Torek,
12. 5. 2015,
10.50

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 5. 2015, 10.50

9 let, 2 meseca

Pompeji po rekordu omejili dnevno število turistov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Italijani so omejili dovoljeno število obiskovalcev arheološkega najdišča Pompeji na jugu Italije, saj bi množični obiski, ki jih je vsako leto več, lahko ogrozili to zgodovinsko mesto.

Italijansko ministrstvo za kulturo in služba za arheologijo sta omejila dnevno število obiskovalcev arheološkega najdišča Pompeji na jugu Italije. Mesto velja za eno največjih turističnih znamenitosti Italije, ki letno pritegne 2,5 milijona obiskovalcev. 35 tisoč obiskovalcev v enem dnevu Pompeje je samo 3. maja letos obiskalo rekordnih 35 tisoč turistov, tako velik obisk pa po opravljeni analizi, ki so jo pripravili strokovnjaki organizacije Unesco, vpliva na spremembo mikroklimatskih pogojev. To pomeni veliko tveganje za freske in preostale ohranjene znamenitosti.

Ob nedeljah zdaj dovoljenih "le" 15 tisoč obiskovalcev Unescovi inšpektorji so se zato odločili, da bodo v mesto dovolili le 15 tisoč obiskovalcem dnevno, omejitev pa velja za nedelje, ko je vstop prost. V mestu so na ogled ostanki velikanskih javnih trgov, amfiteatra, foruma, templjev, javnih kopališč, stadiona in hiš.

Mumificirano mesto nekoč pod šestmetrsko plastjo prahu Pompeji so bili uspešno pokrajinsko središče v Rimskem imperiju v osrednji Kampaniji, leta 79 pa jih je uničil izbruh Vezuva, ki je pod seboj pokopal vse. Po nekaterih ocenah naj bi bilo v mestu takrat okoli 20 tisoč ljudi.

Vezuv je Pompeje prekril s šestmetrsko plastjo vulkanskega prahu, lehnjaka in zemlje, danes pa je mesto deloma izkopano. A ravno prah je "kriv", da so Pompeji in njegovi zakladi ostali tako dobro ohranjeni. Pompeji so izginili za skoraj 1.700 let, poleg stavb in fresk pa so čez leta odkrili tudi veliko okamnelih trupel tamkajšnjih prebivalcev, ki so se zadušili zaradi strupenih plinov.

Prva izkopavanja so se začela v 18. stoletju, a do danes so odkrili le dve tretjini območja, ki meri 60 hektarjev. Zaradi slabega vzdrževanja in množičnih obiskov turistov so zgodovinski ostanki začeli propadati, Italijani pa bodo do konca leta vložili 105 milijonov evrov v restavratorske projekte.