Sreda, 12. 1. 2011, 8.36
8 let, 9 mesecev
Pariz, mesto elegance
Eno najbolj želenih turističnih ciljev na svetu z več kot 30 milijonov obiskovalcev na leto se splača obiskati ne glede na letni čas, saj turiste pozimi navdušuje s svojo zimsko idilo in božično-novoletnim vzdušjem, v toplejših časih pa z zelenimi parki in cvetočimi vrtovi. V času novega leta, ko so mesta povsod po svetu bogato okrašena, pa le ne pričakovati preveč, saj v Parizu, z izjemo Elizejskih poljan, ni čutiti božično-novoletnega vzdušja, prav tako pa ne boste doživeli vrveža, ki se ob večerih odvija za Ljubljanico.
Francoščina človeka polepša
Nekoliko starejši gospod, ki sem ga srečala na letališču, ko so nam zaradi slabega vremena odpovedali let in smo lahko leteli šele dva dni pozneje, nam je pojasnil, da ima francoščina poseben čar, saj njegova eleganca in prefinjenost osebo le še polepšata. In to, čeprav je težko opisati čar njihovega jezika, je res. Utrip mesta boste najlažje pristno doživeli v starem delu mesta ob skodelici kave.
Presenečena, a hkrati razočarana
Francozi so znani predvsem po pripadnosti svoji državi in jezikovni zavesti, zato me je njihova odprtost in prijaznost na trenutke pozitivno presenečala, saj so nam z veseljem pomagali. Tudi njihovo znanje angleškega jezika, predvsem starejšega dela prebivalcev, je bilo nad pričakovanji. No, mogoče pa je krivo to, da smo bile na potovanju tri dekleta. Če me je njihova prijaznost prijetno presenetila, so me pa razočarali muzeji, saj skoraj v vseh, ki smo jih obiskale, ni bilo angleških podnapisov. Tako turistično mesto kot je Pariz, si tega enostavno ne bi smelo privoščiti.
Še nasvet ali dva!
Sicer ne vem, ali je kriva recesija ali je to pač njihov način življenja, ampak vsakodnevno se dogaja, da, predvsem na podzemnih železnicah, nekdo ostane brez denarnice ali torbice, zato poskusite, da ne boste tako očitni turisti in pazite na svoje osebne stvari. Ženske imejte raje torbice za čez ramo in po možnosti prepasnice, kamor boste pospravili dokumente in večino denarja. Bodite pozorni tudi pri naročanju hrane, saj vam bodo takoj, ko se boste usedli za mizo, ne glede na to, da boste pojedli samo sendvič, zaračunali še postrežbo, ki pa lahko znaša tudi dva evra.
Letos imajo vsi tisti, ki so stari manj kot 25 let in so državljani pripadnic EU, to se pravi tudi mi, Slovenci, prost vstop v državne muzeje in znamenitosti z izjemo Eifflovega stolpa. Vendar pa vas naj to ne zavede pri muzejih, kot je Salvador Dali, saj so to zasebni muzeji, za katere boste vstopnino plačali po rednem ceniku. Če vam osebje pri okencu ne ponudi popusta oziroma vas ne vpraša, ali prihajate iz EU, naj vas ne bo sram vprašati, saj boste pri enem ogledu lahko privarčevali od pet do deset evrov. Pri ogledih, ki pa so ne glede na članstvo EU plačljivi, pa imajo nižje cene tudi študentje.
In kaj si ogledati v Parizu?
Pariz se ponaša s številnimi svetovno znanimi znamenitostmi, ki zaznamujejo panoramo mesta, med katerimi je najbolj znan Eifflov stolp. Pravijo, da če si Eifflovega stolpa ne ogledaš od blizu, da potem nisi bil v Parizu. Res da mogoče Eiffla tako slavnega naredi že samo ime, ampak se za razgled, ki ga ponudi, vsekakor splača plačati tistih nekaj evrov. Izlet na 320 metrov višine načrtujte tako, da boste ujeli tako nočni kot dnevni pogled na mesto. Ob lepem vremenu lahko pogled sega tudi do 80 kilometrov daleč.
Znamenitosti, ki so še vredne ogleda, pa si oglejte v fotogaleriji.