Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
16. 7. 2008,
10.58

Osveženo pred

9 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 7. 2008, 10.58

9 let, 6 mesecev

Od lasulj do očeta make-upa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Znamko Max Factor poznamo vsi. In prav gotovo je na polički v kopalnici vsaj en proizvod te znamke. Se strinjate? Gospod, po rodu Poljak, je danes znan kot izumitelj modernega ličenja.

Jean Harlow, Gloria Swanson, Rita Hayworth, Joan Crawford, Marlene Dietrich – vse te legende filmskega sveta bi se morale za svoj glamurozen videz zahvaliti enemu človeku: Maxu Factorju. Njihov slogan ličila umetnikov ličenja sega daleč v zgodovino tega, čemur danes pravimo make-up.

Od lasulj do plemstva Seveda se je kot v vsaki pravljici začelo nadvse skromno. Rodil se je v židovski družini z desetimi otroki v kraju Lodz na Poljskem. Ker si tako številčna družina ni mogla privoščiti dragega šolanja, so Maxa z osmimi leti poslali za vajenca lokalnemu lekarnarju. Leta mešanja različnih sestavin so v Maxu vzbudila čisto nove fascinacije – fascinacije z ličili. Ko se je Max preselil v predmestje Moskve, je tam odprl trgovino z doma narejenimi lasuljami, šminkami, kremami ter dišavami. Vrata profesionalnega ličenja pa so se mu na široko odprla, ko je skupina potujočih igralcev, ki je nastopala za rusko plemstvo, »nosila« Maxov »make-up«. Kaj kmalu je postal uradni kozmetični strokovnjak za carsko družino in glavno opero v Moskvi.

Amerika - dežela odprtih možnosti

Ko je leta 1904 je s tremi otroki emigriral v Ameriko, je zelo kmalu prepričal igralski svet, da potrebuje drugačna ličila, kot tista z odrskih desk. Preselil se je v Los Angeles in razvil je formulo pudrov, ki so bili drugačni od tistih, ki so jih uporabljali v gledališču. Njihova podlaga je bila lažja in ni pokala, kar je prej ustvarjalo videz maske. Tudi naziv make up naj bi bila njegova skovanka. Kmalu po svojem prihodu v Združene države se je preselil v Holywood in postal prvi resnični make-up umetnik ličenja. V zgodovino se je zapisal s samo za filmske igralce narejenim make-upom, ki ne poka ter umetnimi trepalnicami, narejenimi iz pravih las. V njegov lepotni studio so se zgrinjale zvezde in kot njegov sloves je bil iz dneva v dan večji.

Lepota vsak dan

Zvezde niso hotele biti lepe samo na platnu, ampak so prihajale, da jih je Factor uredil tudi za »vsakdanje življenje«. Najbrž je bilo to krivo, da je Max razmišljal naprej. Zakaj bi si lahko lepoto privoščile le filmske dive? Njegovo kozmetiko so tako leta 1920 lahko kupile tudi vsa dekleta, ki jim je oglas obljubljal, da bodo videti kot filmske dive, če bodo na obrazu nosile Max Factorjev make-up. In ne samo to. Kozmetika Max Factor je postala znana po vsem svetu, ko so filmske zvezde pristale na to, da so v revijah omenjale, s katerimi izdelki so naličene. Lahko bi rekli tudi, da je Max odgovoren za vsesplošno potrošnjo in uporabo kozmetike in ličil, kot jo poznamo danes. Ko je leta 1938 umrl, je njegovo podjetje prevzel Max Factor Jr. Gospodu, ki je ličilom dal ime, pa je posvečen poseben muzej v Holywoodu.

Ne spreglejte