Sreda,
11. 5. 2011,
14.23

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 5. 2011, 14.23

8 let, 5 mesecev

München, prestolnica piva z valom za deskanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Bavarska prestolnica je zagotovo edino evropsko mesto, ki se lahko pohvali z valom za deskanje, kar zelenemu mestu piva, klobas, dirndlov in usnjenih hlač doda še poseben pečat.

München, glavno mesto nemške zvezne dežele Bavarske, je slikovito mesto ob reki Isar v severnem preddverju Alp. Bavarsko kulturno, gospodarsko, turistično in športno središče radodarno "preplavljajo" zelene površine. Svetovljansko mesto s srcem – slogan, ki si ga je nadel München, jedrnato izraža občutek, ki se naseli v obiskovalcu tretjega največjega mesta v Nemčiji.

V 12. stoletju ustanovljeno mesto, ki je zraslo iz samostanske naselbine München, kar pomeni "pri menihih", je v 19. stoletju zaslovelo kot evropsko mesto umetnosti in kulture, že od leta 1810 pa zgodovino bavarskega mesta piše Oktoberfest, največji ljudski festival na svetu, ki vsako leto privabi šest milijonov obiskovalcev. Leta 1972 je München na črni zemljevid zanimanja svetovne javnosti postavil teroristični napad na olimpijskih igrah, zadnja leta pa je ena glavnih mestnih znamenitosti val na potoku Eisbach, kjer se tre deskarjev in radovednežev z vseh vetrov.

Za koga: Za ljubitelje piva, klobas in razgledov z višine, za občudovalce bavarske tradicije in nogometa, za "zbiratelje" obiskov nekdanjih olimpijskih mest, za deskarje z nekaj kilometrine in za zveste obiskovalce muzejev in galerij.

Kdaj: München lahko obiščete kadarkoli, morda pa izberete prijaznejše temperature spomladi, poleti in jeseni, saj oster severni veter pozimi kaj hitro grize do kosti.

Na pot: Za dobrih 400 kilometrov od Ljubljane do Münchna boste z avtomobilom potrebovali okrog štiri ure. Vlak bo razdaljo do Bavarske "zmlel" v šestih urah in pol, za povratno vozovnico iz Ljubljane, od koder vozijo trije vlaki dnevno, pa boste odšteli 82,40 evra. Iz Ljubljane lahko z Adrio Airways letite v München za dobrih 200 evrov, prav tako iz Trsta z letalsko družbo Lufthansa, za povratno vozovnico iz Zagreba z družbo Croatia Airlines pa boste odšteli le 160 evrov.

Naokrog: München ima odlično razvejano mrežo javnega prometa: izbirate lahko med podzemno in mestno železnico, tramvaji in avtobusi. Krajša vožnja s katerimkoli prevoznim sredstvom stane 1,1 evra, daljša 2,2 evra, splača pa se kupiti magnetno kartico za 10 voženj Streifenkarte za 10,5 evra. Enodnevna (posameznik/do 5 oseb: 4,80 evra/8,50 evra) ali tridnevna vozovnica (posameznik/do 5 oseb: 11,80 evra/20 evrov) velja samo za osrednje mestno območje, tedensko vozovnico IsarCard pa je mogoče kupiti za poljubno število območij. V mestu z več kot 200 kilometri kolesarskih stez lahko najamete tudi kolo (5 evrov na uro, 15 evrov na dan, 70 evrov za ves teden) ali preskusite kakšno eksotično prevozno sredstvo, kot so turistični avtobus, münchenska rikša, pivsko kolo ali dvokolesnik segway.

Znamenitosti: Večina mestnih znamenitosti je v starem delu Münchna: osrednji mestni trg Marienplatz z novo in staro mestno hišo v gotskem stilu in cerkvijo svetega Petra z razgledno ploščadjo, ena največjih evropskih živilskih tržnic Viktualienmarkt z barvitim mlajem, trgi Odeonsplatz, Königsplatz, Karlsplatz in Max-Joseph-Platz z veličastnimi zgodovinskimi stavbami. Streljaj stran je angleški park, še malo dlje iz mestnega središča pa so olimpijski park z zabavnim akvarijem, baročni dvorec Nymphenburg in živalski vrt Hellabrunn, kjer se je v začetku aprila skotila prikupna žirafa.

Val za deskanje: Zadnje čase je ena glavnih münchenskih znamenitosti val za deskanje na potoku Eisbach v preddverju angleškega vrta. Voda, ki s hitrostjo pet metrov na sekundo privre skozi val, je pravi izziv za izkušene deskarje, ki se čakajoč v vrsti držijo pravila, da lahko vsak ostane na valu pol minute. Za deskarje začetnike je višje ob reki Isar, v bližini živalskega vrta, manjši val.

Zeleni kotički: V Münchnu boste zlahka našli zeleni kotiček zase, saj ga prepredajo parki in vrtovi. Angleški vrt ob reki Isar, z jezerom Kleinhesseloher, templjem Monopterus in kitajskim stolpom je eden največjih mestnih parkov na svetu, njegov bolj "pofriziran" brat je park v renesančnem stilu Hofgarten. Obiščete lahko še stari botanični vrt, krajinski park Riemer Park ali Hirschgarten, največji pivski vrt v Münchnu. Živahno je tudi na bregovih reke Isar, ki poleti postane mestno kopališče, cona za pešce na ulicah Kaufingerstrasse in Neuhauser Strasse pa je prav tako prijetno cvetoča.

Pogled s ptičje perspektive: Povzpnite se na 92 metrov visok zvonik cerkve svetega Petra, 85-metrski stolp nove mestne hiše, na razgledno ploščad olimpijskega stolpa na višini 171 ali 192 metrov ali v "glavo" 18-metrskega kipa Bavarie nad prizoriščem Oktoberfesta in si München oglejte z višine.

Prenočišča: Za prenočevanje v hostlu računajte od 15 do 25 evrov na noč, trenutno najbolj priljubljen münchenski hostel je Euro Youth Hostel (od 16 evrov na noč). Za hotel boste morali seči globlje v žep. Le streljaj od trga Marienplatz najdete prikupen hotel Golden Leaf Hotel Altmünchen (od 68/82 evrov za prenočevanje v enoposteljni/dvoposteljni sobi), pravo starinsko razkošje pa ponuja hotel Opera v središču mesta (od 159/179 evrov za prenočevanje z zajtrkom v enoposteljni/dvoposteljni sobi).

Nekaj za pod zob: Na Bavarskem se ne boste mogli izogniti nemškim narodnim jedem: klobasam, kruhu, krompirju in kislemu zelju. Poskusite znamenito telečjo barjeno klobaso (Weisswurst), hrustljave preste in karkoli svinjskega – pečenko, glavo, rebrca, jezik, želodec, mesni sir. Seveda v Münchnu najdete tudi kopico restavracij z mednarodno kuhinjo.

Za suho grlo: V svetovni pivski prestolnici s stoletno tradicijo pivo ne teče v potokih samo oktobra, ampak vse dni v letu. Privoščite si vrček tekočega zlata v najslavnejši bavarski pivnici Hofbräuhaus, kjer izberite hmeljni napitek kakšne domače pivovarne: Bavaria, Paulaner, Augistiner, Hacker-Pschorr ali Löwenbräu.

Oktoberfest 2011: Letos bo München gostil Oktoberfest med 17. septembrom in 3. oktobrom. Prizorišče dogajanja – travnik Theresienwiese – bo za dobra dva tedna postal kraj poželenja ljubiteljev piva.

Nočna zabava: Zvečer (ob petkih je skupna vstopnina za vse klube pet evrov) obvezno zavijte v Kultfabrik ali sosednji Optimolwerke v neposredni bližini železniške postaje Ostbahnhof. Meko za neuničljive žurerje sestavlja okrog 40 klubov, barov in pubov, glasbena ponudba katerih je prav tako razkošna: od uspešnic osemdesetih in hip hopa do heavy metala in nemških "šlagerjev".

Muzeji in galerije: V bogati zbirki muzejev zagotovo najdete nekaj zase: BMW-jev muzej, muzej sodobne umetnosti Brandhorst, mestni muzej, Deutsches Museum – največji tehnični muzej na svetu, muzej nemškega gledališča, muzej igrač, Hiša kulture, galerija nemških ekspresionistov Lenbachhaus, narodni muzej egiptovske umetnosti, bavarski narodni muzej, judovski muzej, antična kiparska zbirka Glyptothek, vila Stuck – zasebna secesijska zbirka, muzej piva in Oktoberfesta, trojica umetnostnih galerij starejše, novejše in sodobne umetnosti: Alte Pinakothek, Neue Pinakothek in Pinakothek der Moderne, zakladnica mestne rezidence, muzej kristalov, muzej krompirja …

Veliko muzejev in galerij ima ob nedeljah simbolično vstopnino en evro.

Za športne navdušence: Ljubitelji nogometa bodo romali proti severu mesta na ogled arene Allianz, kjer Münchenčani množično navijajo za domače moštvo FC Bayern München. Spomin na poletne olimpijske igre leta 1972 lahko obudite v olimpijskem parku prav tako na severu mesta, kjer si lahko privoščite še kakšen adrenalinski podvig. Po bavarski prestolnici lahko kolesarite, zaplavate v reki Isar ali kakšnem bazenu, veslate po jezeru Kleinhesseloher v angleškem vrtu ali deskate na znamenitem valu.

Nakupovanje: Modni odvisneži brez omejitev na kreditni kartici zavijte na ulice Maximilianstrasse, Theatinerstrasse ali Residenzstrasse, kjer se vrstijo trgovine prestižnih blagovnih znamk. Tisti s plitvejšimi žepi boste zagotovo našli kaj zase okrog trga Marienplatz in vzdolž ulic, rezerviranih za pešce. Za nakup raznovrstne sveže hrane, začimb, cvetja in spominkov z nemškim pridihom pa se odpravite na živilsko tržnico Viktualienmarkt.

Obujanje tradicije: Bavarska tradicija spet ponosno stopa po münchenskih ulicah, na katerih lahko vidimo staro in mlado, oblečeno v tradicionalno bavarsko nošo. Deklice, dekleta in gospe sijejo v dirndlih (tradicionalno oblačilo, sestavljeno in bluze, životca, dolgega krila in predpasnika), fantiči, mladeniči in odrasli moški pa v usnjenih hlačah z naramnicami, beli srajci in volnenih nogavicah. Naj vas ne preseneti niti pogled na tradicionalno oblečeno mladino v nočnih klubih.

Prihajajoči dogodki: Slikarska razstava Vermeer v Münchnu (do 19. junija), mednarodna veslaška regata (od 27. do 29. maja), koncertna noč Die lange Nacht der Musik (28. maj), festival mladih neuveljavljenih skupin Pentecost (11. junij), rojstni dan Münchna Stadtgründungsfest (18.–19. junij), festival komedije (od 23. do 26. junija), poletni festival umetnosti, kulture in veselja do življenja Tollwood (od 22. junija do 17. julija), münchenski filmski festival (od 24. junija do 2. julija), operni festival (od 25. junija do 31. julija), mestni tek (26. junij).