Ponedeljek,
24. 10. 2011,
9.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 10. 2011, 9.35

8 let, 7 mesecev

Zmenki za depresivne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vsakdo ima kdaj obdobje, ko si prizna, da je pobit, tečen in žalosten iz tisoč in enega bolj ali manj pomembnega razloga. In vsakdo ima tudi v tem obdobju pravico do zmenkov, dotika in nežnosti.

Jesen je sploh tisti letni čas, ko se modro nebo skupaj s soncem nekam skrije in iz megle kar naprej nekaj prši. Dovolj, da se ljudje zaprejo sami vase in med štiri stene svojega doma, kjer jih začnejo najedati samota, osamljenost in kompleksi vseh vrst. Pa ni treba, da je tako. V Sloveniji naj bi bilo po nekaterih ocenah več kot sto tisoč ljudi, ki trpijo za depresijo, le polovica naj bi jih poiskala pomoč. Če ste med njimi ali ne, vam lahko teh nekaj nasvetov koristi, kako ravnati sami s sabo.

1. Iščite ljubezen

Ko se v svoji koži ne počutite najbolje, si lahko s flirtanjem hitro popravite razpoloženje in se za kratek hip, morda celo za eno noč, počutite spet privlačni in zaželeni. A praznina, ki vas zadane potem, je strašljiva, spet ste sami, čeprav še vedno s tujim parfumom na sebi. Poskusite si dopovedati, da takšno početje za vas ni varno in na dolge proge razpoloženje še poslabšuje. Potrebujete odnos, v katerem boste ljubljeni, varni in sproščeni, ker lahko zaupate.

2. Ne ponavljajte preteklih napak Gotovo veste, kaj vas je pri prejšnjih zmenkih ali odnosih najbolj motilo, kaj vas je vedno znova spodneslo in pahnilo v krizo. Temu se reče vzorec, spoznajte in preučite ga, da ga ne bi ponavljali do onemoglosti. Če sovražite alkohol, si partnerja ne iščite več po klubih in pivnicah, če sovražite agresijo, ni treba, da obiskujete boksarska srečanja, razumete? V sebi pravzaprav dobro veste, čemu se morate izogibati, pri tem pa vam lahko izjemno pomaga pomoč terapevta.

3. Ne z glavo skozi zid Bodimo konkretni – če se vam na zmenek ne ljubi ali ne morete, ker se valjate od svetobolja, ga odpovejte. Ni lahko, še težje je najti kakšen pameten izgovor, ampak pomembni ste vi. Ne izpostavljajte se okoliščinam in dogodkom, ob katerih se ne počutite varni, dokler se ne počutite dovolj močni, da jih obvladate. In nikomur ni treba za to polagati računov, ko bo prišel čas, boste delili svojo resnico.

4. Kdaj nastopi trenutek resnice?

Seveda vaše motnje razpoloženja niso nekaj, kar bi lahko bodočemu partnerju skrivali v nedogled, pa vendar ga z anamnezo svoje bolezni ne obremenite na prvem zmenku. Pustite, naj mine nekaj časa, da vidite, kam in kako se stvari razvijajo: nekdo, ki z vami misli resno, se bo odzval čisto drugače kot nekdo, ki ne ve, kaj bo z vama jutri. Gre za to, da ste edinstveni, ampak z vami je treba znati ravnati na določen način, ne da bi to nujno pomenilo težave.

5. Pomagajte si in sprejmite pomoč

Depresija je bolezen, ki jo z voljo in včasih tudi z zdravili večina ljudi lahko obvladuje, pomagajo pa tudi druge reči, kot so pogovori s strokovnjaki, druženje s prijatelji, vključevanje v skupine in, seveda, partnerska pomoč, ki je zagotovo ena najpomembnejših. Pustite, da vam svetujejo in pomagajo tudi oziroma sploh takrat, ko sami ne veste najbolje, kaj je dobro za vas, sodelujte in se nikar ne nehajte truditi, ko je najtežje. Čeprav se z vami vred trudijo vsi, je največ odvisno od vas samih. Naučite se živeti s svojo boleznijo in bodite potrpežljivi, vztrajajte. Ljubezni je dovolj za vse.