Petek,
8. 7. 2011,
18.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 7. 2011, 18.04

8 let, 7 mesecev

Dr. Romani krivi za slabše spolno zdravje?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Psihologinja Susan Quilliam v svoji raziskavi ugotavlja, da pretirano branje romantičnih romanov vodi v odklonilen odnos do kondomov in s tem povzroča slabše spolno in duševno zdravje.

Psihologi ugotavljajo, da je veliko težav, s katerimi pacientke danes prihajajo v ambulante, posledica branja romantičnih romanov. Knjige Mills & Boon, ki so romani tipa Dr. Roman, najnovejša raziskava psihologinje Susan Quilliam krivi za nezaščitene spolne odnose, nezaželene nosečnosti, nerealistična pričakovanja v spolnosti in propadla razmerja. »Kar vidimo v naših ordinacijah, so bolj verjetno posledice Dr. Romanov kot pa nasvetov zdravnikov. Včasih je najbolj koristen nasvet, ki ga lahko damo svojim pacientom ta, da naj odložijo romance in preklopijo na realnost.« Njena raziskava sledi nedavnim izjavam, da romantični romani lahko resno spremenijo dojemanje bralcev in bralk. Katoliška psihologinja Juli Slattery je namreč izjavila, da je vedno več žensk odvisnih od branja romantičnih romanov, ki povečujejo nezadovoljstvo v njihovih »resničnih« razmerjih.

Quilliam tako ugotavlja, da sporočila takšnih romanov nasprotujejo vrednotam, ki jih promovirajo zdravniki. »Junakinje v teh romanih reši moški, ki se mu predajo in z njim zaživijo življenje polno večkratnih orgazmov, ki jih doživljajo prek penetracije, ter neskončnih neproblematičnih nosečnosti, ki utrjujejo njuno zakonsko vdanost.« Poudarja, da bi se ženske morale zavedati lastnih spolnih želja, kot pa da čakajo na moškega, ki jih bo »prebudil«.

»Svoje stranke želimo potolažiti, da prvi spolni odnos morda ne bo neskončno zadovoljiv in da morda ne bodo doživljale orgazmov s penetracijo, vendar da so zato še vedno ljubezni vredna bitja ter da se stvari z ljubeznijo in dobro voljo lahko s časom precej izboljšajo,« je zapisala Quilliam.

»Opozarjamo na stresnost nosečnosti in vzgajanja otrok ter skušamo odvrniti ženske od tega, da nosečnost jemljejo kot dokaz trdnosti zakona. Spolnost je lahko čudovita in razmerja ljubeča, vendar nikoli niso popolna, idealiziranje pa vodi v razočaranje. A zdi se, da naši nasveti naletijo na gluha ušesa, če jih primerjamo z lekcijami, ki jih ženske razbirajo iz romantičnih romanov.«

Čeprav Quilliam priznava, da novejši romani iz serije Mills & Boon že bolj točno odražajo realnost vsakdana, da imajo v njih junakinje že službe in se znajo same spopadati s težavami kot je nasilje v družini, je v teh romanih še vedno veliko eskapizma, perfekcionizma in idealiziranja. »Samo 11,5 % romantičnih romanov omenja kondome. Opažamo jasno povezavo med pogostostjo branja takšnih romanov in negativnim odnosom do uporabe kondomov.«

Bralke tako včasih ne uporabljajo kontracepcije, ker se želijo povsem »prepustiti trenutku«, kot bi se junakinja v romanu, prihajalo naj bi do prekinitev nosečnosti na željo očeta in proti načelom in željam žensk, ter do paničnih odzivov na težave v razmerjih, saj teh junakinje v romanih nimajo. »Naše stranke resda jasno ločijo med življenjem in fikcijo, vendar ko pride čas za življenjske odločitve, jih pogosto premami, da bi rajši kot glavo, poslušale srce.«

Na rezultate raziskave se je odzvala tudi založba Mills & Boon: »Mills & Boon je sinonim za romantično fikcijo, ki je privlačna prav zaradi eskapizma iz vsakdanjega življenja, ne služi pa kot vodič za življenje. Naši bralci so dovolj inteligentni, da razumejo razliko med fikcijo in resničnostjo, tako kot jo razumejo oboževalci romantičnih komedij, ki se prav tako v svojem življenju ne sledijo fikciji.«