Torek, 10. 8. 2010, 7.27
8 let, 9 mesecev
Darwin, kulturna oaza severa Avstralije
Njegovo zgodovino sta zapisala japonski bombni napad na Darwin med drugo svetovno vojno, ki ga imenujejo tudi avstralski Pearl Harbor, in ciklon Tracy, ki je prestolnico Severnega teritorija opustošil na božični večer leta 1974 in velja za najhujšo naravno nesrečo v zgodovini Avstralije. Nočno neurje s sunki vetra, ki so dosegali hitrost do 280 km/h, je razdejalo Darwin, 48 tisoč prebivalcev je ostalo brez strehe nad glavo, šestinšestdesetim pa je vihar odpihnil življenje. V tednu po uničujočem ciklonu so potekale množične selitve proti jugu države, saj je vlada odredila omejiti prebivalstvo Darwina na 10 tisoč prebivalcev; danes jih v prijetnem kozmopolitanskem mestecu živi 120 tisoč. Ciklon Tracy lahko podoživijo tudi obiskovalci muzeja in umetnostne galerije Severnega teritorija, ki se nahaja v Darwinu. Po ogledu Darwina pred ciklonom v temni čumnati prisluhneš oglušujočemu hrupu ciklona, v naslednji sobi pa spoznaš razdejanje po tej naravni nesreči.
Muzej in umetnostna galerija Severnega teritorija v isti stavbi te lahko zaposlita za ves dan, saj je ogromna stavba prava zakladnica razstav: od ciklona Tracy, regijske umetnosti, zbirke aboriginske umetnosti in materialne kulture ter umetnosti Jugovzhodne Azije do naravne in kulturne zgodovine Severnega teritorija in pregleda pomorske arheologije, za raziskovalne duše je na voljo še prava mala hiša eksperimentov. Kulturni oddih pa si je v Darwinu mogoče privoščiti tudi v obširnih botaničnih vrtovih, ki v sušnem obdobju postanejo prava mala galerija na prostem z razstavljenimi aboriginskimi slikami in umetelno poslikanimi didgeridooji, prefinjeno osvetljenimi v temnih avstralskih nočeh.
Ko žareče zahajajoče sonce zdrsne v noč, je zrak na plaži že poln vonjav, ob katerih se pocedijo sline. Bi morda poskusili piščančje nabodalo in zelenjavni zavitek na vietnamski stojnici ali belgijske vaflje s sladoledom? Morda kakšen kos sočnega sadja nepoznanega imena? Kaj pa kaj avtentično avstralskega, kot npr. krokodilje meso, kengurujevo nabodalo, bivolji zrezek ali kameljo klobaso? Pa naj bo tokrat krokodil, ki kar malce preseneti z mehkim mesom, okus katerega se vrti nekje med piščancem in ribo.
Potujoči trgovci in nadarjeni domači umetniki napolnijo svoje stojnice s pisanim blagom, da tržnica na plaži Mindil postane pravo nakupovalno središče z dušo. Unikatna oblačila, pisani šali, didgeridooji, ropotuljice in še kopica avstralskih in azijskih glasbil, usnjeni izdelki, marionete pa slike, rezbarije in torbice, nakit in bumerangi, za vmesni oddih še masažni studio in »prerekovalnica« usode. Živahno ozračje dopolnjujejo ulični umetniki ognjenih norčij, gledaliških prijemov ali zabavljaških načel in živa glasba, izvirna mešanica tradicionalnih avstralskih didgeridoojev in sodobnejših glasbil, kot so bobni, kitara ali violončelo, celo kakšen elektronski ritem se priplazi v to nenavadno sozvočje, ki vse do poznega večera spremlja živahen vrvež tržnice.
Festival z veliko začetnico
Darwin avgusta že tradicionalno gosti enega največjih festivalov v Avstraliji, The Darwin Festival, ki si je z leti ustvaril lokalno, avstralsko in svetovno slavo kot vodilni festival severa Avstralije in tihooceanskih držav Azije. Kakovost, raznolikost, izvirnost in umetniški program festivala v ospredje postavljajo kulturo vseh živečih narodnosti v Darwinu, na odru pa se znajdejo tudi drugi avstralski in svetovni izvajalci. Dva tedna in pol raznolike glasbe, tradicionalnih in sodobnih plesov, kulturnih ritualov in obredov, gledaliških predstav, pravljičnih uric, kabareta in filmskih predvajanj, fotografskih in slikarskih razstav, družinskih prireditev, javnih debat in delavnic … The Darwin Festival je festival, ki Darwin za kratek čas naredi za prestolnico rdeče celine, ne le Severnega teritorija, in ponuja vpogled v razkošno kulturo Avstralije in njenih otoških in polotoških sosed.