Četrtek,
17. 11. 2011,
9.37

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 11. 2011, 9.37

7 let

Na Dunaj na božične priprave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Čeprav nas od božiča loči še več kot mesec dni, je avstrijska prestolnica že prežeta s prazničnim vzdušjem. V teh dneh na Dunaju svoja vrata odpira kar 17 božičnih sejmov.

Slovenci se pred božično-novoletnimi prazniki radi podamo na božične sejme k našim severnim sosedom, predvsem v Salzburg in na Dunaj. Pravljično okrašene zgradbe, stojnice in parki ter vonj po tradicionalnih sladicah in punču vsako leto pritegnejo več milijonov obiskovalcev. Letos jih tako na Dunaju pričakujejo 7,8 milijona, organizatorji sejmov pa si obetajo 155 milijonov evrov dobička. Zakaj zdaj? Domače mesto Habsburžanov je v predbožičnem času prava paša za oči. Dunajčani so mojstri prazničnega okraševanja, zato boste uživali tako v sprehajanju med stojnicami na sejmih kot po ulicah mesta. Zdaj je tudi pravi čas za posedanje po dunajskih kavarnah ter uživanje v znamenitih dunajskih kavnih mojstrovinah in sladicah.

Kako tja? Z avtomobilom boste iz Ljubljane na Dunaj prispeli v slabih štirih urah, iz Maribora boste na cilju še kakšno urico prej, tisti z Obale pa to uro dodajte k času potovanja. In ne pozabite, za vožnjo po avstrijskih avtocestah potrebujete vinjeto! Desetdnevna vas bo stala 7,90 evra. Ko boste na cilju, je najbolje, da parkirate zunaj središča mesta, potem pa se s podzemno železnico odpeljete do središča. Priporočamo vam parkirišče pri dvorcu Schönbrunn. Tako si lahko ogledate tudi dvorec in sejem, ki je pred njim, potem pa se s podzemno železnico, ki je v neposredni bližini, odpeljete še v središče mesta.

Namesto avtoceste lahko izberete železniške tire, a boste v tem primeru potovali dve ali tri ure dlje. Slovenske železnice sicer v času božičnih sejmov ponujajo posebej ugodne vozovnice. "Če boste potovali z družino ali v skupini prijateljev, je najcenejša ponudba City Star. Pri tej ponudbi otroci do 15. leta starosti v spremstvu staršev ali starih staršev potujejo celo brezplačno. Tisti, ki se boste za pot z vlakom odločili najhitreje, pa si boste lahko kupili vozovnice po ponudbi SparSchiene," navajajo na spletni strani Slovenskih železnic. Vozovnica SparSchiene sicer stane 30 evrov v eno smer iz Ljubljane ali Celja oziroma 20 evrov iz Maribora. Je pa število teh vozovnic omejeno, prav tako pa veljajo le za določene vlake oziroma ure odhoda.

Za nekaj deset evrov se lahko sicer prepustite tudi kateri od številnih turističnih agencij, ki ponujajo organizirane enodnevne izlete na Dunaj. Agencije svoje izletnike običajno odpeljejo na sejem pred dunajsko mestno hišo, ki je najbolj znan in največji, za druge pa zmanjka časa.

Na katere sejme? Kot omenjeno, v teh dneh svoja vrata oziroma stojnice odpirajo dunajski božični sejmi, ki jih je letos kar 17. Največji in najbolj znan je sejem Christkindlmarkt pred mestno hišo na trgu Rathausplatz. Sejem s 144 stojnicami, ki ga vsako leto obišče tri milijone obiskovalcev iz Avstrije in tujine, od 12. novembra do 24. decembra ponuja izdelke iz porcelana, gline, usnja in lesa, nakit, minerale in druga božična darila, seveda pa ne manjka niti božičnih dobrot, kot so praženi mandlji in kuhano vino.

Posebej tradicionalna je božična tržnica pred dvorcem Schönbrunn, na dvorišču te nekdanje poletne rezidence Habsburžanov. 75 razstavljavcev iz Avstrije in sosednjih držav razstavlja nostalgične slikanice, pisane sveče, keramiko in ročno vezene prte, na stojnicah pa se lahko posladkate tudi s cesarskim pražencem in palačinkami. Vonj po medenjakih, sladkorni peni in kuhanem vinu se bo širil tudi na božičnem sejmu na vzpetini Spittelberg. Ta sejem v idiličnem bidermajerskem okolju poteka že 25 let, vsako leto pa se ga udeleži pol milijona obiskovalcev.

Tisti, ki iščejo kaj manj tradicionalnega, se lahko odpravijo v Muzejsko četrt oziroma Museumsquartier, kjer se je praznično vzdušje začelo že 10. novembra. Tam za zabavo skrbijo DJ-i, organizirajo pa tudi kegljanje na ledu in dirkanje po ledu z daljinsko vodenimi avtomobilčki. Kdor si želi predvsem glasbe, lahko od 19. novembra dalje obišče božični sejem na trgu Riesenradplatz pred zabaviščnim parkom Prater in prisluhne zvokom gospela, operet, muzikalov in bobnarjev. Tudi pred gradom Belvedere je že od 12. novembra živahno med stojnicami z izdelki umetne obrti, saj za praznično vzdušje skrbijo tudi avstrijski pihalni orkestri in glasbene skupine.

Kaj jesti in piti? Če vam ponudba na sejmih ni dovolj, se podajte v mesto na katero od dunajskih specialitet, kot so cesarski praženec, jabolčni zavitek z vaniljevo kremo ali, seveda, dunajski zrezek. Na Dunaju (verjetno) niste vsak dan, zato si ob tej priložnosti privoščite najboljše in se napotite v katero od dunajskih gurmanskih institucij: dunajski zrezek morate pojesti pri Figlmüllerju, "sacherco" seveda v hotelu Sacher, "tafelspitz" oziroma kuhano govedino pa je treba jesti pri Plachutti. Počutili se boste cesarsko, a pozor, takšne so tudi cene. Za cenejšo, a izjemno raznoliko ponudbo hrane skočite na tržnico Naschmarkt. Obstaja že od 16. stoletja, od takrat pa je že zdavnaj prerasla okvirje živilskega trga in se razvila v stičišče klasične dunajske kulinarike in mednarodnih kuhinj. V številnih gostinskih lokalih in pri še številnejših prodajalcih lahko najdete vse od sadja in zelenjave pa do vietnamskih in libanonskih jedi.