščena vas je tako ostala dokaz vojnih grozot.

Gunkanjima (Japonska)

Prebivalci so japonski otok zapustili iz ekonomskih razlogov. Vlada je tam v začetku prejšnjega stoletja zgradila naselje, v katerem so živeli delavci, ki so pridobivali premog z morskega dna. V 60. letih pa je premog nadomestila nafta, zato so rudnike začeli zapirati, delavci pa so zaradi iskanja novih služb vas zapustili.

Kadikčan (Rusija)

Kadikčan je majhno rudarsko mesto, ki se je izpraznilo, ko je razpadla Sovjetska zveza. Prebivalci so morali zapustiti mesto v dveh dneh, ker so jim onemogočili dostop do pitne vode, šol in zdravstvene oskrbe. Vlada je 12.000 ljudi razselila v sosednja mesta. Številni prebivalci so v naglici za seboj pustili svoja imetja, zato v mestu lahko še vedno opazite stara oblačila, knjige, igrače in podobno.

Varosha (Ciper)

Mesto Varosa, ki zdaj leži na turškem delu Cipra, je bilo nekoč priljubljena turistična destinacija. Ko so Turki mesto razdelili na pol, so prebivalci pobegnili in se do danes še niso vrnili, saj se Turki niso umaknili iz mesta in je Varosa še vedno pod vojaškim nadzorom.