Zaposleni ljudje bi si morali vzeti proste dneve vsaka dva meseca, sicer jim grozi "izgorelost", kar je negativno tako za delavca kot delodajalca.
Zaposleni, ki si redko ali skoraj nikoli ne privoščijo dopusta, so bolj nagnjeni k tesnobi in boleznim.
Grozi padec imunskega sistema in nespečnost
Raziskava, ki so jo izvedli na univerzi Lancaster, je pokazala, da bi morali delavci v izogib preobremenjenosti in izgorelosti na delovnem mestu vsakih 62 dni spakirati kovčke in oditi na krajši dopust. Vsaj četrtina zaposlenih je pod takim pritiskom in stresom na delovnem mestu, da jim grozijo tesnoba, agresivnost in bolezen, če si ne privoščijo oddiha. Preveč dela povzroči padec imunskega sistema in večja je verjetnost, da delavci zbolijo za različnimi virozami, hkrati pa se lahko pojavi tudi nespečnost.
To pa je, kot kaže, veliko lažje reči kot storiti, saj si le petina zaposlenih privošči oddih od dela vsakih par mesecev, medtem ko si jih 44 odstotkov privošči dopust enkrat na pol leta ali celo le enkrat letno.
Pomembna je dolžina dopusta
Pomembna je tudi dolžina dopusta. Za nekatere je dovolj, da se le za nekaj dni odklopijo od službe, drugi pa potrebujejo vsaj deset dni, da se popolnoma sprostijo. Štirje odstotki pa se nikoli ne spočijejo na dopustu. Razlika je tudi med spoloma, saj se moški hitreje in lažje sprostijo.