Petek,
27. 1. 2012,
14.08

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 1. 2012, 14.08

8 let, 9 mesecev

Destinacije za turiste, ki se jim zdi letošnja zima premila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Namesto sanjarjenja o toplih krajih razmislite o obisku katere od najhladnejših destinacij na svetu. Tam boste ugotovili, da je slovenska zima prav prijetna.

Naslednjič, ko se boste pritoževali nad nizkimi temperaturami, pomislite na katerega od krajev, kjer se spopadajo z 20 ali 30 stopinjami Celzija pod ničlo. V takšnih razmerah tudi vsakdanji opravki, kot je skok do bližnje trgovine, postanejo zahtevno opravilo, ljudje se morajo spopadati s težavami, kot so očala, ki v mrazu celo primrznejo na obraz, otroci pa se zunaj ne smejo igrati več kot 20 minut, ker bi jim lahko pljuča zmrznila. Ne verjamete? Obiščite katerega od naštetih krajev:

Jakutsk, Rusija Najhladnejše mesto na svetu leži v vzhodni Sibiriji in je od arktičnega kroga oddaljeno okoli 450 kilometrov. Rekordno nizke temperature, ki so jih zabeležili, segajo pod –60 stopinj Celzija, pa tudi zimsko povprečje ni nič boljše – januarja povprečna temperatura znaša boleče hladnih –40 stopinj Celzija. Mimogrede, poletja so tukaj kratka, a intenzivna, saj dnevne temperature zrastejo celo čez 30 stopinj Celzija. Jakutsk lahko sicer turistom ob mrazu ponudi še marsikaj, predvsem obilico muzejev – imajo celo muzej kriogenike.

Mount McKinley, Aljaska, ZDA Mount McKinley ni le najvišji vrh v Severni Ameriki (meri 6194 metrov nadmorske višine), ampak tudi najhladnejši kraj na severnoameriški celini. Temperature se tam redno spuščajo pod 30 stopinj Celzija, rekord, ki so ga izmerili, pa znaša –60 stopinj Celzija. Zbirališče za alpiniste, željne mraza na gori McKinley, je Talkeetna, majhno mestece ob vznožju, kjer se hribolazci pripravljajo na vzpon.

Tromsø, Norveška Mesto visoko na severu Norveške leži kar 350 kilometrov znotraj arktičnega kroga, kar pomeni, da od maja pa do sredine julija sonce ponoči sploh ne zaide, zimski meseci pa so dolgi in temni, saj od konca novembra do začetka januarja sonce ostane za obzorjem. Zima ni le temna, ampak tudi hladna, saj se temperature v povprečju gibljejo okoli –18 stopinj Celzija, ne manjka pa jim niti snega, saj je to območje eno najbolj zasneženih na Norveškem. Navkljub ne najbolj prijaznim razmeram pa v Tromsøju živi 68.000 prebivalcev in je sedmo največje mesto na Norveškem.

Ulan Bator, Mongolija Ulan Bator, prestolnica Mongolije, leži na 1350 metrih nadmorske višine in je najhladnejše glavno mesto na svetu – povprečna letna temperatura znaša mizernih –2,4 stopinje Celzija. Mesto s skoraj milijonom prebivalcev ima kratka topla poletja, zime pa so dolge, ledeno mrzle in v glavnem brez padavin. Domačini obiskovalcem priporočajo ogled številnih samostanov in templjev, za kosilo pa jagnjetino.

Nuuk, Grenlandija Nuuk, glavno mesto Grenlandije, sicer ni najhladnejši del tega otoka, a je najhladnejši grenlandski kraj, ki ima trgovine, hotele in druge turistične "pritikline". In čeprav obstajajo hladnejši kraji, bodo ljubiteljem mraza verjetno dovolj tudi tukajšnje temperature, ki se spuščajo do –30 stopinj Celzija. Grenlandci se proti mrazu borijo na prav poseben način, z grenlandsko kavo, ki spominja na irsko kavo, a je veliko bolj "konkretna". Decilitru kave namreč primešajo 0,2 decilitra viskija in enako količino kahlue, na vse skupaj naložijo stepeno smetano, postrežba pa se zaključi s spektakularnim gorečim prelivom iz likerja Grand Marnier.