Četrtek,
4. 8. 2011,
9.29

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 8. 2011, 9.29

8 let, 5 mesecev

Skok v dolino Kolpe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Konec tedna lahko izkoristite za idiličen izlet v dolino reke Kolpe, ki vam poleg čudovitih pohodniških poti in kulinaričnih užitkov ponuja tudi kopanje, čolnarjenje in ribolov.

Kolpa je ena od najtoplejših in najčistejših rek v Sloveniji. Belokranjska reka z laskavim naslovom ''najdaljša slovenska riviera'' izvira na hrvaški strani v Gorskem kotarju blizu Osilnice in ustvarja naravno mejo med našo državo in južno sosedo Hrvaško. Temperatura Kolpe v poletnih mesecih naraste tja do 24 (redko celo do 28) stopinj Celzija. 292 kilometrov dolga reka, ki je v začetku ozka soteska, se pri kraju Griblje razširi v ravnino. Večje naselje v Beli krajini, kjer se je rodil prvi visokošolski učitelj etnologije na Slovenskem, prof. dr. Niko Zupanič, ima urejeno kopališče in Kamp Griblje, ki poleg bivanja nudi tudi panoramsko vožnjo s kanuji in družabne športne dejavnosti. Družina Pezdirc že osmo leto zapored organizira tudi tekmovanje v kuhanju pasulja, letos se ga boste lahko najedli v nedeljo, 14. avgusta.

Občina Metlika

Ob reki Kolpi stoji Metlika, ki ponuja pester nabor rekreacijskih in kulturnih dejavnosti. Le nekaj kilometrov iz središča je Kamp Podzemelj. Med prostranimi vinogradi lahko kolesarite ali obiščete razvejano vinsko cesto, se odpravite na pohod ali obiščete Belokranjski muzej, kulturno ustanovo z obsežno stalno razstavo, bogatim arhivom in knjižnico. Muzejska zbirka, sestavljena iz predmetov in zbirk iz arheologije, etnologije, kulturne zgodovine, novejše zgodovine in umetnostne zgodovine, je od leta 1951na ogled v Metliškem gradu.

Iz Metlike vas markirana planinska pešpot pripelje na Krašnji vrh (526 metrov), kjer se vam odpre čudovit pogled na celotno Belo krajino in kjer je Planinsko društvo Metlika postavilo 17-metrski razgledni stolp.

Vinica

V občini Črnomelj je naselje Vinica, kjer se je rodil slovenski pesnik, dramatik, prevajalec in urednik revije Ljubljanski zvon Oton Župančič. V pritličju hiše, ki je zrasla na pogorišču Župančičeve domačije v Vinici, je urejena razstava, ki prikazuje pesnikovo življenje in delo. Velikemu slovenskemu pesniku je posvečena tudi Župančičeva pot od Dragatuša do Vinice, ki povezuje kraje, kjer je Oton preživel otroštvo.

Danes se v Vinici začne tudi glasbeni festival Schengenfest, ki bo trajal vse do nedelje. Na glavnem odru se bo v treh dneh zvrstilo 23 glasbenih skupin, med njimi tudi Prljavo kazalište, Dubioza kolektiv, Kad smo bili Bijelo dugme, Niet, Pankrti, Edo Maajka, Vlado Kreslin in Mali bogovi. Poleg glasbe so organizatorji pripravili tudi športne igre, zabaviščni park in številne delavnice. Plažno dogajanje ob reki Kolpi pa bodo popestrili didžeji.

Najjužnejša slovenska pešpot

Na območju Krajinskega parka Kolpa tik ob reki Kolpi izvira Trpotec, ki velja za vodo večne mladosti, do vasi Breg pa se vije tudi edinstvena najjužnejša pešpot. Pot je urejena, dobro označena in jo lahko prevozite tudi s kolesom. Med približno dveinpolurno hojo si lahko poleg prečudovite narave ogledate tudi najdaljšo belokranjsko kraško jamo Kobiljačo, še delujoči mlin v vasi Breg in Francoski kamen, ki pohodnike spominja na čas Ilirskih provinc, ko je bila Bela krajina razdeljena na metliški in črnomaljski kanton. Leta 1813 so se pod Daljnimi njivami domačini grdo znesli nad francoskimi vojaki. Pohod se konča v vasi Kot pri Damlju, kjer je označena najjužnejša točka Slovenije.