Sreda,
16. 11. 2011,
8.46

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 11. 2011, 8.46

8 let, 9 mesecev

Wadi Rum, puščava s kamelami in internetno "kavarno"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Jordanska puščava Wadi Rum med naravnimi biseri, kot so rdeče sipine, kamniti osamelci in peščene doline, skriva tudi ježo "puščavske limuzine", internetno "kavarno" in beduinski disko.

Z vetrom in peskom v laseh

Na odprtem prtljažnem delu džipa, okopani v kremi za sončenje ter z vetrom in peskom v laseh vijugamo po puščavi Wadi Rum, ki ji je v svoji avtobiografiji Sedem stebrov modrosti slavospev napisal Lawrence Arabski, učenjak, pustolovec in književnik, znan po svoji legendarni gverili na Bližnjem vzhodu med prvo svetovno vojno. Wadi Rum je pestra zbirka čudovitih širokih dolin, osrednja pa je kot velikanska arena, nad katero kraljuje kamniti velikan Jebel Rum, s 1754 metri eden najvišjih jordanskih vrhov.

Učbeniški primer puščave

Wadi Rum ponuja vse, kar obiskovalec pričakuje od puščave: peklensko poletno vročino in zimski (tudi nočni) mraz, ki grize do kosti, neskončne poglede na razbrazdano pokrajino, spreminjajoče se barve ob sončnem zahodu, gostoljubje beduinov z nepogrešljivo skodelico čaja dobrodošlice in nevarno moč narave, če ne spoštuješ zakonov puščave. Pogled objame peščeno-kamnita prostranstva pri Lawrenceovem izviru, ki je bil pomemben vir vode karavan na poti med Sirijo in Savdsko Arabijo. Najpristnejše doživetje puščave pričarajo peščene sipine, ki se kot ogrožena vrsta le tu in tam dvigujejo med kamnitimi osamelci. Kamniti mostovi pa so impresivni ostanki trše skale, razgaljene od vetra. Bosonogo, da imaš boljši oprijem na mehkem peščenjaku, lahko zagrizeš v kolena in pokukaš skozi velikansko kamnito okno, nato pa zlezeš še na naravni most in se ozreš po puščavskem razkošju. Razgreto telo se prijetno ohladi v kanjonu Khazali, vsekanem globoko v pisano skalo, ki so jo starodavni prebivalci Nabatejci uporabljali za svoje izklesane slike. Več kot dve tisočletji stare podobe karavan kamel, vojščakov na lovu in številnih drugih živali je mogoče najti po vsej puščavi.

Beduini v koraku s časom

V Wadi Rumu se kljub starodavni pokrajini čas ni ustavil, saj beduini – tisti, ki še vztrajajo, si tu služijo svoj turistični kruh – stopajo v korak s časom: mobitele imajo boljše kot spodaj podpisana in celo internet je dosegel njihov tabor. Pravzaprav kakšnih 100 metrov stran na osamljenem stolu sredi peščenega prostranstva domuje internetna "kavarna", ki obratuje zvečer in ponoči, ko sonce zleze za obzorje in dejansko lahko vidiš na zaslon. Prekletstvo bi bilo prestaviti tisti osamljeni stol, saj le tam ulovijo signal iz bližnje vasi Wadi Rum. In prenosni računalnik je skrbno zavit v plastiko, da ga pesek ne bi uničujoče napadel, prav tako imajo fantje tudi radio skrbno spravljen v plastični vrečki, da bo lahko popestril še kakšen žur, ko se ob čaju razvije pravi beduinski disko. Ob razigrani arabski glasbi, šumeči iz radia ter obogateni z bobnanjem in brenkanjem na kitaro, te v maniri orientalskega plesa zasrbijo podplati, ki jih je treba – pošteno pekoče – ob koncu večera ohladiti v mrzlem pesku pod žarečim zvezdnim obokom.

Puščavski taksi z naravno klimo

Puščavo bi bilo bogokletno zapustiti brez ježe kamel. Na visokem prestolu med dvema grbama se moraš prepustiti valovanju na suhem in ujeti ritem s kamelo, ki elegantno kot manekenka stopa po vročem pesku, med usedanjem pa se prav smešno zloži. S trepalnicami, ki so prave metlice, mežika v močno sonce in se včasih igrivo "nasmehne" v pozdrav, sicer pa miroljubno koraka svojo pot, že dobro poznano od kopice turistov, ki želijo poskusiti "puščavsko limuzino" oziroma "taksi z naravno klimo".

Koristne informacije

Država: Jordanija Glavno mesto: Aman Uradni jezik: arabski Verstvo: Prevladuje islam (92 %). Valuta: jordanski dinar (1 EUR = 0,96 JOD) Vizum: Za državljane Slovenije je potreben, za bivanje do 30 dni ga je mogoče dobiti ob vstopu v državo. Kdaj na pot: Od marca do maja ali od septembra do novembra. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici in priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B.