Ponedeljek,
21. 5. 2012,
13.11

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 5. 2012, 13.11

8 let, 9 mesecev

Izognite se potovalni slabosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ko potujemo, predvsem z avtomobilom, avtobusom ali ladjo, se velikokrat pojavi potovalna slabost, ki jo lahko z nekaj preventivnimi ukrepi omilimo ali pa celo preprečimo.

Zakaj nam je na potovanjih slabo, še ni popolnoma znano, a najverjetneje do tega pride, ker telo, medtem ko se okolica premika, navidezno miruje. Zaradi neskladja informacij, ki jih prejmejo organi za uravnavanje ravnotežja, to so oči, notranje uho in predel malih možganov, pride do utrujenosti in slabosti.

A nekateri smo na to potovalno nadlogo bolj občutljivi, nekateri manj. Potovalna slabost največkrat doleti sopotnike, saj le ti v primerjavi z vozniki, ki jim fiksacijo telesa nudi volan, nimajo nobenega oprijema za stabilizacijo telesa. Poleg tega pa je voznik osredotočen na vožnjo in ima nad njo tudi nadzor. Če ste torej nekoliko bolj nagnjeni k slabosti, se izogibajte ovinkastih cest z veliko klanci, saj le te zmedejo center za ravnotežje.

Znaki potovalne slabosti?

Blaga potovalna slabost, ki se kaže v neugodju, pomanjkanju energije in glavobolu, lahko, če k njej ne pristopimo resno, preide v hujšo obliko. Tako se lahko pojavijo še slabost, vrtoglavica, mrazenje, dehidracija, pospešeno potenje in srčni utrip, bledica in bruhanje.

Slabost običajno traja toliko časa, dokler se gibanje ne ustavi.

Kaj narediti, ko je že prepozno?

Ko opazimo prve simptome, je najbolje, če imamo možnost, da za kratek čas ustavimo vozilo in si privoščimo odmor. Sprehod in svež zrak bosta pozitivno vplivala na vaše telo. Če se vas že lotevajo slabost, vrtoglavica, mrazenje, se prisilite bruhati, saj se boste po tem počutili veliko bolje. A pomembno je, da takoj za tem ne nadaljujete vožnje, saj se vam stanje lahko poslabša.

Veliko vlogo pri omejevanju potovalne slabosti pa ima tudi voznik, saj se slabosti z umirjeno in previdno vožnjo, predvsem v ovinkih, lahko izognemo.

Preventivno nad potovalno nadlogo

Tisti, ki ste na vožnjo nekoliko bolj občutljivi, lahko za boljše počutje med vožnjo poskrbite že pred samim potovanjem. Pred vožnjo se tako izogibajte uživanju alkoholnih, mrzlih in gaziranih pijač, kakršnihkoli mlečnih izdelkov in težkih, močno začinjenih ter obilnih obrokov. Strokovnjaki še najbolj priporočajo blago sladkan čaj ali vodo.

Med vožnjo sedite na sprednjem sedežu, se ne obračajte nazaj in se čim manj pogovarjajte. Najslabše, kar lahko naredite, sploh če ste nagnjeni k slabosti, je, da med vožnjo berete ali rešujete križanke. Med potovanjem imejte tako pogled usmerite v daljavo. Prav tako se odpovejte pogovarjanju in gledanju tistih, ki jih prav tako pesti potovalna slabost, saj bo to vplivalo tudi na vas. Pomembno je tudi, da poskrbite za stalen dotok svežega zraka, zato med vožnjo večkrat odprite okno ali vklopite kroženje zraka po avtomobilu. Izogibajte se tudi vdihavanju močnih vonjav, kot so parfum, cigaretni dim ali osvežilec zraka.

Če potujete z ladjo, se izogibajte prostorov, kjer zaudarja po hrani in gorivu. Poiščite miren prostor, kjer se boste lahko zazrli v daljavo in se koncentrirali na neko točko, ki se ne premika.

Nad potovalno slabost z zdravili

Proti potovalni slabosti se lahko borimo tudi na nekoliko bolj agresiven način, s tabletami, ki jih brez recepta dobimo v lekarni. Pri tem se moramo zavedati, da imajo zdravila nekatere stranske učinke, ki pa so neprijetne predvsem za voznika. Stranski učinki zdravil so tako predvsem zaspanost, motnje vida in suhost ust.