Neža Mrevlje

Ponedeljek,
27. 7. 2015,
15.00

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 7. 2015, 15.00

9 let, 2 meseca

Prosilci za azil na Dunaju vodijo hotel

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Medtem ko Madžarska na meji postavlja visoke ograje in ko se tudi druga Evropa nesolidarno trese pred valom beguncev, dunajski Caritas išče možnosti za dostojno življene prosilcev za azil.

Na Dunaju se je dobrodelna organizacija Caritas odločila preizkusiti projekt, s katerim bi prosilcem za azil omogočili vstop na trg dela in jim tako zagotoviti dostojno življenje.

Da je v času, ko v Evropi iščejo pribežališče velike skupine beguncev, potrebna gostoljubna in solidarna priseljenska politika ter pobude, ki opolnomočijo večinoma travmatizirane pribežnike s svojim primerom dobre prakse, poudarja dunajski Caritas. Pa ne le to, saj kaže tudi mogoče rešitve.

Hotel s socialno komponento Nekdanji dom za upokojence iz 60. let prejšnjega stoletja, ki se nahaja na zelenem robu dunajskega Pratra, so tako preuredili v hotel Magdas. Opremili so ga s podarjenim pohištvom iz 50. in 60. let prejšnjega stoletja in v njem zaposlili 20 prosilcev za azil iz 16 držav in pet strokovnjakov s področja hotelirstva.

"S hotelom Magdas smo ustvarili projekt, ki ga pred tem v Avstriji in Evropi v tej obliki še ni bilo. Hotel z neke vrste dodano socialno vrednostjo. Deluje po modelu socialnega podjetništva, ki ga vodijo strokovnjaki s področja hotelirstva in begunci. Pokazati želimo talente in kakovost, ki jih prebežniki prinesejo s seboj. Mislim na primer na receptorja, ki govori šest različnih jezikov," pobudo predstavlja generalni sekretar dunajske Caritas Klaus Schwertner.

"Pokazati želimo, kako nespametno je, da ljudem, ki so pribežali v Avstrijo, ne pustimo delati. Na eni strani jim očitamo, da jih moramo finančno podpirati, medtem ko jim ne damo priložnosti, da se vključijo, sami skrbijo zase in plačujejo davke. Na Caritasu si želimo, da lahko prosilke in prosilci za azil po šestih mesecih vstopijo na trg dela."

Begunci lahko delajo le kot sezonski delavci ali v prostituciji Pri čemer Schwertner opozarja na trenutno ureditev položaja beguncev, ki pravzaprav pomeni prepoved dela oz. "lahko ti delajo le kot sezonski delavci ali v prostituciji". Kar pa ocenjuje kot nečloveško in gospodarsko popolnoma nesmiselno.