Torek, 21. 8. 2012, 7.36
8 let, 6 mesecev
Cvet mladosti privablja na Kriške pode
Pogačnikov dom na Kriških podih si je že v preteklih letih ustvaril sloves gostoljubne koče z zanesenjaško mladino v dirigentskih vrstah, letos pa so na čelu dobro obiskane planinske postojanke prvič sama dekleta. V avgustovski postavi tako najdem oskrbnico Jerco Debeljak, kuharico Marijo Erman in šankistko Karmen Mavri, manjkajoči člen štiriperesne deteljice pa je drugi avgustovski konec tedna Tina Štukelj, ki jo je ravno takrat odneslo v dolino. "V dolino gremo le po sili razmer: ko je treba plačati položnico za mobitel, če ima mama rojstni dan ali prijateljica poroko – torej ob res velikih praznikih," se zasmeji Jerca in brž pristavi, da je prav stresno zapuščati gore: "Na nek način te kar postane strah doline, ker se odvadiš prometa, hrupa, zato je kar šok priti nazaj v vročino in med toliko ljudi." Na zakraselih podih, ugnezdenih med pobočja Pihavca, Bovškega Gamsovca, Stenarja, Križa in Razorja, čas vendarle teče počasneje. Njihova edina povezava s svetom so mobitel in omejeno število radijskih postaj, stik z dolino pa tudi gospodar in strokovni sodelavec koče iz Planinskega društva Radovljica.
Medtem pa v kuhinji v pomivalnem koritu žvenketa posoda, kuhalnice plešejo po velikanskih loncih, urne roke čistijo in režejo zelenjavo in meso, omamne dišave že pripravljene hrane in tiste v nastajanju pa se vlečejo vse do jedilnice, kjer je zvečer vrveče do desetih, ko hišni red zapoveduje mir v koči. A za mlado ekipo se delovnik takrat še ne konča, saj jo čaka še pospravljanje kuhinje in jedilnice in navadno še peka kruha, če zanjo zmanjka časa čez dan, tako da počitek le stežka pride na vrsto pred enajsto, peka pa ga odmakne še za kakšno uro ali dve. Seveda dekleta složno priznajo, da so ob koncih tedna ob gomilah umazane posode, množičnem postiljanju postelj in kuhanju večje količine hrane še kako dobrodošle moške okrepitve (beri: fantje, bratje ali tisti, ki so delali prejšnja leta), tisti konec tedna Štefan in Gregor.
Kadar so na koči moške roke, jih izkoristijo tudi za pospravljanje drvarnice ali delanje trsk, če jih ni, pa to opravijo punce, za katere je delo na planinski koči tudi svojstvena šola za življenje. "V dolini se verjetno ne bi učila mesiti kruha, ne bi znala zamenjati plinske jeklenke, zagnati agregata ali preklopiti s sončnih celic na agregat," iskreno prizna Jerca, ki še poudari, da ženska četverica na nadmorski višini 2050 metrov deluje odlično in da osebne težave rešujejo s prezračevanjem glave med vzponom na bližnjo Planjo. Enotno se oklepajo mnenja, da je ključni element prijateljsko razumevanje, saj tega delovnega kolektiva ne moreš zapustiti po osmih urah, ampak moraš dihati z njim 24 ur na dan, zato je treba stalno graditi dobre odnose, kar pri četverici, ki se pozna že iz doline, kot kaže – deluje.
Le kako ne bi bili hribolazci zadovoljni v tej planinski koči v pravem pomenu besede, ki je ravno dovolj oddaljena od doline, da zahteva vsaj tri do štiri ure potenja, da si res zaslužiš kosilo z razgledom. "Ponudba jedi je klasična, torej jota, ričet, golaž, segedin golaž, pasulj, saj si omejen s sestavinami. Sama bolj eksperimentiram z začimbami in sladicami, med katerimi morajo biti vsak dan palačinke, 'štrudl' pa navadno spečem konec tedna, pa še kakšna potica, gibanica, različna peciva in torte se občasno najdejo na meniju," med vrtenjem kuhalnice razloži Marija, ki je bila v dolini le ljubiteljska kuharica, na Kriških podih pa postaja prav izkušena v pripravljanju velikanskih količin hrane, hkrati pa prešerno ugotavlja, da ji tu zaradi posebnega zraka in energije uspe prav vse, česar se loti. O, da, zadovoljno predenje mojega želodčka ob golažu in skutnem zavitku je potrdilo, da njene besede držijo kot pribite.
Kljub slastni kuhi pa misli vendarle kdaj pobegnejo v dolino, h kakšnemu sladoledu, na primer, a Jerca pristavi, da je to le hipna želja, prav tako kot računalnik ali televizija: "Tu ugotoviš, da praktično ničesar ne pogrešaš, da so v dolini potrebe umetno ustvarjene, tu pa si hitro zadovoljen in postaneš skromnejši. V Ljubljani se ti med hojo po Čopovi zazdi, da nujno potrebuješ to obleko ali oni parfum ali kakšno drugo neumnost, tu pa ugotoviš, da ne potrebuješ veliko – le toplo kuhinjo, fajn sodelavke in zadovoljne goste."