Torek,
17. 11. 2015,
15.57

Osveženo pred

10 mesecev, 2 tedna

Vsebino omogoča Mastercard

Foto: Bor Slana

Video: Dean Gostimirovič

Natisni članek

Natisni članek

MasterCard advertorial Josip Jurčič

Torek, 17. 11. 2015, 15.57

10 mesecev, 2 tedna

Potepanje v literarnem duhu

V deželi desetega brata na Muljavi (video)

Vsebino omogoča Mastercard

Foto: Bor Slana

Video: Dean Gostimirovič

Obiskali smo Jurčičevo domačijo na Muljavi. Ste vedeli, da tam že 35 let deluje gledališka skupina?

Kdor je po srcu in podplatih pohodnik, prav gotovo pozna rojstni kraj našega pisatelja Josipa Jurčiča, saj se okoli Muljave vsak marec priredi Pohod po Jurčičevi poti. Letos je bil že 22. po vrsti. Domačija je tudi cilj Jurčičevega pohoda, je svet kulturne dediščine in izvirne domačnosti. Razvila se je v pravi etnografski muzej na prostem, ki ga vsako leto obišče več kot 15 tisoč ljudi. Leta 1998 so organizatorji dodali še šolsko pot od Muljave do Krke, kjer je pisatelj obiskoval osnovno šolo med letoma 1851 in 1855.

Jurčičeva domačija na Muljavi. | Foto: Jurčičeva domačija na Muljavi.

Nekaj informacij za ljubitelje pohodov

Ko bo nastopil čas, je prav, da ste pripravljeni. Pohod je razdeljen v dve etapi:

1. etapa z referenčnimi točkami

1. Železniška postaja Višnja Gora (žigosanje dnevnika)
2. Stari grad nad Višnjo Goro (520 mnm)
3. Pristava pri Višnji Gori (550 mnm)
4. Zavrtače
5. Hotel na Polževem in gotska cerkev sv. Duha z zanimivim gotskim portalom (630 mnm – najvišja točka pohoda)
6. Male Vrhe (517 mnm)
7. razvaline gradu Roje
8. kmetija Kaščar (blizu razvalin gradu Kravjek, nekoč Weineck)
ali:
9. pot mimo ribnika Laškovec
10. cerkev z grobom viteza Foedransberga (enega lastnikov gradu Kravjek)
11. Oslica
12. Jurčičeva domačija na Muljavi (cilj)

2. etapa (šolska pot) z referenčnimi točkami – od leta 1998

1. Muljava
2. Potok
3. Lovska koča
4. Znojile
5. Trebnja Gorica
6. Krška jama (izvir reke Krke) je vredna ogleda, v njej pa si lahko v akvariju ogledamo tudi avtohtono človeško ribico
7. Gradiček
8. Krka (4 km nazaj do Muljave)

Kako je živel pisatelj?

 | Foto:

Njegova dela pa imamo preprosto radi. Brali smo jih v osnovni šoli, brali smo jih v srednji šoli, nekateri tudi med študijem, in beremo jih kar tako. Pri srcu so nam Deseti brat, Kozlovska sodba v Višnji Gori, Domen, Sosedov sin, Tihotapec, Rokovnjači … le kaj bi naštevali, vsakdo ima pač svojega favorita.

Njegova dela pogosto odražajo življenje in prigode kmečkih ljudi, saj iz takšnega okolja tudi sam prihajal, zato se v njegovih delih najdejo prigode iz domačega ali okoliških krajev.

 | Foto:

Na Jurčičevi domačiji nas je sprejel Borut Lampret, vodja muzeja. Poleg pisateljeve rojstne hiše, ki je primer osrednje slovenske kmečke arhitekture krite s slamo, nas je popeljal tudi do kulis gledališča na prostem, ki oživi po koncu šolskega leta in deluje nekako do 15. julija, seveda je vse odvisno od vremena.

Takrat amaterska gledališka skupina, ki deluje že 35 let, prireja igre po Jurčičevih delih. Igralci so zanesenjaki z Muljave in okoliških krajev, ki živijo to gledališče. Pokazal nam je tudi Štalo, kjer so stalne etnografske zbirke, in Krjavljevo hišo, ki je prikaz revne bajtarske hiše s črno kuhinjo, bivališčem v zadnjem delu in stajo za kozo.

Več fotografij iz Muljave si oglejte v zgornji fotogaleriji.

Skok v preteklost

To območje je bilo naseljeno že v rimskih časih. Rimska cesta je peljala od Ivančne Gorice skozi Žužemberk in Dvor proti Črnomlju. Po tej isti trasi je bila kasneje speljana cesarska trgovska pot.

Arheologi si bili z izkopavanji na tem področju lepo nagrajeni za trud, namreč izkopali so villo rustico (rimska podeželska vila, ki je pomenila kmečko hišo z ločenim gospodarskim poslopjem) in 159 rimskih novcev.

Kaj je v bližini?

Etnološka zbirka Nose (last zakoncev Nose): Zbirka je dragocen spomin na življenje prednikov. Tu so razstavljeni kmečka orodja za poljedelstvo in živinorejo od druge polovice 19. stoletja in prve polovice 20. Del zbirke so tudi predmeti iz vsakdanjega življenja, na primer za pripravo hrane.

Podružnična šola Muljava: Od leta 2013 ima šola v kletnih prostorih šolski muzej, kjer je prikaz šolskih knjig, zvezkov in potrebščin naših prednikov.

Gotska cerkev Marijinega vnebovzetja: Cerkev je prvič omenjena v 15. stoletju. Vredno si jo je ogledati zaradi izjemne poslikave notranjosti s freskami s svetopisemskimi prizori Janeza Ljubljanskega in zlatega baročnega oltarja.

Izvir Krke in Krška jama: Do tu lahko pridete skozi Trebnje Gorice, v jami pa si lahko ogledamo tudi človeško ribico.