Ponedeljek,
12. 3. 2012,
9.44

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 3. 2012, 9.44

8 let, 9 mesecev

Pariz – romantično mesto, ki to ni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kljub temu pa ponuja pisano paleto zgodovinskih in kulturnih znamenitosti, ki skupaj z odkrivanjem skritih kotičkov mesta obiskovalca ne pustijo nepotešenega.

Pariz – ena najlepših in najbolj romantičnih prestolnic sveta; eden od tistih kotičkov na svetu, kjer lahko pari na počitnicah svoji ljubezni dodajo piko na i, samski pa si v urbanem romantičnem okolju ustvarijo nepozabno ljubezensko zgodbo, po kateri bi bilo mogoče posneti eno od osladnih hollywoodskih romantičnih komedij. V resnici je izkušnja obiska francoske prestolnice malce drugačna. Zaradi svoje velikosti je mesto namreč precej umazano, polno smeti, na vsakem koraku pa moraš paziti, da ne stopiš na pasje iztrebke. Ulice so polne turistov, tamkajšnji prebivalci živčno hitijo po ulicah, v brutalnih gnečah na metroju pa so se zaradi naglice in vsake malenkosti pripravljeni tudi stepsti. Mesto, kjer se zdijo njegovi prebivalci odtujeni, osredotočeni izključno nase, vse preostalo pa je le hrup, ki ga je treba odmisliti. Navsezadnje gre za eno od prestolnic "civiliziranega Zahoda", kjer je mogoče najti ravno toliko romantike kot v Londonu, Madridu, Stockholmu ali drugih evropskih glavnih mestih. Kljub negativnemu prvemu vtisu pa je neizbežno dejstvo, da se lahko turist v tednu dni naužije bogate kulture.

Visoke cene kave

Tisti, ki v francosko prestolnico potuje z nahrbtnikom, lahko brez težav najde ugodno prenočišče: poleg "couchsurfinga" se najdejo tudi precej ugodni hostli in nižjerazredni hoteli, za katere je treba odšteti nekaj podobnega kot za hostle, le da zasebna soba ponuja več zasebnosti in svojo kopalnico. Negativna plat te možnosti je le ta, da ne ponuja obrokov, niti samostojnega kuhanja, kar pomeni, da se mora gost prehranjevati v restavracijah. Najugodnejše, a ne najbolj zdrave možnosti kosila ponujajo majhne restavracije s hitro prehrano, ki za ugodno ceno ponujajo menije – denimo kebab ali sendvič z izdatno porcijo ocvrtega krompirja in pijačo. Za ekspreso je v kavarnah treba plačati od 2,2 pa do 3,5 evra, medtem ko je treba za kavo z mlekom plačati tudi po pet evrov.

Potovanje v zgodovino sedme umetnosti

V Parizu se je nemogoče izogniti obisku kulturnih znamenitosti. Najočitnejša je seveda Eifflov stolp, ki pa lahko v primeru vzpona nanj vzame veliko časa. V neposredni bližini je palača Palais de Challiot, v kateri si je mogoče ogledati muzej človeka Musée de l'Homme, arhitekturni muzej Cite de l'architecture, še posebej za otroke pa je zanimiv pomorski muzej Maritime Museum. Nekoč je bil tu tudi filmski muzej Cinémathèque Française, ki pa so ga zdaj prestavili na drug konec mesta v predel Bercy. Muzej hrani eno najbogatejših zbirk filmskih arhivov in s filmom povezanih predmetov na svetu. Razstava obiskovalca popelje od odkrivanja fotografije, gibljivih slik in prvih filmov do filmskih velikanov, kot so denimo Fritz Lang, Andrej Tarkovski in Luis Buñuel. Poleg prvih izumov, povezanih s filmom, je mogoče videti tudi nekaj kostumov in predmetov iz filmov, denimo robotko iz Langovega filma Metropolis in lobanjo matere Normana Batesa iz Hitchcockovega Psiha. Gre za muzej, ki si ga mora ogledati vsak ljubitelj sedme umetnosti – razočaranje je le, da je razstava osredotočena predvsem na filmske začetke in prvo polovico 20. stoletja, medtem ko o francoskem novem valu in novejših zadevah skorajda ni sledu. Mimogrede: koristno je vedeti, da imajo mladi do šestindvajsetega leta v večino muzejev s stalnimi zbirkami prost vstop.

Glasbeni sprehod po parku

Ljubitelji glasbe bodo znali ceniti glasbeni muzej Cite de la Musique, ki stoji na severovzhodnem delu mesta, na obrobju parka Parc de La Vilette. Muzej na ogled in v poslušanje ponuja ogromno različnih glasbil od davne zgodovine do danes in hkrati z vsega sveta. Za navdušenca nad razvojem popularne glasbe 20. stoletja je nedvomno najzanimivejša dvorana, v kateri so na ogled prvi analogni sintetizatorji in različne zanimive igračke, ki proizvajajo najrazličnejše futuristične zvoke. Glasbeni muzej se najbolj izplača obiskati na lep sončen dan, ki ga lahko po obisku muzeja izkoristimo še za sprehod po parku. Ta je znan kot talilni lonec različnih umetniških izrazov – v njem se namreč dogajajo najrazličnejše kulturne dejavnosti. Kdor si želi le preprostega sprehoda, si ga lahko popestri z obiskom ene od stojnic s sladkimi dobrotami, otroci se lahko zabavajo na zanimivih igralih, obiska vredna pa je tudi razstavljena podmornica Argonaut.

Pri prvem obisku francoske prestolnice se je skorajda nemogoče izogniti sprehodu po enem od najbolj znanih svetovnih pokopališč Père Lachaise, kjer so bile pokopane številne znane osebnosti.

Medtem ko se je mogoče na ogromnem pokopališču spominjati vidnih umetnikov preteklosti, muzej oziroma galerija Centre Pompidou ponuja popotovanje v svet moderne in sodobne umetnosti, kjer se prevladujoča vizualna umetnost srečuje s teatrom, glasbo in literaturo. Svoja vrata je muzej odprl konec sedemdesetih, stavbo, ki simbolizira duh 20. Stoletja, pa sta oblikovala italijanski in britanski arhitekt, Renzo Piano in Richard Rogers. Za ljubitelje modernejših umetniških izrazov je to nedvomno boljša izbira kot eden najbolj znanih svetovnih muzejev, Louvre.

Rdeča četrt

Popotovanje od Louvra prosti severu Pariza radovedneža nagradi z ogledom rdeče četrti. Četrt Pigalle je znana po svojem znamenitem Moulin Rougeu – ko se spusti mrak, na ulicah zaživi utrip rdečih luči, prostitutk in tovrstnih klubov. V neposredni bližini je tudi raj za oboževalce različnih zvrsti glasbe. Tu je denimo mogoče najti vrsto različno velikih koncertnih dvoran s pisano kulturno in arhitekturno zgodovino, denimo Le Bataclan in Le Trianon.

Medtem ko noč v temu delu mesta zaznamuje pestro dogajanje, se lahko glasbeniki čez dan posladkajo na drugačen način. Ulice Pigalla so namreč polne malih in velikih trgovin z glasbeno opremo, večina od njih je tudi specializirana za eno vrsto glasbil. Iz tega dela mesta se je mogoče povzpeti tudi na Montmartre, hribček s čudovitim razgledom na mesto, z glavno znamenitostjo: rimskokatoliško baziliko Sacré-Coeur, z Dalijevim muzejem ter majhnimi uličicami s številnimi trgovinicami s spominki in slaščicami.

Od visoke do vintage mode

Svojevrstno potovanje v zgodovino lahko ljubitelju francoskega filma pomeni tudi sprehod po pariških Elizejskih poljanah. Avenijo je namreč režiser Jean-Luc Godard izbral za enega od ključnih krajev dogajanja v enem prvih in najpomembnejših filmov francoskega novega vala – Do zadnjega diha. Kljub temu popotovanje po črno-beli zgodovini dandanes zasenčijo sem in tja hiteči domačini ter trume turistov, ki se od Slavoloka zmage radovedno spuščajo navzdol po aveniji. Ta je polna najrazličnejših trgovin, najdemo vse od poslovalnic svetovno znanih trgovskih verig do prestižnih butikov in celo prodajaln visokocenovnih avtomobilskih znamk. Zadnje se v celoti uporabljajo predvsem kot velika izložba.

Kljub veličini Elizejskih poljan je za nakupovanje oblačil in modnih dodatkov primernejša okolica Les Halles. Ta je znana po svojem Forumu, ogromnem nakupovalnem območju, kjer je v velikih središčih mogoče najti najprestižnejše modne znake, v bližini pa so tudi dostopnejše modne trgovine. Najvztrajnejše lahko raziskovanje stranskih uličic nagradi z odkritjem majhnih in zanimivih butikov, kjer lahko na svoj račun pridejo tudi ljubitelji vintage oblačil.

Pariz je zgodovinsko in kulturno bogato mesto, za odkrivanje vseh njegovih čarov pa je potrebno precej več časa kot le teden dni. Medtem ko lahko navdušujejo najpopularnejše znamenitosti, ne gre zanemariti pustolovskega duha, ki nas pripelje do bolj skritih, a sijajnih zanimivosti. Ko obiskovalec enkrat odmisli negativne plati gneče in hrupa, je lahko obisk Pariza čudovita izkušnja.