Četrtek, 6. 1. 2011, 7.12
8 let, 9 mesecev
V čokoladnico in staro lekarno v Olimje
Na izlet s turističnim vlakom
Pod hribom Rudnica in v bližini reke Sotle, ki razmejuje Slovenijo in Hrvaško, kraljuje zaselek Olimje, ki ima kljub svoji majhnosti ponudbo velikih: cerkev, samostan in staro lekarno, čokoladnico, ranč jelenov Jelenov Greben, Deželo pravljic in domišljije, pivovarno in pivnico Haler in golfsko igrišče A-golf z gostiščem Amon, v bližnjem Podčetrtku pa se lahko razvajate v Termah Olimia. Iz term in izpred TIC-a Rogaška Slatina od pomladi do jeseni vsak dan, pozimi pa štirikrat tedensko in po dogovoru odpuhata proti znamenitostim Olimja turistična vlaka Atomček in Rogačan, s katerima si lahko popestrite izlet po Obsotelju.
Sladkosti iz Olimja
Za ljubitelje sladkih pregreh je obvezen obisk Čokoladnice Olimje, kjer sicer ne boste mogli pokukati v zakulisje ročnega izdelovanja domače čokolade, boste pa lahko prisluhnili zgodovini čokoladnice in se posladkali s sladkostmi iz Olimja. Korenine olimske čokoladnice segajo v začetek 20. stoletja, ko je imel prednik sedanjih lastnikov Videtičev na Dunaju priznan čokoladni butik, njegovi nasledniki pa so nekaj desetletij kasneje po preizkušenih receptih znova oživili čokoladarsko tradicijo – leta 1990 v Olimju, v zadnjih letih pa so matični čokoladnici dodali še čokoladne butike v Piranu, Novem mestu, Celju, Mariboru in Murski Soboti.
Čokoladnica Olimje slovi po ekološki proizvodnji, ki se izogiba rastlinskim maščobam, na prvo mesto pa postavlja kakav in druge naravne sestavine. Umetelne praline, raznovrstni trufli, domače griote, slastni ganašeji in krokanti, čokoladne tablice in figure, s čokolado oblito, karamelizirano in kandirano sadje – sladke pregrehe slovenske proizvodnje čakajo na sladokusce vsak dan od 10. do 17. ure.
Patri minoriti, ki so oživili slavno zeliščarsko tradicijo v Olimju, obdelujejo tudi vrt zdravilnih rastlin, med katerimi se lahko sprehodite po zeliščarski učni poti, ki skoraj vsak mesec pokaže nekaj drugega. Prav vsak dan v letu pa se lahko prepričate, katera domača zdravila pripravljajo patri: od čajev, mazil in čebeljih izdelkov do zdravilnih praškov, tinktur in sirupov.