Kožo glede na njen pigment razdelimo v šest različnih tipov, od katerih je prvi najsvetlejša koža, zadnji pa najtemnejša.
Kožni pigment tudi določa, katera vrsta zaščite je najboljša za vašo kožo, čeprav velja, da naj bi mehansko (oblačila, pokrivala) in kozmetično (kreme za sončenje) zaščito pred sončnimi žarki uporabljali prav vsi.
1. Zelo svetla polt
Ljudi, ki imajo zelo svetlo kožo, sonce ponavadi opeče v trenutku, nikoli pa ne porjavijo. Če spadate v to skupino, se soncu naučite izogibati, vedno si poiščite senco ali imejte zaščitna oblačila, in nikoli ne pozabite na zaščitno kremo, ki naj vsebuje visok zaščitni faktor (najmanj 30) ter UVA- in UVB-zaščito. Strokovnjaki pravijo, da je ta tip polti najdovzetnejši za razvoj kožnega raka in drugih poškodb kože, kot so opekline, rdečica, izpuščaji ... V to skupino spada tudi zaščita kože pri novorojenčkih in dojenčkih, še bolje pa je, če jih soncu ne izpostavljate preveč.
2. Srednje svetla polt
Ta tip kože je zelo podoben prvemu, le da ga opeče nekaj trenutkov pozneje, zagorelosti pa ne pozna. Če imate srednje svetlo kožo, upoštevajte zaščitna navodila za zelo svetlo kožo, pozabite na sončenje in se veselite sveže sence namesto opeklin, ki vam ne bodo prinesle zaželene polti.
3. Običajno (svetla) polt
Če imate običajno polt, potem najbrž že veste, da vas lahko hudo opeče, ampak da lahko uživate tudi v zmerni zagorelosti. Po mnenju stroke ste še vedno med ogroženimi kožnimi skupinami, saj je tip tri zelo dovzeten za kožna obolenja, ki jih povzroča prekomerno izpostavljanje soncu. Če se sončenju ne želite odpovedati, obvezno uporabljajte zaščito v obliki kreme (najmanjši faktor je 20) in se soncu izogibajte med 10. in 16. uro, ko so njegovi žarki najmočnejši, čeprav bi lahko kdaj zase izbrali samo senco.
4. Manj svetla polt
Redko vas opeče in prav lahko porjavite, ampak to še ne pomeni, da ne morete pridelati nobenega kožnega obolenja, povezanega s sončenjem. Obvezna je uporaba krem z zaščitnim faktorjem, sončenje med 10. in 16. uro se odsvetuje, a če se mu ne morete odpovedati, poskrbite za debel sloj zaščite oziroma zaščitno obleko.
5. Temnejša polt
To je tista krasna polt, ki deluje naravno zagorela in za katero se zdi, da na soncu ne potrebuje zaščite, saj je praviloma nikoli ne opeče. A zdravniki opozarjajo, da je ravno v tej kožni skupini več rakavih obolenj kože, ker ljudje preprosto "pozabijo" na zaščito pred soncem ali mislijo, da se jim ni treba zaščititi, kar je seveda strašna napaka. Za kožnim rakom lahko zboli vsak tip kože, tudi rjav, sploh če se obnaša ignorantsko, zato velja enako kot za vse druge – nikoli na sonce brez faktorja 15, nobene škode ne bo, če si boste med 10. in 16. uro poiskali senco.
6. Temna polt
Ljudem s temno poltjo večinoma res ni treba skrbeti za opekline in zagorelost, še vedno pa so na soncu izpostavljeni škodljivemu vplivu žarkov UVA in UVB, ki povzročajo kožnega raka, zato naj bi tudi oni uporabljali zaščitne kreme, oblačila in senčno zavetje v kritičnih urah dneva. Resda je zaščitni faktor lahko nižji kot pri svetli barvi kože, a pozabite na naravni ponos (Kaj se bom mazal, če sem pa rjav?!), ki se vam lahko enkrat maščuje.