Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
4. 6. 2012,
14.43

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 4. 6. 2012, 14.43

5 let, 2 meseca

Osebni dokumenti na poti

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Če nimamo veljavnega osebnega dokumenta ali na poti ostanemo brez njega, nas to lahko prisili v odpoved potovanja ali počitnic in nam priskrbi neželene in neprijetne zaplete.

Veljaven osebni dokument, to je osebna izkaznica ali potni list, moramo imeti vedno pri sebi tudi v domovini, sicer nas lahko doleti kazen med 200 in 830 evri.

Po njem nas bodo na poti, če ne prej, vprašali ob prijavi v hotel ali pri zasebnem ponudniku prenočišč. Vozniško dovoljenje pa, v nasprotju z uveljavljenim prepričanjem, praviloma ne šteje za veljaven osebni dokument, zlasti ne za prehod državne meje, ker ne dokazuje državljanstva (vozniško dovoljenje neke države lahko imajo tudi tujci, ki imajo v državi izdanega vozniškega dovoljenja urejeno stalno ali začasno bivališče), poleg tega pa staro rožnato vozniško dovoljenje ne navaja naslova imetnika.

Območji EU in "schengna" se ne ujemata

Pri potovanjih v druge države pa je pomen veljavnega osebnega dokumenta še veliko večji. Že res, da na mejah med schengenskimi državami (države, ki so pristopile k sporazumu o prostem gibanju oseb in blaga, sklenjenem v luksemburškem mestu Schengen) ni mejne kontrole (razen kadar jo začasno uvedejo zaradi posebnih okoliščin), a to še ne pomeni, da nam tam ni treba imeti veljavnega osebnega dokumenta.

Seznam schengenskih držav ni enak seznamu članic Evropske unije. Tako, denimo, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske, Republika Irska, Ciper, Romunija in Bolgarija niso pristopile k schengenskemu sporazumu, kar pomeni, da lahko na mejah teh držav pričakujemo kontrolo osebnih dokumentov, prav tako če bomo iz katerekoli druge države članice EU poleteli v eno od teh držav.

Po drugi strani pa je kar sedem držav, ki niso članice Evropske unije, del schengenskega prostora: Islandija, Liechtenstein, Monako, Norveška, San Marino, Švica in Vatikan. To med drugim pomeni, da med poletom iz Ljubljane v Zürich ne bomo srečali ne slovenskih ne švicarskih obmejnih policistov.

Nekatere države imajo posebne zahteve

Osnovni dokument za prehod državnih meja je potni list. Pri odraslih velja deset let, pri mladoletnih pa pet let, razen pri mlajših od treh let, ko je veljavnost omejena na tri leta.

Nekatere države poleg veljavnega potnega lista zahtevajo še svoj vstopni vizum, pri čemer se postopki, čas za njegovo pridobivanje, zahtevane listine in pripadajoči stroški, razlikujejo od države do države. Skoraj vse države, ki slovenskim državljanom predpisujejo vizumsko obveznost, dodatno zahtevajo, da mora biti potni list veljaven vsaj še tri ali celo šest mesecev po načrtovanem datumu odhoda iz države. Poleg tega pa nekatere države ne bodo dovolile vstopa, če je v potnem listu že vstopni žig neke njim ne ravno prijateljske države – en primer: niti ne razmišljajte o vstopu v Izrael, če imate v potnem listu iranski vizum.

Ali potrebujemo vstopni vizum?

Ali slovenski državljani za vstop v neko državo potrebujemo vizum, bomo najhitreje ugotovili na spletnih straneh našega ministrstva za zunanje zadeve, kjer poiščemo državo, kamor smo namenjeni. Tam lahko najdemo tudi kontaktne podatke pristojnega tujega veleposlaništva, ki bo, v primeru, da vizum potrebujemo, najboljši vir informacij za vse, kar je treba vedeti o njegovem pridobivanju.

Če potujemo s potovalno agencijo, nam bo ta zagotovo ponudila, da za plačilo ta postopek opravi namesto nas, ko ji, seveda, dostavimo vse zahtevane dokumente. To storitev praviloma ponujajo tudi individualnim potnikom.

ZDA zahtevajo plačljivo spletno prijavo

Med posebnostmi vsekakor velja omeniti ZDA, ki so Slovenijo sicer uvrstile na seznam okoli 30 držav, katerih državljani ne potrebujejo vizuma za turistična potovanja v trajanju do 90 dni (za vse druge namene, vključno z, denimo, obiski novinarjev z namenom poročanja, je vizum še vedno obvezen). Toda če se s slovenskim potnim listom v ZDA odpravljate brez vizuma, morate opraviti spletno prijavo, ki, če je odobrena, velja dve leti (ali do zadnjega dne veljavnosti potnega lista, če je ta prej) in boste za njo odšteli 14 dolarjev, plačljivih izključno s kreditno kartico.

Čeprav v večini primerov avtorizacijo, ki vam sicer ne jamči vstopa, a brez nje ne boste vstopili na letalo, dobite takoj po izpolnitvi podatkov in plačilu, ameriške oblasti svetujejo, da jo opravite še pred nakupom letalske vozovnice, a najmanj 72 ur pred začetkom potovanja. Znani so sicer primeri, ko je pozabljivim uspelo dobiti avtorizacijo še na letališču, a so znani tudi takšni, ki so potovanje morali kljub plačani letalski vozovnici odpovedati. Da ne bi bili vi med slednjimi, pravočasno obiščite to spletno stran.

Do avstralskega vizuma brezplačno prek spleta

Po drugi strani pa Avstralija, ki skoraj od vseh tujih državljanov zahteva vstopni vizum, državljanom držav članic Evropske unije in še nekaterih držav omogoča, da enakovredno vstopno dovoljenje za turistična potovanja pridobijo kar prek spleta. Pomembna prednost: medtem ko klasične vizumske vloge bremeni taksa v višini 75 avstralskih dolarjev, je spletni postopek brezplačen. Večina vlog je pozitivno rešena že v nekaj minutah, v primeru dodatnega preverjanja pa lahko postopek traja 14 ali več dni, zato je tudi v tem primeru zelo zaželeno ukrepati pravočasno. Prvi korak je obisk te spletne strani.

Kaj, če ostanem brez veljavnega dokumenta v tujini?

Izguba osebnega dokumenta je neprijeten dogodek, ki je, če se zgodi v tujini, lahko veliko bolj zapleten. V vsakem primeru je treba izgubo ali krajo potnega lista ali osebne izkaznice najprej nemudoma prijaviti pristojnim organom obiskane države – policiji.

Če imate pri sebi še vedno drug dokument, ki vam omogoča vrnitev v domovino, imate veliko manj skrbi. V nasprotnem primeru morate pri najbližjem slovenskem diplomatskem ali konzularnem predstavništvu pridobiti začasni potni list za vrnitev. Če je to predstavništvo zelo oddaljeno, se lahko za nesrečneža vse skupaj zelo zakomplicira in podaljša, če pa v obiskani državi ni slovenskega predstavništva, se lahko po pomoč obrnete na katerokoli diplomatsko ali konzularno predstavništvo držav članice Evropske unije (in upate, da ne bodo pretirano neustrežljivi, ker ste med vsemi razpoložljivimi izbrali prav njih).

Fotokopija lahko v izrednih primerih zelo pomaga

Za izdajo potnega lista za vrnitev je poleg potrdila krajevne policije o prijavi izgube ali kraje treba predložiti še fotografijo in dokaz identitete – osebni dokument s fotografijo. Če slednjega ni, je treba identiteto ugotavljati na druge načine, pri čemer lahko prav pride tudi fotokopija osebnega dokumenta, ki jo je priporočljivo narediti pred odhodom in hraniti ločeno od dokumentov.

Upoštevajte roke izdelave

Po vrnitvi v domovino je treba zaprositi za izdajo novega dokumenta, ki bo zaradi izgube ali kraje lahko imel krajšo veljavnost od običajne. Izdelava osebne izkaznice načeloma traja štiri delovne dni, potnega lista pa sedem. Če ni veliko vlog, ga lahko dobite že prej, če pa se resnično mudi, ga boste lahko ob plačilu dvojne takse šli iskat k pooblaščenemu izvajalcu že naslednji dan (ali ga dan pozneje prejeli na pošti ali na upravni enoti).

Ob velikem številu vlog za izdajo novega osebnega dokumenta, to je tradicionalno aprila in junija, pa se redni roki za izdelavo lahko podaljšajo. To bo zlasti veljalo letos, ko veljavnost osebnih dokumentov preteče velikemu številu državljanov. Razlog več, da kar takoj preverite, do kdaj vam velja osebna izkaznica ali potni list.