Petek,
13. 4. 2012,
14.17

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Petek, 13. 4. 2012, 14.17

8 let

Vozi nas vlak v ruske daljave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Ruske železnice so se letos odločile za drzno potezo: poleti bo vozil direkten vlak med Moskvo in Splitom. Potovanje bo trajalo tri dni, cena v eno smer bo okoli 200 evrov.

Večina sodobnih popotnikov ob misli na tri dni vlaka pomisli na čisti mazohizem. V času, ko šteje le tisto, kar je hitro in poceni, je cijazenje v vagonu res nekaj nepotrebnega. Brez kopalnice, s smrdečim straniščem, s tisto značilno umazanijo, ki se vam zažre v obleke in prilepi na roke. Še huje – brez interneta. Kaj naj torej počne potnik tri dni? Bere knjige? Ja, gotovo.

Res je. Vlak ni več moderno sredstvo potovanja. Ne moremo trditi, da so ga pokopali nizkocenovni letalski prevozniki. Preprosto ni v konceptu sodobnega potnika. Čeprav so vožnje z vlakom lahko razburljive, romantične, zrelaksirane, avanturistične … Posebej vožnje z ruskimi vlaki. Ti nudijo popolno izkušnjo potovanja z vlakom.

Ni se veliko spremenilo od časov socialističnih ruskih vlakov. Vlak je v Rusiji še vedno zakon, prvo prevozno sredstvo množic. Zato je udoben. No, relativno udoben, saj je zaradi velikosti dežele narejen za večdnevno potovanje. Zakupite lahko postelje v različnih oblikah kupejev. Take višjega cenovnega razreda ponujajo celo posteljnino. V prvem razredu sta v kupeju dve postelji, v drugem štiri, v tretjem pa šest. Vsi vlaki imajo restavracije, v vsakem vagonu pa vam lahko sprevodnik v vsakem trenutku ponudi čaj, saj je velikanski samovar vedno poln vroče vode. Ko ste tako "zapakirani" v svoj kupe, se mimo vaših vrat sprehodi vsa Rusija. Dobesedno. Kajti ljudi na vlakih je vedno ogromno. Vlaki na velikih razdaljah imajo tudi navado, da na velikih postajah stojijo minimalno, le toliko, da se potniki z velikanskimi "punklji" vkrcajo na vlak. Potem pa se zgodi, da v kakšnem majhnem kraju, morebiti celo le v vasi, stoji po celo uro. Zakaj? Ker je tam oskrbovalna postaja. To pomeni, da domačini na železniško postajo prinesejo hrano in pijačo ter jo prodajajo potnikom. Na peronu nudijo domače torte, piroške, "šašljike", cele pečene piščance, seveda vodko, sokove, vodo, šampanjec, kvas, sadje, čokolade vseh vrst, metle in kozarce, vedra ledu, dišeče robčke in vse oblike dezodorantov. Resnično vse, kar potrebujete za udobno pot. Potem se potniki spet vrnejo v svoje kupeje ter si privoščijo piknik na postelji. Ker ga večina obilno zalije z vodko, v vlaku zavlada razposajeno vzdušje. Nato pa še ure spanja. In tako en dan, dva dni, tri dni ali sedem dni, če greste na transibirsko železnico.

V vsakem primeru je ruski vlak doživetje. Zakaj ne bi letos izkoristili povezave med Splitom in Moskvo? Saj res ni treba, da vedno letite z letalom.