Sreda,
26. 10. 2011,
6.34

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 10. 2011, 6.34

8 let, 9 mesecev

Ljubkovanje gepardov in hranjenje divjih zveri

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Velike mačke ob ljubkovanju od ugodja zapredejo kot traktor, njihovo plenilsko plat pa vzbudi vonj po surovem mesu – na farmi gepardov Otjitotongwe na severozahodu Namibije.

Čohljanje stepskih plenilcev Neka sumničava negotovost glasno kljuva v prsih, ko te povabijo v kletko k trem gepardom, tako lenim, da se jim ne ljubi pricapljati na dvorišče. A toplo pokažejo svojo dobrodošlico, ko se kot prave muce pomuzajo ob nogah. Ne marajo sončnih očal, zato ostanejo v avtomobilu, torbe in torbice jih lahko zvabijo v igro, zato jih je treba imeti ves čas na očesu, božati pa jih je treba relativno močno; ne prelahno, da ne mislijo, da jih obletava kakšna muha in se jo odločijo pregnati. Ob čohljanju uživaško zaprejo oči in od ugodja zapredejo kot traktor. Ko se popolnoma sprostijo – in obiskovalec prav tako –, s svojim rožnatim jezičkom, "nežnim" kot smirkov papir, v zahvalo poližejo roko, ki jih boža. Vmes kdaj prisrčno zazehajo in razkažejo svoje ostro nabrušeno zobno bogastvo, kar navdušene človečnjake spomni, da ne ljubkujejo domače muce, ampak plenilca, ki slovi kot najhitrejša žival, ki lahko preseže hitrost sto kilometrov na uro.

Rezervat kot zaščita ogroženih gepardov Ti trije lepotci, ki si po definiciji zaslužijo naziv stepska zver, načeloma niso nevarni, saj so udomačeni. Ljubitelja gepardov Tollie in Roeleen Nel, ki sta znala prisluhniti stiski teh plenilcev, imata na farmi gepardov Otjitotongwe trenutno trojico udomačenih in 15 divjih gepardov. Ko so Nelovi leta 1994 v slabem mesecu ostali brez 38 glav živine, je bil to znak za alarm. Večina namibijskih kmetov bi si na ramena oprtala puško in poskusila lovsko srečo pri težko ulovljivih tekačih na dolge proge, Tollie in Roeleen pa sta se odločila za drugačno potezo: geparde sta ujela z namenom, da jih bosta preselila v kakšen narodni park, ki jih v Afriki ni treba iskati z lučjo pri belem dnevu. A birokracija je prižgala rdečo luč za transport živali v Kenijo ali Tanzanijo, kjer so si prizadevali pridobiti nekaj novih prebivalcev, vodstvo bližnjega narodnega parka Etosha pa ni kazalo zanimanja za prgišče pegastih mačk. Kot gepardom najprijaznejša možnost se je izkazala ideja, da ogradijo del svojega ozemlja in v njem vzgajajo divje živali, saj je rezervat hkrati pomenil mirne noči za okoliške kmete in zaščito gepardov, ki so se znašli na seznamu ranljivih vrst, ki se jim obeta izumrtje. V boju z birokratskimi mlini na veter se je Nelova gepardja družina povečala za pet v ujetništvu rojenih mladičkov, ki imajo v naravi le petodstotne možnosti preživetja, zato so ostali v oskrbi Nelovih. V preteklih letih je luč sveta ugledalo še okrog 20 mladičkov in trojica udomačenih gepardov zdaj prijazno pozdravi radovedne obiskovalce.

Atletsko-košarkarski lov za hrano Vzdrževanje rezervata gepardov – njihov kotiček pod afriškim soncem je ograjenih štiri tisoč hektarjev – je precejšen finančni zalogaj, saj plenilci dnevno zahtevajo po dva kilograma mesa vsak, ograda pa stalno vzdrževanje. Nekaj primaknejo obiskovalci, ki lahko po ljubkovanju velikih mačk spoznajo še njihove manj gostoljubne sorodnike, petnajsterico divjih gepardov v nestrpnem pričakovanju dnevnega obroka ob sončnem zahodu. Poltovornjak z obiskovalsko posadko na krovu zapelje v ogrado in vonj po krvi iz vseh kotičkov privabi elegantne zveri varovalne barve, ki jih je prav težko opaziti, dokler se z njimi ne spogledaš na nekaj metrov. Roeleen in njegov sin Mario stopita iz vozniške kabine in kosi surovega mesa v loku frčijo na levo in desno, lačni plenilci pa se spretno kot atleti in košarkarji v isti vlogi v zraku zapodijo za hrano. Malce prerivanja je že opaziti, prav hudega prerekanja pa ne, saj vedo, da bo vsak dobil pošten kos osla, zebre, oriksa ali katere druge antilope ali gazele, odvisno od dnevnega "jedilnika". V mirnem kotičku si privoščijo večerni temnordeči posladek, nato pa spet izginejo v rumeno travo in črno noč.

Koristne informacije Država: Namibija Glavno mesto: Windhoek Uradni jezik: angleščina Verstvo: Prevladuje krščanstvo, med plemeni pa animizem. Valuta: namibijski dolar (1 EUR = 11,016 NAD) Vizum: Za državljane Slovenije je potreben, urediti si ga je treba vnaprej. Kdaj na pot: Sušno obdobje od maja do oktobra je najboljši čas za občudovanje namibijskega živalstva. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici, priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B, tifusu in steklini, pogojno obvezne tablete proti malariji in potrebna zaščita z repelenti.