Četrtek,
5. 1. 2012,
13.36

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 1. 2012, 13.36

8 let, 5 mesecev

S pohodniki v sončne Dražgoše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vas v škofjeloškem hribovju, kjer bodo ta konec tedna obeležili 70. obletnico dražgoške bitke, je zaradi svoje sončne lege in razgledov, ki jih ponuja, pri sprehajalcih priljubljena skozi vso leto.

Zakaj tja?

S sloganom Pri nas je sonce doma so v Dražgošah ubesedili izredno sončno lego te gorenjske vasi, razprostrte po južnih pobočjih Jelovice, Dražgoška gora, pod katero vas leži, pa prebivalce in obiskovalce varuje pred mrzlimi severnimi vetrovi.

Kako tja?

Planinci in izletniki, ki si želijo pretegniti noge, se lahko v Dražgoše odpravijo po petih poteh različnih težavnosti. Najzahtevnejša je pot iz Bohinja, za katero boste potrebovali okoli štiri ure, ker ni markirana, pa jo priporočajo izkušenim pohodnikom. Srednje zahtevni poti vodita z Mohorja ali pa iz vasi Prtovč, lahki poti pa z Vodiške planine ali s hriba Sveti Križ.

Z avtomobilom se lahko v Dražgoše pripeljete iz Škofje Loke, iz Kranja, Radovljice ali iz Bohinjske Bistrice.

Zakaj zdaj?

Čeprav so Dražgoše danes prijazna sončna vas, imajo temno preteklost. So namreč prizorišče dražgoške bitke, enega najhujših vojnih zločinov na Slovenskem med 2. svetovno vojno. Okupatorska vojska se je januarja leta 1942 maščevala vaščanom, ki so pomagali partizanom – pobili so 41 domačinov in vas požgali do tal. V spomin na bitko, v kateri je umrlo tudi devet partizanov, vsako leto organizirajo spominske slovesnosti in prireditve, letos, ob okrogli 70. obletnici, pa bo program še posebej bogat.

Sklop prireditev se je začel že 10. decembra, vrhunec pa bo doživel v nedeljo z osrednjo slovesnostjo, kjer bo zbrane nagovoril predsednik republike Danilo Türk. Ob slovesnosti bo na ogled filatelistična razstava, na voljo pa bosta posebna dopisnica in poštni žig ter knjiga o poljanski vstaji.

Kaj početi?

Spominska slovesnost je lahko le postanek v aktivno preživetem dnevu. Vremenska napoved za ta konec tedna je ugodna in v že tako sončnih Dražgošah bo zagotovo prijetno. Veliko obiskovalcev se v Dražgoše povzpne peš ali s kolesi, organizatorji pa predvidevajo, da se bo letošnjih kar enajstih organiziranih pohodov in kolesarskih vzponov udeležilo med 3000 in 4000 ljudi. Več sto ljudi se bo predvidoma podalo na 38 kilometrov dolg in približno deset ur trajajoč spominski pohod Po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše, ki ga letos organizirajo že triintridesetič. Tradicionalen je tudi nočni pohod Železniki – Ratitovec – Jelovica – Dražgoše, ki bo tokrat 13. po vrsti. Najdaljšo tradicijo med pohodi ima že 36. pohod čez Jelovico iz Bohinja, medtem ko je tradicionalen postal tudi tržiški pohod v Dražgoše, ki bo letos potekal petič. Po daljšem času pa bodo letos znova obudili tradicijo postavljanja taborov v Dražgošah, za katerega bo poskrbelo društvo tabornikov Rod svobodnega Kamnitnika.

Kaj kupiti?

Najbolj značilen spominek iz teh krajev so dražgoški kruhki, umetelno okrašeni medenjaki iz gostega medenega testa, ki jih v teh krajih izdelujejo že več sto let. So tradicionalno darilo, z njimi so ob godu svetega Miklavža obdarovali otroke, ob prazniku svetih treh kraljev pa so dekleta s krajčki obdarila fante. Ker so obstojni, se ne pokvarijo in lomijo, so kot darila priljubljeni tudi dandanes.